Bodrum’dahi kiralık ev sağlamak imkânsız kuzuluk geldi!

Bodrum’dahi 12 kamer boyunca hayat dolu yerlilerin kiralık sülale bulmaları olanaksız hale geldi. Ak Yazılı olup bulabilenler ise aynı daireye önceki yıllara göre iki ceberut ücret ödemeyi almak zorunda. Öte yandan bazı aile sahipleri ilçede yaz sezonunda küsurat kiralar zımnında kira kontratlarını mayıs ayında sona erecek şekilde düzenlemek istiyor. Böylecene kışın 2 bin TL olan daireyi yaz sezonunda 10 bin TL’ye kiralamak istiyorlar. Bazısı kışın boş kalmasını üstelik göze alıyor.

Nüfus arttı, evler aynı kaldı

Bodrum’üstelik yaşanan emlak krizi için bilgelik veren Taşınmazlar Danışmanı Sıcaklık Yiğit, “Bir Nice büyükşehirde son 2-3 aydır kiralık daire sıkıntısı yaşanıyor. Ocak nail olmak çokça edisyon. Kiralar önceki yıllara bakarak yüzdelik 50 oranında arttı. Anca kim İstanbul’un ara sıra şehirlerde bu celal yüzde 100’lere daha çok. Bodrum’birlikte bile buut değişik değil. Güzeşte yıl 2 bin TL olan tıpkı kat şu an 4 bin TL civarında” dedi.

Yaşanan artışın bir nice nedeni olduğunu nâkil Kahraman, “Pandemide inşaat sektörünün durmasıyla bakir yapılar yapılamadı. Eldeki stoklar eridi. Bodrum özelinde ise ilçenin nüfusu pandemide iki katına bundan sonra. Edebiyat üç katına çıkıp 1 milyonu aştığı oldu. 12 ay yaşayanların sayısı arttı amma daire sayısı aynı oranda artmadı. Bu nedenle de daha çok evler yerlilere bile yetmez oldu” diye niteleyerek konuştu.

Yaz geliri yetiyor

Antrparantez ilçede yurt sorunu yaşanmasının tıpkı değişik nedeni ise evlerin günlük, haftalık kiralama yapılması. Bu durumun iri bir sıklet yarattığına ilgi çeken Alp, “Benzeri ay kiraya verilse bildirme aşkın 2 bin TL alınacak daireden, günce kiralama yapılarak 200-300 TL gelir elde ediliyor. Bu dahi ayda ortalama en birkaç 6-7 bin TL’yi buluyor. Bunu gören sülale sahipleri de evi tıpkı kişiye vermek hesabına günce isticar yapmayı tercih ediyor. Fakat bu ebat bati tehlikeleri da yanı sıra getiriyor. Mavera yandan bu kiralamaları yapanlar yasadışı şekilde turizm faaliyeti gerçekleştirerek nahak yere rekabette bulunuyor” ifadeleri kullandı.

Mayısta balkon şartı

Kâh familya sahipleri şartlı kiralama yaptığını nâkil Yiğit, şunları söyledi: “Eş temin etmek haddinden fazla ağırlık, bahtlı olup bulabilenleri ise sülale sahiplerinin şartları bekliyor. Ara Sıra aile sahipleri, kira şartı olarak kiracının mayısta çıkmasını istiyor. Böylelikle evi kışın aylık kiralayıp yaz sezonunun açıldığı mayısta ise mevsimsel kiralama yaparak yüksek gelir çekmek istiyorlar. Söz Gelişi 2 bin TL’lik bir karı sezonda mahiye 5-6 bin TL’ye, ayrıca ara sıra bölgelerde 10 bin TL’ye kadar kiralanabiliyor. Böyle olunca birlikte kışın abes kalmasını bile göze alıyorlar.”

Başkan Aras: ‘Saatli bomba’

Konuya Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras dahi aksülamel gösterdi. Sosyal medya hesabından paylaşım özne Aras “Bodrum’dahi günlük, haftalık, antrparantez saatlik de kiralanmaya başlayan konutlar, etiket bildirimi yönünden oluşturdukları asayiş riski, kanuncu konaklama tesisleri ile haksız rekabete girerek turizm sektörühangi darbe vurmaları ve hastalık oldukları büyük kazanç kaybı nedeniyle sadece Bodrum için değmemleket, bulundukları rastgele düzlük için sakıncalıdır. Bodrum’u sırtında taşıyanlar, sokakta yüzmek üzere. Ve biz, bu durumun seyircisi değdevlet, engelleyicisi olmaya kararlıyız çünkü, içlerinde kimin yaşadığı dahi mahsus sıfır göz görünümlü saatli bombalar, bence Bodrum’bile banko olmamalılar” dedi.

Bodrum’dahi 5 meydanda otelde hararet!

 

Milyon dolarlık mega yatlar Bodrum’bile

 

Share: