Assos Örenlik Yeri’nde kazılar 12 kamer boyunca sürüyor

– Assos Ören Yeri’nde kazılar 12 ay süresince sürüyor

Tarihi devir yüzüne çıkartmak üzere yılın temas haset çalışmalar sürüyor

ÇANAKKALE – Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine ilişkin Behramkale köyündeki 7 bin almanak Assos Örenlik Yeri’nde kazılar 12 kamer boyunca bitmeme ediyor.

Ayvacık’ta 7 bin yıllık Assos Harabelik Yeri’ndeki kazılar, Kazı Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan başkanlığında 25 nefis takım devam ediyor. Assos Örenlik Yeri’nde bu sene Hellenistik Çağ’dahi nesir edilen Agora ve Gymnasium Bizans Dönemi Ksenedochion (Misafirhane) yapılarında hafriyat çalışmalarına bitmeme edildi. Kazılar, Hars ve Turizm Bakanlığı, Türk Gün Kurumu ve İÇDAŞ vasıtasıyla destekleniyor. Kazılarda, muhtelif üniversitelerden öğretim üyesi ve öğrenciler yer alıyor.

Assos Örenlik Yeri Hafriyat Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan, “Assos’ta 2022 yılında yürütülen çalışmaları başta Ekin ve Turizm Bakanlığı kalkışmak için Türk Çağ Kurumu ve İçdaş eliyle desteklenmektedir. Bu yılki çalışmalarımız farklı noktalarında sürdürüldü. İlk himmet alanlarımızdan bire bir tanesi batı kapısının gerisindeki aynı eğlek kendisine adlandırdığımız yapıda. Bu bina Bizans dönemine ilişik ayrımsız kalıntıydı. Orada çalışmalarımız bitmeme etti. Çok balaban aynı yapı olduğu için da önümüzdeki yıllar bu yapının farklı mekanlarını da açığa çıkartacağız. İşlevlerinin belirlenmesine devam edilecek. Kentin sunu yetişkin kamusal binalarından biri olan Gymnasium’bile bizim bu ilkeyi araştırdığımız mekanlardan ayrımsız tanesi. Orada bile çalışmalar devam edildi ve orada şurası gördük. Helenistik döneminde mensur edilmiş olan ve henüz bilahare Bizans döneminde tıpkı kiliseye dönüştürülmesi sonrasında mekanların ağız ağıza dolduraraktan hane alanı adına kullanıldığını gördük. Bu alanda birlikte dediğim gibi yapının büyüklüğü nedeniyle icraat hala bitmeme etmekte” dedi.

Share: