Vekil Kederli, “Güçsüzlük” temalı Akademi Buluşmaları’na katıldı Açıklaması

Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yoğunluk Izdıraplı, ilk kez Türkiye Ihtiyarlık Profili Araştırması’nın yapılacağını belirterek “Araştırmayla Türkiye’üstelik ihtiyarlama hızı, yaşlılığa tutkun sonuçlar, yaşlılarımızın ihtiyaçları kabil yetersizlik alanındaki politikalarımıza cephe verecek verilere ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Nazır Kederli, akademisyenlerin katılımıyla tıpkı otelde planlı “Yaşlılık” temalı 4. Akademi Buluşmaları’na katıldı.

Yüksekokul Buluşmaları’nın Vekâlet politikalarının oluşturulmasına katkı sağladığının altını çizen Yanık, acun genelinde doğurganlık hızının düştüğüne ve buna koşut yerine yaşlanmanın arttığına dikkati çekti.

Acılı, mütebeddil şahıs yapıları, çağın getirdiği aceleci değişim ve dönüşümlerin kullanılmamış politikalar teksir ve hizmet modelleri geliştirmeyi mukteza kıldığına meni ederek “TÜİK verileri, ülkemizde 65 gözyaşı üstü kişilerin oranının 1990 yılında yüzde 4,3 iken 2021 yılında 2 katından aşkın artarak yüzde 9,7’ye çıktığını söylüyor. Nemli isim oranında sonuç 30 yıldaki artım ayn önüne alındığında, 2030 yılında Türkiye’da buğulanmış insan oranının yüzdelik 12,9’a çıkacağı öngörülüyor.” ifadesini kullandı.

“Doğurganlık oranı 3,1’den 1,7 seviyesine düştü”

Nazır Acılı, doğurganlık oranında dahi benzer bire bir tabloyla yüz yüze olunduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“1990’dan 2021’e Türkiye’bile doğurganlık oranı 3,1’den 1,7 seviyesine düştü. Bu boyut, doğurganlığın nüfusun yenilenme düzeyi olan 2,10’un altında kaldığını göstermektedir. Genel anlamda baktığımızda, serencam 30 yılda yaşanan özlük yapısındaki değiş benzeri şekilde devam ederse güre nüfus oranının 2030’da yüzde 14’e düşmesi beklenmektedir. Nedeniyle nüfusun yaşlanmasına müteveccih bire bir gündemimiz var ve bugünden bu süreci planlamamız gerekiyor.”

Türkiye’birlikte serencam 20 yılda esenlik, toplumsal bakım ve teknolojideki gelişmelere sadık namına dirim süresinin uzadığını birlikte nâkil Izdıraplı, çağın gereklerine akıllıca politikalar peyda etmek için yeni imkanları değerlendirdiklerini, hizmet hizmetlerine müteveccih yaklaşımlarını dahi bu tabloyu dikkate alarak yapılandırdıklarını söyledi.

Bakanlığa merbut huzurevlerinden 14 bin buğulu bakım alıyor

Yaşlıların aileleriyle, bulundukları toplumsal yakınlarda, aktif ve dosdoğru şekilde hayatlarını sürdürebilmesinin esas yaklaşımları olduğunu vurgulayan Üzüntülü, yapı hizmet ihtiyacı bulunan yaşlılar amacıyla ince kesiksiz bakım hizmeti, kendi evinde yaşamını varagelmek isteyenler üzere evde hizmet, gündüzlü hizmet hizmeti ve esenlik hizmeti desteği kabilinden çeşitli destekleri sağladıklarını anımsattı.

Vekil Üzüntülü, 500 binden aşkın mânialı ve yaşlının ailesine evde hizmet ödemesi yapıldığını antrparantez 2016’dan itibaren Buğulu Bindi Programı’nın uygulandığını belirterek şöyle konuştu:

“Fakat bazen durumlarda eş yanı sıra hizmet atfetmek benzer olmuyor. Böyle durumlarda büyüklerimizi yapı bakımına alıyoruz. Kurumsal Leyli Buğulanmış Hizmet Hizmetleri kapsamında huzurevlerimizde bakıma gerekseme duyan tam yaşlılarımıza dünya standartlarının üzerinde bakım hizmeti sunuyoruz. Bakanlığımıza merbut 17 bin kapasiteli, 167 huzurevi ve nemli bakım ve rehabilitasyon merkezimizde tahminî 14 bin yaşlımız hizmet alıyor. Devlet genelinde ruhsatlandırılması ve denetimi Bakanlığımız marifetiyle sağlanan 261 özel huzurevimizde da 12 bin 275 yaşlımıza bakım veriyoruz.”

Üzüntülü, Bakanlığa sadık 37 nehari kuruluşta ise 538 yaşlıya deli dolu yaşlanmalarını destekleyecek gündüz bakım hizmetinin sunulduğunu aktardı.

SOHEP ile nemli efrat ve aileleri desteklenecek

Bakan Yanık, “Yer Kırılgan Gruptaki Türk Vatandaşları ile Geçici Esirgeme ve Arsıulusal Koruma Altındaki Kişilerin Içtimai Hizmetlere Erişiminin Arttırılması Projesi” (SOHEP) ile dahi yavru, avrat, sakat ve buğulu bireyler ilkin koyulmak üzere hem Türk vatandaşlarına hem de eğreti ve uluslararası dulda altındaki bireylere müteveccih yardımcı ve inhibitör hizmetlerin iyileştirilmesini amaçladıklarını anlattı.

Projeyle buğulu erler ve hizmet veren ailelerini destekleyerek eş birlikteliğinin güçlendirilmesi ve buğulanmış refahına katkıda bulunulmasını hedeflediklerini dile getiren Kederli, bu kapsamda Adana, Hatay, Şanlıurfa, Mersin Ağacı, Bursa ve Osmaniye’birlikte “Nehari Hizmet ve Canlı Yaşam Merkezi” açılmasının planlandığını ve ilkinin dahi 7 Ekim’birlikte Mersin’da hizmete alındığını tabir etti.

Türkiye Yetersizlik Profili Araştırması ilk defa yapılacak

Huzurevi sakinleri üzere “Koca Çoluk Çocuk Sağlık Bocce Ligi Turnuvaları” düzenlendiğini, maltalık boyu öğrenme politikaları çerçevesinde yaşlıların üniversitelerde eğitim almasına imkân sağlayıcı “tazelenme üniversiteleri”ni yaygınlaştırdıklarını, Sayısal Baharat Projesi’ni de yürüttüklerini aktaran Üzüntülü, şunları kaydetti:

“Enerjik yaşlanmayı doldurmak ve nemli haklarını perçinlemek amacıyla ‘2030 Ihtiyarlama Basiret Belgesi’ ve gösteri planını hazırlıyoruz. Bu sağgörü belgesi doğrultusunda yeni proje ve programlarımızı hayata geçirmeye devam edeceğiz. Yaşlılık alanındaki siyasa ve hizmetlerimizi yaş ve cinsiyet temelinde ayrıştırılmış veriye dayalı benzeri yaklaşımla gerçekleştirmeye alelhusus ehemmiyet veriyoruz. Bu çerçevede yapmış olduğumuz birçok araştırma var. Türkiye Yaşlılık Profili Araştırması üstelik önümüzdeki günlerde başlayacağımız araştırmalardan birisi. Bu araştırı ülkemizde ilk kez yapılacak, geleceğe yansımasının birlikte haddinden fazla muhteşem olacağı kanaatindeyiz. Araştırmayla Türkiye’de güçsüzlük, yaşlanma hızı, yaşlılığa sınırlanmış sonuçlar, yaşlılarımızın ihtiyaçları kabil yetersizlik alanındaki politikalarımıza yan verecek verilere ulaşmayı hedefliyoruz. Ulusal ihtiyarlama politikamız doğrultusunda, birlik hizmetlerimizi nüfusun türlü ve değişen ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde geliştirmek amacındayız.”

Vekâlet bünyesinde oluşturulan birimler

Ev ve Içtimai Politikalar Bakanı Yanık, yekpare bu çalışmalara sivil toplumun, üniversitelerin ve değişik tekmil içtimai tarafların katılımının çok mehabetli olduğunu vurgulayarak, bu doğrultuda Nezaret bünyesinde Sivil Toplumla İş Birliği ve Proje Ofis Başkanlığının kurulduğuna, Içtimai Taraflarla İş Birliği Kurulunun oluşturulduğuna dikkati çekti.

Sivil Cemiyet Sağgörü Belgesi ve 2022-2023 Eylem Planı çerçevesinde yapılan Yüksekokul Buluşmaları’nın henüz önce “kadının güçlendirilmesi”, “bala” ve “sülale” temasıyla düzenlendiğini anımsatan Acılı, “yaşlılık” temasıyla gerçekleştirilen bugünkü buluşmadan de verimli sonuçlar alınacağına inandığını vurguladı.

Bakan Kederli’ın konuşmasının arkası sıra toplantı, basına sadık bitmeme etti.

Share: