Ancak gelirli amacıyla toplumsal basamak müjdesi

Belde Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Hava, 81 ilde yapılacak ve asgari ücretlinin alabileceği şartlarda üretilecek konutlarla ilgilendiren açıklamayı Cumhurbaşkanının ağustos ayında yapacağını söyledi.

Dünya’dan Leyla İlhan imzasıyla düz kayran habere bakarak mütenakıs genişlik ve yükselen fiyatlar zımnında konuta erişim özellikle şişman kentlerde barınma sorununa dönüşürken, Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Gelgel, elverişsiz gelirliye müteveccih toplumsal konutlara ilgilendiren izah yaptı. Vekil Erek Gurur, Cumhuriyet tarihinin arz iri sosyal göz projesini hayata geçireceklerini, projenin minimum ücretli şartlarda çalışanların üstelik sülale sahibi olabileceği koşullarda olacağını kaydetti. Çalım, Cumhurbaşkanının ağustos ayında projeyi açıklayacağını söyledi.

81 ilde başlayacak

Bursa’de gazetecilerle tıpkı araya mevrut Nazır Gelgel, içtimai ev projesi müjdesi verdi. 81 ilde bu projeleri yapacaklarını açıklayan Alım, “Vatandaşımızın kira öder kadar sülale sahibi olacağı benzeri proje olacak. İnşallah ağustos ayında Cumhuriyet tarihinin yer şişman toplumsal ev projesini Cumhurbaşkanımızın balaban ayrımsız müjdeyle paylaşacağız. Böylece alt gelir grubu, gençlerimiz, emeklilerimiz, şehit ve gazi ailelerimiz ayrılan kontenjanla bundan istifade edebilecekler. Bursa’üstelik üstelik bu anlamda iri tıpkı proje başlatmış olacağız. Hem kentsel tahavvül hem bile sosyal konutla gelişigüzel Bursa’de bu projenin tıpkısı parçası olacak. Vatandaşlarımız 20 yıla varan ifa süreleriyle bundan faydalanabilecek.” bilgisini verdi.

3 yılda tamamlanacak

Bunun yanı sıra ast yoğun arsaları da sürece karışma edeceklerini anlatan Gurur, inşaat maliyetlerini dahi devletin üstleneceğini kaydetti. Kura sisteminin uygulanacağı projeyi 3 yılda tamamlamayı planladıklarını söyledi.

Çalım, “Ruhlu bir proje olacak. Ister projeye ilişkin yer üretimi, icap bu noktada vatandaşların içtimai konutu kâm ettikleri alanlar ilişkin çalışmaları bitmeme ettireceğiz. Çalışma yapım sektörüne debi katacak ve istihdam sağlayacak.” dedi.

Yabancının etkisini üstelik dengeleyecek

Yabancıların bölük alımına üstelik değinen Nazır Gelgel, “Bu konuda ayrımsız tahril koymaya ister bulunmayan. Umumi süresince yüzdelik 3 ila 4 kadar tıpkısı paya sahabe. Çabucak kâh illerde Rusya – Ukrayna savaşından hava çok arttı denildi deniyor. Onu dengeleyecek arzı dahi biz piyasaya sunacağız.” açıklamasında bulundu.

Çekirge Balkon projesi ekolojik ilk kânun oluşturacak

Bursa’birlikte ölçülü Çekirge Teras Projesi kapsamında Polat Zahmetsiz Oteli’nin eklenmiş binasının anif inşattaki kısmını kaldırdıklarını belirten Gurur, devamında şunları kaydetti: “Kalan bölümü gençlerin sosyal gayeli kayran adına kullanabilmesi amacıyla içtimai organizasyon altında üniteler koyacağız. Burası Bursa’ya hakim bölgede. Aynı zamanda Bursa’nın merkezinde ekolojik bir vakit oluşturarak Uludağ’ın Rüzgarı’nı kente ulaştıracağız. Kültürpark’tan başlayıp Uludağ’a kadar uzanan yeşil aksı hattı birbirine bağlamış olacağız. Bu birlikte şehir hesabına mefret tıpkısı envestisman olacak. Umarım Bursa Büyükşehir Belediyesi bunu yılsonuna kadar tamamlayıp, eskimemiş yılda hizmete almış tamam. 41 bin metrekarelik alanın bile yüzde 70’endişe yeşil düzlük olacak.”

690 skor çekince bölük üretildi

Üftade Türbesi’nin olduğu bozuk Bursa’nın etrafını ören 71 binanın ortadan kaldırıldığını kaydeden Çekicilik, “Böylecene İpek Konak, Koza Han ve Ulucami aksının olduğu tarihi hanlar bölgesine bağlamış olacağız. Hemen devletleştirme, vatandaşların mülklerinin parasını bayılmak ve binaları kısaltmak amacıyla 500 milyon lira kabilinden harcama yapıldı.” diye konuştu.

Bundan ahir süreçte bu alanda bire bir meydan ve meydanın altını park şeklinde planladıklarını kaydeden Çekicilik, “Bittiğinde buradaki tarihi binalar dönem yüzüne çıkıntı olacak. Osmanlı mirası Bursa’ya ve ati nesillere yakışacak aynı hüviyet kazanacak.” dedi.

Nazır Alım: 2023 seçimleri ciddi tıpkı dudak noktası

Konutta istihsal şüphesiz artar?

Konut bedel artışında rekor Türkiye’nin

 

Share: