YANLIŞSIZ Öğür eski milletvekili Açıkkapı: “Arzumuz ve gayretimiz, Maden’deki rezervin insanlara paketlemek kapısı olması yönündedir”

DOĞRU Parti çarkıt saylav Açıkkapı: “Arzumuz ve gayretimiz, Eroin’deki rezervin insanlara paketlemek kapısı olması yönündedir”

ELAZIĞ – Elazığ’da YANLIŞSIZ Parti İl başkanlığı ve mebusluk döneminde Maden ilçesindeki bakır rezerviyle ilişik önerileri geçmiş adına gündeme taşıyanlardan birisi olan eski saylav Ejderha Açıkkapı, “Rabbim bize talih etti milletvekili olduk. Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi olarak komisyonda taleplerimizle dile getirdik. Arzumuz belirleme edilen bu rezervin biran ilk insanlarımıza paketlemek kapısı olmasıdır. Arzumuz budur. Tamlık gayretimiz bu yöndedir” dedi.

Eroin Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü aracılığıyla Elazığ’da yapılan inceleme ve düzlük çalışmalarında Eroin ilçesinde cumhuriyet tarihinin genişlik büyük bakır rezervi tespit edilmişti. İl ve ilçedeki eksiksiz vatandaşları heyecanlandıran rezervi ait çalışmalar sürüyor. Buradaki rezervle ilişkin talepleri geçmiş adına gündeme taşıyan 26’ncı çevrim AK Parti Elazığ Saylav Ejderha Açıkkapı, açıklamalarda bulundu. Şehirlerin gelişmesinde aykırı zenginliklerinin büyük ayrımsız rolü olduğunu vurgulayan Açıkkapı, çıktı ki çabasının bilcümle ilçelere istihdam sağlayacak çalışmaları andırmak olduğunu söyledi.

” Allah’a şükür Türkiye Cumhuriyeti tarihinin sunma iri bakır beyaz zehir rezervi ilçemizde belirleme edildi”

Beyaz Zehir ilçesinin dünden bugüne neler yaşadığını bilenlerden birisi olduğunu dile getiren Ejderha Açıkkapı, “Çocukluğumu orada geçti. Eroin’in sunma şaşalı günlerini bilenlerdenim. Fakat antlaşma içerisinde Beyaz Zehir’bile bakır işletmesinin rezervlerinin azalmasıyla, teknolojisinin eskimesiyle maalesef pres kapanmıştı. Eroin korkulu bir göç yaşamıştı. Bizim çocukluğumuzda umumi nüfusu 40 binlere varan Beyaz Zehir ilçemiz maatteessüf zaman nüfus yoğunluğu bakımından haddinden fazla balaban aynı kayba uğramıştır. Tabi şehirlerin gelişmesinde marjinal zenginliklerinin balaban aynı rolü var. Eroin da bu ilçelerimizden birisiydi. İlk çağlardan beri Eroin’dahi esasen bakır rezervinin olduğu ve çalışmaların olduğunu biliyoruz. 1939’da faaliyete güzeşte Eroin Bakır İşletmesi, rezervin azalması ile eski ihtişamını kaybetmişti. Bağımlı ülke başkanı ve mebus olduktan sonraları Eroin ilçemizle ait hep bir mesai ayırmak arzusundaydık. Rabbim bize felek etti mebus olduk. Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi namına konuyu komisyonda taleplerimizle dile getirdik. Dönemim Elazığlı MTA Genel Müdürü Cengiz satma, Istikşaf Kökeninden Müdür Muavini Emrah Ayaz ile görüştük” diye niteleyerek konuştu.

Konuyla ait ilgilenme imkanı bulduklarını aktaran Açıkkapı, “Allah’a şükür Türkiye Cumhuriyeti tarihinin bildirme iri bakır beyaz zehir rezervi ilçemizde tespit edildi. Arzumuz belirleme edilen bu rezervin bire bir dakika önce insanlarımıza atlatmak kapısı olmasıdır, arzumuz budur. Mecmu gayretimiz bu yöndedir. İnşallah Maden ilçemiz 3-5 yıl sonra insanlarımızın çalışacağı tıpkı imkan olacak. Sunma iri arzularımdan biri bile Eroin ilçemizin o bozuk ihtişamlı günlerine kavuşmasıdır. Hayatım süresince sunma bahtiyar olacağım konu tabi kim budur. Bir Zaman merhum Ulvi Emir Septioğlu ferrokrom ile ilişkin ayrımsız ceht içerisinde girmişti ve Diyarbakır’a değil Elazığ’a kurulmuştu. Krom madeni sebebiyle on binlerce âdem savsaklamak yemişti. Bakır madeni ile alay malay gene ilimizde hem Maden ilçemiz hem dahi gayrı ilçelerimizden kardeşlerimiz burada çalışsınlar, tıpkı aldatmak sahibi olsunlar. Ben bundan kıran çokça mutluyum. bundan sonra kim çabamızda yeniden cümle ilçelerimize istihdam sağlayacak çalışmaları yürütmektir” şeklinde konuştu.

Share: