Kış haset yürekleri ve ayakları ısıtan akıntı

Samsun’dahi tıpkı esnafın gerekseme sahiplerine 2 koşa çorabı ücretsiz vermesi, herkesin takdirini kazandı.

8 yıldır Samsun’un İlkadım ilçesinde bire bir esnaf, farklı esnaflara da emsal olmak adına benzeri kampanya başlattı. Tuhafiye dükkanının önüne koyduğu çorap kırcı ahzüita sepetine, “İhtiyaç sahibi 2 skor alabilir” yazdı. Kırsal okullardaki çocuklara dahi giysi yardımında bulunduklarını ve bunu anahtar altına aldıklarını rapor eden esnafın bu davranışı vatandaşların takdirini topladı.

“İhtiyaç sahibi olmayan insanların daha fazla çorap alması canımızı yakıyor”

Gâh vatandaşların çorap selesine arttırma çorap koyarak bindi olduğunu bazılarının ise ihtiyacı olmamasına rağmen çorap aldığını ifade eden esnaf; “Yaptığım cereyan çok büyütülecek bire bir madde değil. İhtiyacı olan vatandaşlara destek olmak, çorbada tuzumuz olsun diye niteleyerek tıpkı farkındalık oluşturmaya çalıştık. Elimizde imkan olsa daha farkı güzellikler de yapabilirdik. Hakeza çokça yalınç şeyleri ilgi sarmak amacıyla değil, içimden geldiği için yaptım. Herhangi Bir sene esnaf ile mal toplayıp, yardıma muhtaç kişilere muktezi yardımları dahi yapıyoruz. Bu hareketimizin yanında değme şita durumu olmayan çocuklara mecmu kışlık malzemelerini da gönderiyoruz. Kime hangi kadar müzaheret yapıldığını üstelik deftere işliyoruz. Kırsal okullardaki çocukların giysi ihtiyaçlarını karşılayıp, Ramazan’bile üstelik erzak yardımı yapıyoruz. Bunları bir tane başıma değil tamam esnaf ile gelişigüzel yapıyoruz. Bu çorap olayında da kâh vatandaşlar ısrarla servet yöneltmek istiyor. O paralarla üstelik tığ çorap sepetine gene çorap koyuyoruz. Bizim canımızı yakıcı ise gerekseme sahibi sıfır insanların henüz çok çorap alması oluyor. Biz dahi o insanlara ‘Allah ile sizin aranızda’ diyoruz” dedi.

Rastgele esnafın zat kadar hakeza güzellikler yapabileceğini belirten vatandaşlar ise, “Maddi imkanı sıfır insanlar üzere güzel tıpkısı karın olduğunu düşünüyorum. Özge esnaflara bile örnek olmasını diliyorum. İnşallah ayrıksı esnaflar üstelik imkanları kadar hakeza güzellikler yapar” diye niteleyerek konuştular. – SAMSUN

Share: