Yalova’da gönüllü öğretmenler özel öğrenciler amacıyla 77 oyundan oluşan kitap hazırladı

Yalova’da, üzeri eğitim bilimi öğretmeni Orhan Öztürkmen’in çabasıyla başlatılan, 13 öğretmenin fahri destek verdiği çalışmayla mânialı öğrencilerin yapabileceği spor aktivitelerine ilişik oyun kitabı hazırlandı.

Daha geçmiş fariza yaptığı illerde sakat öğrencilerin derslerine giren beden eğitimi öğretmeni Öztürkmen, 6 almanak tecrübesinin ardından özellikle zihinsel özürlü öğrencilerin spor ve oyun aktivitelerinde az kaldıklarını gözlemledi.

Yalova’ya tayin olduktan sonraları birçoğunu kişi bulduğu ve oyun haline getirdiği etkinlikleri kitaba ihata etmek talip Öztürkmen, Yalova İl Milli Terbiye Müdürlüğüne başvurdu.

Müdürlüğün müsaade vermesiyle 2 sene önceki fahri 13 meslektaşıyla çalışmalara başlayan Öztürkmen, 77 oyundan oluşan “Hususi Çocuklara Hususi Oyunlar” ünlü kitabın tamamlanmasını sağladı.

“Oyuna bariyer yok” temalı oyunların kuralları ve oynanış şekillerini anlatan video içerikleri da üreten kol, kurdukları YouTube kanalında tasarladıkları oyunların nasıl oynanacağını birlikte aktarıyor. Öğretmenler, yüklemeye başladıkları görüntülere kitaptaki sayfalara koydukları karekod uygulamasıyla ulaşılmasını sağlıyor.

Öztürkmen, AA muhabirine, özel çocukların seçkin şeyi yapabileceğini, vakit kaybetmeden daha çok ilgilenilmesi gerektiğini belirtti.

Bu amaçla betik hazırlamaya karar verdiğini anlatan Öztürkmen, “Arkadaşlarıma danıştım, müspet karşılandı. Dershane, hususi terbiye, Türki, emare, grafik ve beden eğitimi öğretmenlerinden oluşan fahri tıpkısı ekip kurduk. Haftada tıpkısı buluşup oyunları yazdık, düzenledik. Bu çalışmamız 2 sene sürdü.” dedi.

Oyunların benzeri kısmını videoya çektiklerini vurgulayan Öztürkmen, amaçlarının hususi eğitimde imdi öğrenciye duyulmak ve hususi eğitim öğrencilerine kâr temin etmek olduğunu dile getirdi.

Orhan Öztürkmen, özel eğitim bilimi öğrencilerine müteveccih Türkiye’da bu alanda benzeri mektup olmadığına işaret ederek, “Amacımız bunu Türkiye geneline yansıtmak, sonraları de belki çeviri yapıp elverişsiz dışında çıktı kitleye yankılanmak.” diye niteleyerek konuştu.

Oyunların görüntülerine ulaşılması için herhangi bir oyunun bulunduğu sayfaya QR kodu yerleştirdiklerini ve kodu okutan kişilerin YouTube kanalına ulaşarak görüntüyü izleyebileceğini nâkil Öztürkmen, bu sayede oyunun oynayışını gören çocukların daha çabuk uygulamaya geçebileceğini söyledi.

“Oyunlar hususi terbiye öğrencilerinin kazanımlarına makul”

Kitaptaki oyunların uygulamasını özel öğrencileriyle özne beden terbiyesi öğretmeni Korkunç Özvardarlı da kendisinin bile özürlü ayrımsız çocuğu olduğunu, projeye gönüllü namına katıldığını anlatım etti.

Projeyi duyduğunda çok etkilendiğini, kitaptaki oyunların özel yetişek öğrencilerinin kazanımlarına uygun olduğunu nâkil Özvardarlı, “Bu oyunların öğrencilerimiz marifetiyle başarıyla uygulandığını gördük. Oyunlar esnasında torunlar hem eğlendi hem bile birbirleriyle kaynaştı. Çocuklarımızın çoğu ayrımlı düzeyde ve farklı sınıflarda terbiye görüyor. Buna rağmen sıradan başarılı olduklarını gördük. Oyunlarla gelişigüzel imdi kâffesi benzeri birini tanıyor. Aynı oyun oynanacağı zaman gelişigüzel ihanet etmek istiyorlar. Bu de bizi haddinden fazla bahtiyar ediyor.” diyerek konuştu.

Öğrenciler bahtiyar

Öğrencilerden 12 yaşındaki Hamza Maharetli, oyunları çokça sevdiğini ve arkadaşlarıyla oynamaktan mutlu olduğunu belirtti.

12 yaşındaki öğrenci Baturalp Karahan üstelik “Huni ile tümden atma oyununu çok seviyorum. Herhangi Bir dönüş oynuyoruz. Çok eğleniyorum.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe ise hep öğrencilerin kendilerine birey olduğunu ve her mektepli amacıyla ayrımlı çalışmalar yapıldığını anlattı.

Kitabın öğretmen ve velilere da kösemenlik yapacağına dikkati çeken Akmeşe, ildeki mecmu hususi terbiye okulları ve farklı okullardaki özel eğitim zir sınıflarındaki öğrencilere bu hizmeti sunacaklarına değinerek, şöyle konuştu:

“Hususi çocuklarımız bu miftah ile hem öğrenecek hem eğlenecek hem dahi okula olan aidiyetleri, bağlılıkları tıpkı miktar daha kalık olacak diye niteleyerek düşünüyoruz. Uçman yerine ilimizdeki tüm okullarımızla bunu uyguladıktan sonraları sonuçları değerlendirerek bakanlığımıza dahi bunu bildirme edebiliriz. Tam Türkiye genelinde de bunun uygulanmasını dilek edebiliriz.”

Share: