Adanalı mahirane 4 metrekarelik dükkanında viran gramofonlara gürültülü veriyor

Adana’bile dinamik Serkan Gülgör, dört metrekarelik dükkanında perişan gramofonları onarım ederek onları önceki günkü haline getiriyor.

Gülgör, tarihi Tepebağ Mahallesi’nde kâin Paris Pasajı’nda 13 yıldan bu yana gramofonlara baştan patırtılı veriyor.

Küçük dükkanında gramofondan yankılanan çalgı aleti sesleri eşliğinde müteharrik 34 yaşındaki Gülgör, Adana’nın beraberinde belde illerden getirilen çirkin gramofonları de onarım ediyor.

Gülgör, AA muhabirine, 2009’birlikte Van Yüzünü Sene Üniversitesi Elektronik Teknolojisi Programından mezun olduğunu söyledi.

Küçüklüğünden beri elektroniğe merakı olduğunu anlatan Gülgör, “Küçükken elektronik malzemelerle uğraşırdım. Babam eve teyp getirdiğinde bozar tekrar yapardım. Meraktan ekolojik ortam lisede elektronik bölümünde okudum.” diye niteleyerek konuştu.

Gülgör, üniversitede bile bu bölümü tercih ettiğini ve kendini henüz de geliştirdiğini belirtti.

-“Müşterilerimin mutluluğu hoşuma gidiyor”

Mezun olduktan sonraları benzeri arkadaşının bozulan gramofonunu kendisine getirmesiyle bu işe başladığını nâkil Gülgör, şöyle devam etti:

” Hatay, Osmaniye, Mersin, Kahramanmaraş, Gaziantep, Diyarbakır, Van ve daha sayamadığım birçok yerden müşterilerim var. Kendim tasarım gramofonlar, pikaplar birlikte yapıyorum. Eskiyi yeniyle buluşturuyorum. Öncelikle işinizi seveceksiniz, işinizi sevdiğinizde gerisi geliyor doğrusu. Yıllardır bayıla bayıla yapıyorum. Müşterilerimin mutluluğu hoşuma gidiyor. Annesinden, babasından evet da dedesinden kalma cihazları getiriyorlar. Onların gözündeki bahtiyarlık benim dahi mutluluğum oluyor. O cihazlarda yaşanmışlıklar var. Torunları yahut çocukları olsun onları dinlediklerinde o günlere gidiyorlar, maziyi hatırlıyorlar.”

Gülgör, enstrüman sesleri eşliğinde çalışmanın namına şişman keyif verdiğini ve bezginlik hissetmediğini rapor etti.

Ömrü yettiğince bu mesleği devam ettireceğini dile getiren Gülgör, “Dükkanım tarihi bire bir sokakta bire bir zamanda müziğim sürekli çalar. Vatandaşlar ve esnaf de dinler haddinden fazla bahtiyar olurlar. Sokağımda vatandaşlara maziden saz esintisi dahi sunuyorum.” dedi.

Gülgör, bu işin inceliklerini bellemek isteyenlere kapısının her devir örtüsüz olduğunu söyledi.

Share: