Amme Başdenetçisi Itibar Malkoç: “Türkiye’de son yıllarda anayasada ve yasalarda yapılan değişikliklerle adalet ve özgürlüklerin alanı genişletilmiştir”

Amme Başdenetçisi Onur Malkoç: ” Türkiye’birlikte sonuç yıllarda anayasada ve yasalarda yapılan değişikliklerle adalet ve özgürlüklerin alanı genişletilmiştir”

DİYARBAKIR – Çeşitli temaslarda düşmek amacıyla Diyarbakır’a gelen Kamu Başdenetçisi Onur Malkoç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla müzeye dönüştürülen Diyarbakır Mapus’ni gezdikten bilahare açıklamalarda bulunarak, “Dünyada tarihe tanıklık eden mekanlardan birisi dahi cezaevleridir” dedi.

Diyarbakır’dahi türlü temaslarda bulunmak üzere gelen Amme Başdenetçisi Itibar Malkoç, işkencelerin kelle yapıtı olarak tanıdık Diyarbakır Mahpushane’nde incelemelerde bulundu. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla müzeye dönüştürülecek olan cezaevini gezdikten sonraları açıklamalarda bulundu. Dünyada tarihe şehadet fail mekanlardan birisi da cezaevleri olduğunu söyleyen Malkoç, “Hep dünyada olduğu kabilinden Türkiye’de üstelik tarihe tanıklık fail cezaevleri vardır. Bunlardan birisi Yassıada’dır. Gayr Ankara’daki Ulucanlar veya Mamak diye niteleyerek isimlendirilen cezaevidir. Benzeri diğeri da önünde, süresince bulunduğumuz Diyarbakır Mapus’dir. Türkiye’birlikte serencam yıllarda anayasada ve yasalarda yapılan değişikliklerle hak ve özgürlüklerin alanı genişletilmiştir. Bu anlamda Cumhurbaşkanımız iri benzeri öncülük yapmıştır. Benzeri şekilde cezaevlerinde yahut karakollarda veya değişik mekanlarda de işkenceye muvaffakiyetsiz hoşgörü tanınarak ateş muamele, eziyet ve tıpkı yanlışlıklarında önüne geçilmiştir” dedi.

“İçinde bulunduğumuz Diyarbakır Mapus bölgede ve Türkiye’birlikte dokunaklı şöhretiyle damgasını vurmuş tıpkısı yerdir” diyen Malkoç, “Bir Nice anne, cet, cömert, döl yüreği yanarak burayı hatırlamaktadır. Burada çok teessürat fariğ, teessürat çekilmiş. Ünsiyet dışı haddinden fazla eylemler ve amal yapılmıştır. Bunlar zihinlerde zinde, yüreklerde kırıcı kendisine hala saklanmaktadır. Fakat oylumlu olan bunlardan öğüt çıkarmaktır. İşte sabık hafta Cumhurbaşkanımızın Diyarbakır ziyaretinde ifade edildiği üzere andıran tarihimizden ders çıkarılarak bu mapus müzeye dönüştürülmüş. Ekin ve Turizm Bakanlığına devredilmiştir. Tığ kamu denetçiliği kurumu adına Diyarbakır ziyaretinde geçmişin yara hatıraları bulunan bu yeri Müzeye çevrilmesiyle birlikte kıvançla karşıladık ve tıpkısı bile musahabe edelim dedik. Imge ediyorum. Kısa zamanda bura müzeye dönüşür. Türkiye’üstelik daha çok dahi hiçbir ant mahpushane veya ayrıksı yerlerde böyle kötülükle anılacak yerler, müesseseler, adlar olmaz” dedi.

“Zihinlere kazılan kocaman benzeri olaydır”

Aynı şekilde bakanların ve başbakanların şehit edildiği Yassı Cezire ve Ulucan Cezaevleri düzeltilerek müze haline dönüştürüldüğünü hatırlatan Malkoç, “Ulucanlar Mahbes dahi ayrımsız şekilde olmuştur. Bunlar tıpkısı bakıma eskiden amme gücü kullananların, amme görevlilerinin yaptıkları yanlışlıktan, yaptıkları hukuksuzluklardan nedamet işitmek, nedamet fark etmek artan yaraları düzeltmek, mührelemek. imdi da Türkiye’üstelik aynı elan hakeza şeylerin olmaması için zihinlere kazılan muhteşem aynı olaydır. Biz amme denetçiliği kurumu kendisine bundan haddinden fazla memnunuz. Şuna inanıyoruz ki, cumhuriyetimizin yüzüncü yılı tamamlanıyor. Haddinden Fazla tecrübeler yaşadık, iyi kötü tecrübeler değişik olaylar yaşadık” değerlendirmesinde bulundu.

“Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılı herif hakları, el erki, hukukun üstünlüğü ve gerçek üzerinde yükselecektir”

Cumhuriyetin ikinci yüzyılı, Türkiye’nin yüz yılında bu soy şeyler olmayacağını rapor fail Malkoç, sözlerini şöyle tamamladı:

“Elem veriş, azap, hukuksuzluk olmayacaktır. Bunun için dahi bizim kabilinden kurumlar vardır. Bu anlamda çok sayıda etkin sivil toplum örgütleri vardır. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılı herif hakları, el erki, hukukun üstünlüğü ve adalet üzerinde yükselecektir. Şayet hukukun üstünlüğü, hak yolu, doğruluk, hükümran kılınırsa Türkiye’nin huzuru, refahı artacaktır. Türkiye dünya milletler ve azamet yarışında âdem hakları açısından, demokrasi açısından, iktisadi kaslı açısından dahi adalet ettiği yeri alacaktır. Başsavcımıza, encümen başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkürname ediyoruz. Buranın müzeye dönüşmesinde, ilkin Cumhurbaşkanımıza, Doğruluk Bakanımıza, Firez Bakanımıza ve emeği sabık herkese teşekkür ediyoruz.”

Share: