8 asırlık camide 17 yıldır kuşlara babalık yapıyor

Sivas’ta cıvıl cıvıl 67 yaşındaki efsanevi sever, 826 yıllık Tarihi Ulu cami avlusunda bulunan kuşları yemleyerek 17 yıldır adeta kuşlara kuşlara yapıyor.

Sivas kent merkezinde bulunan 1196-1197 yılları beyninde Kızılarslan bin İbrahim marifetiyle yaptırılan ve Anadolu’nun sunma bozuk camilerinden biri adına aşina Ulu Cami 826 yıldır cemaatine hizmet veriyor. Mürtefi Biçici isimli efsanevi sever vatandaş tarihi cami etrafındaki kuşları 17 yılıdır elleriyle besliyor. Temas sabah saat 06.30’dahi caminin avlusuna gelerek kuşların gelmesini bekleyen Biçici cami işlerine birlikte yardım ediyor. Kuşların gelmesiyle alay malay yemlemeye başlayan Biçici ‘Hadi gelin ihvan yemeğiniz hazır’ diyerek bağırarak kuşları çağıyor. Biçici’yi gören kuşlar müstacelen yanına gidiyor. Ali Biçici’nin etrafından ayrılmayan ve onu takip fail kuşları gören vatandaşlar ise şaşkınlığını gizleyemiyor. Adeta kuşlara babalık yapan Biçici, kuşlara taktığı isimlerle sesleniyor.

“Beni görünce kuşlar geliyor”

Ulvi Biçici, kuşların onu gördüğünde geldiğinden bahsederek, “Değme sabah ben sabahleyin saat 06.00 otobüsüyle geliyorum, 06.30’bile burada oluyorum. Caminin yapılacak işlerini tamamladıktan sonraları kuşların gelmelerini bekliyorum. Beni görünce kuşlar geliyor. ‘Gelin arkadaşlar yemeğiniz hazır’ diye niteleyerek bağırınca uçarak geliyorlar. Ego kahveye gitmem, kıraathane oyunları da oynamam. Geçmişlerimin hayrına ben bu kuşları besliyorum. Bazen akrabalarımdan yarayışlı beğenmek isteyenler bana para veriyor, köle onların hayrını adına getirip kuşlara ağızotu alıp atıyorum” dedi.

“İnsanlığın kuralları bu şekilde”

Biçici, insanların hayvanlara karşı hakeza olması gerektiğinden bahsederek, “Kuşların yemini evvel başta hoppadak kişi paramla alıyordum, serencam zamanlarda çevredeki vatandaşlarda hayırda bulunarak servet vermeye başladı. Kuşları çağırdığımda geldiğini görenler umulmayan içerisinde kalıyor, ‘ Insan çağırınca kuşlar geliyor’ diyorlar. İnsanlığın kuralları bu şekilde, normalde hayvanlara cebin bu şekilde olmalıyız. Ben bunu 17 yıldır yaptım ve Allah hangi kadar vücut verirse o kadar yapmaya bitmeme edeceğim” diyerek konuştu. – SİVAS

Share: