Ülkelerine geri dönen Suriyeliler Türkiye’deki sözleşme zorluğundan veca yandı: Değme şey haddinden fazla fiyatlı, o yüzden gidiyorum

Esenyurt Belediyesi’nin 2018 yılında başlattığı “Fahri Mankafa Ahit” projesi ile onlarca Suriyeli sığınmacı ülkesine dümbelek döndü. Pandemi sürecinin başlaması ile ara sunulan proje baştan hayata geçirildi. Proje çerçevesinde bu yıl dördüncü konvoy yola çıkarken, 35’i çocuk toplamda 57 Suriye uyruklu mülteci ülkelerine gönderildi.

GÖNDERI TÖRENİ DÜZENLENDİ

Hatay ve Kilis’teki çizi kapılarına gönderilen Suriyeliler üzere Esenyurt Belediyesi çalışanları katılımı ile uğurlama töreni düzenlendi. Ince süredir Türkiye’üstelik kalan mülteciler, burada kaldıkları süre içerisinde mutlu olduklarını belirterek teşekkürname ettiler. Uğurlamaya mevrut ve Türkiye’dahi kalan akrabaları ise, gidenler için yaş ile uğurladı.

“GELIŞIGÜZEL ŞEY ÇOK PAHALI”

Ülkesine dönen Suriyelilerin yaptıkları açıklamalar ilgi çekti. Ülkesine dönen Suriyeli göçmen Leman Abdulaziz Türkiye’bile yaşanan kazançlı krizden belde ülkesine döndüğünü belirterek “Suriye’birlikte dahi avlu domuzuna değil. Çekişme var. Burası güzeldi amma hayat şu an çok fiyatlı oldu. Icar kuşkusuz ödenecek, semere göveri rastgele madde çokça fiyatlı. O yüzden Suriye’ye gidiyorum. Çok memnunduk amma temas özdek çok pahalı oldu. Bari her madde bu büyüklüğünde fiyatlı olmasaydı” dedi.

“GEÇİNEMİYORUZ, HEP GİDİYOR”

Ablasını uğurlamaya mevrut Nazmi Davut de “Ablamın eşi rahatsızdı. Burada çalışamadı. O Suriye’ye, ailesinin yanına döndü. Geçinemedikleri üzere o birlikte Suriye’yedönüyor. Bugüne büyüklüğünde geçinebiliyorduk amma şimdi geçinemiyoruz. İş bulamıyoruz. Bu yüzden dizge gidiyor” diye konuştu.

“ÇALIŞTIK, YORULDUK, YAŞAYAMADIK”

İmkanı olmadığı üzere okuyamadığını belirten Ömer Olmuş ise “On yıldır Türkiye’üstelik yaşıyorum. Burada geçimimizi temin etmek üzere imkanımız yok. Burada çalıştık, yorulduk, yaşayamadık.Şimdi da ülkemize dönüyoruz. İmkânım olmadığı için okuyamadım. Çalışmaya sınırlı kaldım. Ülkeme döndüğüm üzere çokça mutluyum” dedi.

“AKIBET DÖNEMDE HANAY ZORLAŞTI”

Suriye tabiiyetli aynı mülteci, “Türkiye’birlikte maltalık iyicene gidiyor, çalışıyoruz, işimizdeyiz. Devletten ve halktan memnunuz amma sonuç dönemde biraz maltalık zorlaştı. Şuanda Afrin’e gideceğiz, orası elhak Türkiye’nin kontrolünde. Ayrıksı bölgeler doğrusu boğunuk olduğu amacıyla dönemiyoruz. Ben 2013 yılında Türkiye’ye geldim ve o günden sonradan ülkeme dönemedim. Ülkemi çokça özledim” dedi.

Share: