Üniversiteyi bitirdi, çobanlığı yeğleme etti

– Üniversiteyi bitirdi, çobanlığı yeğleme etti

GİRESUN – Giresun’un Keşap ilçesinden olan 23 yaşındaki Ahmet Kılıç, üniversiteden çıkışlı olduktan sonradan köyüne dönerek çobanlık yapmaya devam ediyor.

Giresun’un Keşap ilçesinde işlek 23 yaşındaki Ahmet Tığ, 2021 yılında Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Amme Idaresi Bölümü’nden çıkışlı oldu. Fakülteden çıkışlı olup diplomasını aldıktan sonra dahi kaymakamlık sınavlarına ırgamak adına ailesinin yanına dönerek yaylada çobanlık yapmaya devam etti.

Ailesiyle bu arada beslediği 7 camız ve 15 sığıra çobanlık işleyen Tığ, yaptığı işten bahtiyar olduğunu ve tıpkısı periyot hayalinin besi sığırcılığı tesisini kurmak olduğunu kaydetti. Değme gün sabahın erken saatlerinde kalkarak gözü üzere baktığı sığırlarını otlatmaya çıkaran darülfünun mezunu Ahmet Tığ, azmi ile hem çevresindekilerin hem de ailesinin takdirini topluyor.

“Hayatı kabul etmek için üniversite yiyecek değil”

Hayatı eksiltmek amacıyla darülfünun bitirmenin eşya olmadığını ifade fail Tığ, “Politika Bilimi ve Amme Idaresi Bölümü’nden geçen dönüş çıkışlı oldum. Fakülteden çıkışlı olduktan sonraları ilçe amacıyla bile hazırlanabilirdim fakat,ailemin yanına dönerek tamamen hayvancılığa bükülmek istedim. Üniversiteyi az buçuk arkadaş çevresi peyda etmek için okudum. Yemeden Içmeden yaşadığım şehirden arkadaşım olacağına Türkiye’nin temas yerinden arkadaşım olsun istedim. Hayatı gidermek amacıyla üniversite kavzamak kayıt değil. Benim hayalim hayvancılıkla yoklamak, herkesin üstelik hayallerinin takiben gitmesini isterim. Hayvancılığı seviyorum ve istekle yapıyorum. Benim için sevdiğin aha muvaffakiyet çokça yüce” dedi.

Hayali yer nazik besi sığırcılığı tesisi

Hayalinin yer iri besi sığırcılığı tesisini kurmak olduğunu de anlatan Tığ, “Hele günümüzde hayvancılık daha dahi cesim ayla geldi. Bati yayaş hayvancılık tecezzi edenlerin birlikte, yapmayı sürdürenler bu işten kazançlı çıkıyor. Ben üstelik benzeri dönüş ülkemizin sunma balaban besi sığırcılığı tesisini yarmak isterim. Benim hayalim hedefim bu yönde. Darülfünun tüketici gençlerin hayali masa başı amal cins amma bana göre ise, hayvancılık Türkiye’nin tarımdan sonraları genişlik cesim dirimsel kaynağıdır. Dahi hayvancılık kolay gösterişsiz yapılacak aynı hisse senedi. Özellikle yaylalarda hayvancılık edisyon değil zira yaylalarda sabahleyin sağımını yapıp, dışarı salıyorsun. Mandıralarda biraz henüz masraflı ve zahmetli olabiliyor. Ancak tığ biraz henüz şanslıyız o konuda kışın 2, 3 kamer köyde kalıyoruz bilahare yılın büyük tıpkısı kısmını Kümbet Yaylası’nda geçiriyoruz. Aylarca bu yaylada hayvancılık yapıyoruz” diyerek konuştu.

-Hayvansal ürünlerle geçimlerini sağlıyor

Büyükbaş hayvanların sütünden ürettikleriyle geçimlerini sağladıklarını belirten Kılıç, “Hayvanlarımızın sütünden peynir, yağ ve kesik yapıp satıyoruz. Yetiştirdiğimiz sığırlardan damızlık, kurbanlık ve et üzere sattıklarımız oluyor. Bunlar bizim geçinmemizi sağlıyor. Gelişigüzel sabık yıl kocabaş efsanevi sayımız artıyor. Şayet damızlık adına satmamış olsak henüz bile artacaktır fakat bu az buçuk da imkan meselesi şimdilik imkanlarımıza göre yetiştiriyoruz. Ahit içerisinde hem imkanlarımızı hem da sığır sayımızı bırakmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Share: