Yunanistan’da sabote eğitimi kayran yıldırı örgütü üyesine 15 yıla kadar mapus istemi

Yunanistan Lavrion Kampı’nda sabote eğitimi aldığı ve yıldırı örgütü PKK’nın talimatıyla büyükşehirlerde silahlı ve bombalı gösteri hazırlığında olduğu iddiasıyla yakalanan Hüsamettin Tanrıkulu için “yıldırı örgütü üyesi görünmek” suçundan 15 yıla kadar delik cezası istemiyle ülkü açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Yunanistan’bile yıldırı örgütü PKK/KCK’nın faaliyetlerinde makbul Lavrion Kampı’ndan Türkiye’ye yasa dışı yollardan gösteri gayeli gönderildikten sonraları yakalanan örgüt mensubuyla gerçekleştirilen yöre mülakatta, örgütün İstanbul’üstelik mevcut köprülere müteveccih eylem arayışı içinde bulunduğu fakat eylem yapmanın imkansız olduğunun düşünüldüğü belirtildi.

YANLIŞSIZ Parti milletvekilleri, SELIM Fırka’li eşhas, YANLIŞSIZ Öğür kaymakamlık binaları ile mahalle bekçilerinin terör örgütünün rüçhan eylem hedefinde olduğu, bu merkez eylemlerde talimat beklemeden inisiyatifin eylemi yapacak teşkilat mensuplarında bulunduğunu aktaran örgüt mensubunun, eşkalini verdiği kişinin kendisinden geçmiş eylem gayeli Türkiye’ye geçtiği ve bu şahsın İstanbul’üstelik olabileceğini söyledi.

İddianamede, bu kişilerden birinin “Tanıt” kod adlı Hüsamettin Tanrıkulu olabileceğinin değerlendirildiği ve Tanrıkulu için terör örgütü PKK/KCK adına Türkiye’de silahlı, bombalı, dron ile sansasyonel nitelikte eylem gerçekleştirebileceği şeklinde istihbari bilginin bulunduğu anlatıldı.

“Babası HDP âdem başkanlarını mesul tuttu”

Tanrıkulu’nun PKK’nın rustik kadrolarına karışmak üzere Mart 2022 bakımından Diyarbakır’dan ayrıldığı tespitine kayran sunulan iddianamede, sanığın İstanbul’birlikte eğleşme eden tıpkısı akrabasının yanına hareket bulma ve işlemek maksadıyla gittiği anlatıldı.

İddianamede, Tanrıkulu’nun yıldırı örgütüne katılımı amacıyla Diyarbakır Yenişehir HDP bozuk âdem başkanı C.K. aracılığıyla yönlendirildiği, Tanrıkulu’nun babasının de HDP Diyarbakır İl Başkanlığına giderek çocuğunun akıbetini araştırdığı belirtilerek, babanın oğlunun kaybolmasında HDP bozuk herif başkanları C.K. ve R.S’yi sorumlu tuttuğu anlatım edildi.

Sanığın, “silahlı yıldırı örgütüne uzuv tevessül etmek” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasının istendiği iddianame, İstanbul 29. Tehlikeli Ceza Mahkemesince akseptans edildi.

Share: