DİYARBAKIR – Amme Başdenetçisi Malkoç darülfünun öğrencileriyle aynı araya geldi

Amme Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, Diyarbakır’bile gençlere seslenerek, “2023 hedeflerinde olduğu üzere 2053 hedefi ve Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılı sizlerin omuzlarında taşınacak. Hem Türkiye’dahi hem dahi dünyada bunu realizasyon edecek olan sizlersiniz.” dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a mevrut Malkoç, Dicle Üniversitesi (DÜ) ve Kamu Denetçiliği Kurumu gelişim birliğiyle 15 Temmuz Kültür ve Kurultay Merkezi’nde planlı “Ombudsmanlık ve Türkiye’nin 2023 Hedefleri” konulu konferansa katıldı.

Konferansta konuşan Malkoç, kurumun işleyişi ve ombudsmanlık ile ilişik hikmet vererek, Türkiye’nin 2023 ve 2053 hedeflerine ait değerlendirmelerde bulundu.

“Bugün dünyanın haline baktığımızda içimiz sızlıyor ve rahatsız oluyoruz. Alelhusus zenginliğin, gelirin ve paranın yetişkin bir kısmı mahsus ülkelerde sıkı tıpkı nüfusta toplanmış. Dünyanın çoğu aç, çirkin, çekişme, arbede ve kavga halinde. Bu bizatihi olmuyor. 2. Dünya Savaşı’nın galipleri oturdular, dünyayı hisse edip, şekillendirdiler. Zaman cenk, kıtlık, barhana ve adaletsizlik varsa bunun sebebi 2. Acun Savaşı’ndan sonradan dünyayı kuran ve yönetenlerle ilgilendiren.” ifadelerini kullanan Malkoç, yerelde de yöneticilerin kabahati bulunduğunu ancak umumi sistemi kuranların birinci rütbe mesul olduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletlerin (BM) uygulamalarına dahi değinen Malkoç, işleyişe ilgilendiren eleştirilerde bulundu.

Malkoç, şunları söyledi:

“BM ne işe yarıyor? 5 uzuv oran koymuşlar, elhak onlardan birisi veto ettiği anda olmuyor. Türkiye ve ara sıra ülkeler için karar alınınca uygulatıyorlar. Ukrayna ile ilişkin karar çıkaramıyorlar. Niye? Rusya orada veto ediyor. Buna çok sayıda itiraz var, Amerika’dan, Afrika’dan ve Asya’dan. Serencam zamanlarda bu itirazların öncülüğünü üstelik Türkiye yapıyor. Bundan serencam mertebe memnunuz, hatta çekicilik duyuyoruz. Cumhurbaşkanımızın BM Umumi Kurulu’nda ‘Dünya 5’ten büyüktür’ demesi bu itirazın başlangıcıdır. Bunu ilmî, sosyal ve siyasi alanda kesin dünyadaki itiraz fail ülkelerde kuvvetlendirmemiz gerekiyor. Bunu yapacak olan bile sizlersiniz. 2023 hedeflerinde olduğu üzere 2053 hedefi ve Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılı sizlerin omuzlarında taşınacak. Hem Türkiye’birlikte hem da dünya da bunu realizasyon edecek olan sizlersiniz.”

Malkoç, konuşmasının peşi sıra konferansa katılan öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Müzeye dönüştürülecek Diyarbakır Cezaevini konuşma etti

Onur Malkoç, geçmişte uzun uzun bir zaman adı işkenceyle anılan, müze olmak için mülkiyeti Adalet Bakanlığından Ekin ve Turizm Bakanlığına devredilen Diyarbakır Cezaevini ülfet etti.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk ile cezaevini gezen Malkoç, yetkililerden vukuf aldı.

Burada gazetecilere açıklama özne Malkoç, dünyada olduğu kabil Türkiye’deki bazı cezaevlerinin tarihe şehadet ettiğini söyledi.

Türkiye’de son yıllarda yapılan değişikliklerle türe ve özgürlüklerin alanının genişletildiğine işaret fail Malkoç, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda şişman benzeri öncülük yaptığını belirtti.

Malkoç, cezaevlerinde, karakollarda yahut sair mekanlarda da işkenceye akim hoşgörü tanınarak, kırıcı aksata, ezinç ve tıpkısı yanlışlıkların önüne geçildiğini dile getirerek, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır Cezaevinin müzeye dönüştürülmesi yönündeki kararını çalım kendisine müspet karşıladıklarını ifade etti.

Cezaevinin genişlik gücük zamanda müzeye dönüştürülmesini düş ettiklerini anlatan Malkoç, şunları kaydetti:

“Türkiye’da imdi tek ahit hakeza mapus ve kötülükle anılacak yerler inşallah olmaz. Birçok esas, cet, cömert, yavru yüreği yanarak burayı hatırlamaktadır. Burada çok teessürat, teessürat çekilmiş, ünsiyet dışı haddinden fazla eylemler ve amal yapılmıştır. Bunlar zihinlerde, yüreklerde dağ namına bibi saklanmakta. Ancak büyük olan bunlardan öğüt çıkarmaktır. Aynı şekilde Yassıada dahi El Erki ve Hürriyet Adası yerine dönüştürülmüştür. Ulucanlar Mahbes bile tıpkı şekilde olmuştur. Bunlar Türkiye’dahi aynı daha böyle şeylerin olmaması için zihinlere kazılan muhteşem olaylardır.”

Cumhuriyetin bir numara yüzyılının tamamlandığını tamlayan Malkoç, kırıcı, lezzetli tecrübeler yaşandığını söyledi.

İkinci yüzyılda ızdırap münasebet, ezinç, hukuksuzluk olmayacağını dile getiren Malkoç, “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılı adam hakları, el erki, hukukun üstünlüğü ve namus üstüne yükselecek. Eğer hukukun üstünlüğü, hakkaniyet, türe egemen kılınırsa Türkiye’nin huzuru, refahı artacaktır. Türkiye, uluslar ve devletler yarışında adam hakları, el erki ve ekonomik gelişmişlik açısında üstelik doğruluk ettiği yeri alacaktır.” diye konuştu.

Share: