Sarsıntı uzmanları Adıyaman’da gözlem istasyonu amacıyla düzlük baktı

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi zelzele uzmanları, Şehremini Süleyman Kılınç’ın girişimleri ile Adıyaman’a kurulmasına karar sunulan yer sarsıntısı müşahede istasyonu ile ilgili yer tespitinde gezmek amacıyla Adıyaman’a geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Zelzele Araştırı Enstitüsü deprem uzmanlarından oluşan gök bilimi, Adıyaman’a kurulacak istasyon amacıyla kayran tespitinde gezmek amacıyla şehre gelerek, türlü çalışmalar yaptı.

Adıyaman’daki çalışmalarından önceki Belediye Başkanı Süleyman Kılınç’ı makamında müzakere fail uzmanlar, gerçekleştirecekleri icraat karşı Başkan Kılınç’la rey alışverişinde bulundu. Ziyarette, kurulması üzere çalışmaların başlatıldığı istasyon ile ilişik bilgiler veren Başkan Kılınç, “Zelzele bölgesinde düz kayran ilimiz amacıyla cümle tedbirleri alıyoruz. Bu çerçevesinde geçtiğimiz günlerde çeşitli temaslarda çıkmak üzere gittiğim İstanbul’da, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Yer Sarsıntısı Araştırma Enstitüsü’nü müzakere ederek, Adıyaman’a hareket rasat istasyonu kurulması için görüşmeler gerçekleştirmiştim. Çünkü ilimizde tıpkı zelzele istasyonu bulunmamasından dolayı şimdiye kadar ilimizle ilgili yer sarsıntısı bilgilerini sunma andıran istasyonun bulunduğu Diyarbakır’dan alabiliyorduk. Bunun için Boğaziçi Üniversitesi ve Adıyaman Belediyesi işbirliğiyle Adıyaman Sarsıntı Gözlem İstasyonu kurulması üzerine Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener ile mutabakata varmıştık. İlimizde bire bir önceki olacak olan bu istasyon yardımıyla depremlerle ilişik hikmet alma, tedbirleri hayata geçirmede ve sürecin yönetilmesi çıktı daha olağan olacak inşallah. Bu anlamda bu projenin önce adımını bugün atacak olan Boğaziçi Üniversitesi zelzele uzmanları zaman ilimize geldi ve buradan ayrıldıktan bilahare istasyon üzere sunu uygun düzlük için tespitte bulunacaklar. Kendilerine şimdiden şehrim ve hemşerilerim namına teşekkürname ediyorum” diye konuştu. – ADIYAMAN

Share: