AMASRA’DA BALIKÇILAR 375 TITREM HAMSİ YAKALADI

BARTIN’ın Amasra ilçesi açıklarında avlanan balıkçılar, kısaca 375 titrem hamsiyle limana döndü. Limana gelenlere ücretsiz hamsi dağıtıldı.

İstanbul, Trabzon, Samsun, Düzce, Sakarya, Sinop, Zonguldak ve Gemlik’ten mevrut 20’ye andıran balıkçı teknesi Amasra açıklarında apışlık attı. Tahminî 375 ton hamsi yakalandı. Balıkçılar, Amasra Limanı ve Tarlaağazı Balıkçı Barınağı’na döndü. Hamsiler, limanda rastgele biri 15 kilo düz 25 bin kasaya konulup kamyonlara yüklenerek mekân illere gönderildi. Limana gelen toprak halkına da ücretsiz hamsi dağıtıldı. Limana gelenler, leğen ve poşetlere doldurulan hamsileri alıp evlerine gitti. Kıyı Düzenlilik Batı Karadeniz Ekip Komutanlığı ve Amasra İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Su ürünleri ekipleri teknelerde denetim yaptı.

15 titrem hamsiyle Tarlaağazı Limanı’na dönen ‘Kocareis’ isimli balıkçı teknesinin kaptanı Ümit Aslantürk, ‘Tığ sezon açıldığında hamsiyi daha er bekliyorduk. Tığ hamsiyi 1 kamer ilk tutmayı rüya ediyorduk. Hamsi bu sene sıradan gecikti, ama deminden hamsi çıkmaya başladı. Biz şu anda bin kasaya yakın hamsi yakaladık. Şu anda hamsi çıkmaya başladı diyebiliriz. Hamsinin 1 kamer henüz vahim kendisine sürmesi ile elan birlikte sayısının artmasını ve irileşmesini bekliyoruz. Mazi geceden bu yana 20 balıkçı teknesi buraya yanaştı. Şu anda hep teknelerin 25 bin kasa hamsi yakaladığını söyleyebiliriz’ dedi.

Share: