Uçan daireler! Yurt gelirlinin ocak alma hayali bitti

Ünlü emlak müşaviri Sıhhatli Taşçı, serencam 8 ayda emlak piyasasına “sihirkâr tıpkısı el değdiğini” kiralık eş de, satılık ocak üstelik bulunmadığını söyledi. 1 milyon 750 bin liralık olan dairelerin demin 4 milyon teklik olduğunu tamlayan Taşçı, “Ego bunlara ‘uçan daireler’ diyorum. Uçtu gitti” dedi. Sözcü’dahi Tırsmak Öztürk’ün sorularını yanıtlayan Taşçı, basamak piyasasında hakeza tıpkı balon oluşmasında Kovid-19’un yaygınlaştığı dönemde inşaat yapımlarının azalmasının, deli dolu olduğunu tabir etti. Taşçı’nın açıklamaları şöyle:

BALONA KARŞIN SATILIYOR

“Bunun altında ülke ve ilçelere balaban göçler yatıyor. biricik satılık kat varsa, ilkokul yaşama da kamera ise haliyle istenilen fiyata satılıyor. İkinci ellerde filhakika koca kalmadı. Çankaya’da çabucak 4 daire satılık. Onlara bile insanoğlu milyon teklik istiyorlar. Güzeşte sene bu dairelerin fiyatı ayrımsız milyon 250 bin liralık civarındaydı. Satışta palavra oluştuğu halde almaç var mı? Var.”

Türkiye’bile güzeşte yıl ayrımsız milyon 490 bin civarında göz satıldığını hatırlatan Taşçı, sistemin zahir işlediğini şöyle anlattı: “Boydak bunun üçte biri abartmalı. Yüklenici ile materyal satanlar ortada barter sistemi bundan sonra. Müteahhit diyor kim ‘Bana 100 ton çimento ver, ego sana kat vereyim.’ O üstelik diyor kim, ‘Münteha. Sen bana 50 şerha kat ver.’ Demin 50 daireyi aldığı ant, gereç satan, tapuyu konusunda alıyor. Bu tapuda bir numara işlem oluyor. İkinci işlemde ‘Ben tıpkı emlakçıyım, hangi müteahhidim. Benim adıma sen sat’ diyor. Bu nöbet onun namına satma yapıyor. Tapu dahi bu dahi ikinci muamelat oluyor. İstatistikte bire bir kat, iki kat satılmış gibi oluyor. Güzeşte yıl 294 bin tutulu koca ergin.”

KİRALIKTA NELER OLUYOR

Kiraların da “uçtuğunu” belirten Sıhhatli Taşçı, söyle konuştu: “Bu bile göçlerden ve evliliklerden kaynaklanıyor. Ecnebi ülkelerden dahi gelenler var. Fazla bölük yapılamadığından kiralar birlikte yükseliyor. Güzeşte sene bin lira olan kiralık daireler şimdi mahiye 4 bin liraya andıran. Bu kapsam insanları biilaç bırakıyor. Daraç gelirlinin evi yoksa bitti. 4 4 bin liralık kira şüphesiz versin? 100 metrekarelik ayrımsız evi üç-dört milyon liraya kuşkusuz alsın?”

İnşaat malzemesinde karşılık artışı önlenmeli

Emlak müşaviri Sıhhatli Taşçı, piyasanın düzelmesi ve hane fiyatlarının normalleşmesi için hal önerileri birlikte sundu. İmar arazilerinin üretilip inşaatların şipşak yapılmasına ihtiyaç olduğunu tamlayan Esen Taşçı, “Hangi kadar çokça yapılırsa o zaman fiyatlar düşer. İnşaat malzemesi artışının da önlenmesi gerekiyor. İnşaat malzemeleri yüzdelik 100 kalık. Haliyle yüklenici birlikte diyor kim ‘Arsa pahalı. Şişman şehirleri merkezlerde arsa kalmadı. Bulunamıyor. Kentsel dönüşüme dahi ağırlık yüklemek zorundayız” dedi.

SGK’lıya rate faizli konut kredisi

 

Bölük kredi talebi yeniden canlandı

 

Bölük fiyatları hastalık artıyor?

 

Share: