Yaman, duman mamulleri ve alkol piyasasına ilgili öneri TBMM Türe Komisyonu’nda

TBMM Türe Komisyonunda, Tütün, Kötü Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Yasa ile Gâh Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’nin görüşmelerine bitmeme ediliyor.

Teklifin geneli üzerinde milletvekilleri küçümseme aldı.

İYİ Tümen Aksaray Mebus Ayhan Erel, teklifin gerekçesinin kaçakçılığı geciktirmek ve anahtar dışı üretimi ortadan sarmak olduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti. Fakat kaçakçılığı heveslendirme fail, buna bozukluk olan sosyolojik sebeplerin araştırılıp araştırılmadığını soran Erel, “Ben, sigara ve etil alkol kullanmayan bir hayat kendisine sigaraya ve alkole yapılan zammın, seçkin geçen devir artarak bitmeme eden bu zammın, kaçakçılığa ve kaçakçılığa konu ürünlere olan talebi arttırdığını düşünüyorum.” dedi.

Vergiler arttığında vatandaşın kötü ve ispirto tüketimini bırakmadığını, kaçak yahut özlük yaptığı ürünü kullandığını öne süren Erel, vatandaşın kaçakçılığa ve kaçakçılığa laf olan ürünlere eğilmesinin temelinde celal vasıtasıyla piyasaya bildirme edilen ürünlerin çokça fiyatlı olmasının yattığına yönelik değerlendirmede bulundu.

MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk ise teklifte, duman ve duman mamullerine kitap strateji sistemi getirilmesi, altın varak sigara kağıdı ve sigara filtresi fayrap etmek isteyenler için yıllık 2 milyar nüsha istihsal kapasitesine cemaat yapı kurma zorunluluğu getirilmesi, yayın takip sistemine engelleme edenlere Ekincilik ve Orman Bakanlığından izin belgesi almadan yahut bildirimde bulunmadan yaman ticareti yapanlara hapishane cezası öngörülmesi, tütün, yaman mamulleri ve alkollü içecekler piyasasında üreticilerden 50 milyon liraya büyüklüğünde garanti alınması; kıvrak 1 sene süresince çevir sesi alınamayan cep telefonlarının IMEI’lerinin pasife alınması kadar kaçakçılık ve mevzuat dışı uygulamalar üzerine cesim düzenlemelerin bulunduğunu kaydetti.

“Esrar: Gezegenimizi Zehirliyor” raporuna göre esrar ve türevlerinin kullanımından âlem yılda 8 milyondan fazla insanın öldüğünü belirten Öztürk, bu ölümlerin 1,2 milyonunun ise çekingen içicilikten kaynaklandığını aktardı.

Öztürk, bu rapora göre, Türkiye’dahi duman kullanan erkeklerin oranı azalırken, kadınların oranının arttığını dile getirdi.

Halil Öztürk, sigara kaçakçılığının, yıldırı grupları ve yasa dışı yapılanmalarda kâin örgütler amacıyla getirisi faziletli, fosforlu aynı finans kaynağı olduğunu söyledi. Öztürk, “Kaçakçılığın ülkemize verdiği çokça boyutlu zararlara bariyer olabilmek hesabına yapacağımız mevzuat düzenlemelerini berenarı büyük bulmaktayız.” diyerek konuştu.

“Rüşvet politikası geriden geriye tütün kullanımını artırdı”

HDP Batman Milletvekili Mehmet Ruştu Tiryaki dahi AK Fırka’nin 2002’birlikte iktidara geldiğinden beri tütüne cebin savaş yürüttüğünü, fakat esrar ve duman mamullerinden aldığı vergileri daima arttırarak, tütünü muhteşem ayrımsız gelir kalemi haline getirdiğini savundu.

Tiryaki, 2002 yılında yerli tütün üretimiyle geçimini sağlayan fellah sayısının 400 bin olduğu anlayış edilirken, bu rakamın zaman 50 bin ya de 70 bin kendisine konuşulduğunu hatırlattı.

Türkiye’bile yetişen tütünün sigarada kullanım oranının 2003’te yüzdelik 42 iken TEKEL’in özelleştirilmesinden sonradan yüzdelik 11’e düştüğünü anlatan Tiryaki, idrak artırımıyla şirketlerin sigara üretimi azalsa da tahminlere bakarak 20 milyar adet atıf ve geriden geriye sigara tüketiminin bahis konusu olduğunu doğacak sürdü. Tiryaki, “Yani bu yürüttüğünüz idrak politikası sigara tüketimini azaltmış değil; birlik bilakis, sarmalık esrar, ‘kaçak’ dediğimiz tütünün kullanılmasının oranını arttırmış durumda.” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Adıyaman Mebus Abdurrahman Tutdere ise yanında getirdiği sarmalık ve varaka tütünü göstererek, bunların domestik duman olduğunu ve domestik tütünün Adıyaman, Malatya, Batman kabil illerde üretiminin yapıldığını dile getirdi.

Tutdere, domestik tütünün yetersiz dışından getirilen kaçak duman ile bire bir olmadığını, ancak hep sinsice duman ile karıştırıldığını ve üreticiye yanlış yapıldığını, vatandaşın mağdur edildiğini öne sürdü.

Teklifle, evcil ürünün üstelik kaçak duman üzere değerlendirileceğini savunan Tutdere, “Bu işi fora etmek istiyorsak kaçakçılık kanununda, içim özelliğine topluluk domestik tütünü derogasyon dışında tutmak lazım. Esrar ticaretini, domestik tütünü da içine katacak tıpkısı buyruk ihdas etmekle bu sorunu çözemeyiz. Mapushane cezası, domestik yaman amacıyla tamamen ortadan kalksın, millet birlikte bayındır çağ alsın.” ifadesini kullandı.

Komisyonda, maddeler üzerindeki görüşmelere devam ediliyor.

Share: