Tunceli selen! Tunceli’de açılan 252 kursta, 5 bin hayat iz öğrendi

Tunceli’da açılan 252 kursta, 5 bin kişi çığır öğrendi

TUNCELİ – Tunceli’üstelik Halk Yetişek Merkezi aracılığıyla tıpkı yılda açılan 252 kursta, 5 bin dirilik patika öğrendi.

Tunceli El Terbiye Merkezi Müdürlüğü marifetiyle sunulan çığır edindirme kursları devam ediyor. Seçme yıl ahenkli kendisine sürdürülen kurslar, birçok vatandaşa yıpranmamış aksiyon kapıları açıyor. Açılan kurslara yoğun deste gösteren kadınlar, bu kurslar sayesinde hem iz sahibi oluyor hem de sosyalleşiyor. hafta içi olan kurslarda özellikle yöreye ait olan Cacım halı nesiç koyulmak üzere, okuma ve yemeni kursları veriliyor. Gine Eş Destek Merkezleri bünyesinde aşçılık, saç kesimi, pentür, makyaj ve cilt bakımı üzere eğitimler, uzman eğitmenler aracılığıyla kılgısal olarak veriliyor. Eğitimler böylelikle ise iştirak sağlayıcı tam kursiyerler, bakanlık musaddak ‘ustalık belgesi’ almaya doğruluk kazanıyor. Bu çerçevede akıbet ayrımsız yıl içerisinde açılan 252 kursta 5 güç iz öğrendi.

Kent merkezinde serencam tıpkısı yıl süresince açtıkları 252 kursla 5 bin civarı vatandaşa ücretsiz hizmet olanağı sağladıklarını tamlayan El Terbiye Merkezi Müdürü Özkan Vatanperver, “Pandemi döneminde ağırşak açım oranlarında Türkiye 8′ inci olan Tunceli El Eğitimi Merkezi’nde 6 saatten 2000 saate kurslar bulunmaktadır” dedi.

Talep doğrultusunda 7’den 77’e temas kesime hizmet verdiklerini ifade fail Yurtsever, ” Kökleri Mutedil Asya’ya kadar müstenit halılarımızın dokunduğu atölyedeyiz. Bu atölyede vatandaşlarımız, cacım halısının elbette yapıldığını öğreniyor. El Eğitim Merkezi Müdürlüğü adına unutulmaya yüz tutmuş meslekleri bu anlamda kurslarımız üstüne desteklerimizi veriyoruz. 12 dirilik oluşturmak şartı ile 7’den 77’ye eksiksiz vatandaşlarımıza ağırşak açabiliyoruz. Hanay Boyu Öğrenme Umumi Müdürlüğü’müzün programlarında 3 bin 877 tane kursumuz ve 73 kayran bulunmaktadır. Bu alanda tür olduğu kadar yer merkezimizin sınırları zarfında umum kurslarımızı açmaktayız. Vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda umumi yahut mesleki kurslarımızı açıyoruz. Ağırlıklı kendisine mesleki kurslarımız istek görmektedir. Bu kursumuzda vatandaşlarımıza yıpranmamış meslekler edindiriyoruz. Aynı zamanda de küşayiş eleman kazandırarak kurum namına mesai sektörüne üstelik katkılarımız olmaktadır. Geçen yıl totalde 252 ağırşak açmıştık, bu dahi 5 binin üstünde vatandaşımıza hizmet verdiğimizi gösteriyor. Bu anlamda dahi tamlık imkanlarımızı halkımıza hazır halde tutuyoruz. Bu kurslarımızın saatlerinde farklılık gösteriyor. Ağırşak saatlerimiz 6 saatten bile başlıyor, 2 bin saat süren kurslarımız da var. Bu anlamda halkımızı kurslarımıza çağırma ediyoruz” diye konuştu.

“İlmik din seçtiğim devir sağaltım kabilinden geliyor”

3 yıldır Maharetli Öğretici olan Havva Tacay, ” Cacim, atalarımızdan bize küsurat kültürel aynı miras. Elan önceden köylerde yapıyorlardı fakat köyler kafile verdikten sonradan bu nutuk unutuldu. Halk Yetişek Merkezi Müdürlüğü’nün açtığı aynı kursta tıpkı terbiye düz birçok dirilik usta çalıştırıcı olmayı türe kazandı. İçlerinden biri birlikte benim. Unutulmasın diye niteleyerek ileriki nesile taşımayı düşünüyoruz. Burada cüzdan, branş çantaları, heybe, harcırah, namazlık ve halı şeklinde iki angıç yapıyoruz. Severek yapıyorum, dokumayı haddinden fazla seviyorum. İlmik ilmik seçtiğim zaman sağaltım gibi geliyor” şeklinde konuştu.

“Evde yapamadığımızı burada yapabiliyoruz”

Aldıkları halk sanatları eğitimleri ile unutulanları pekiştirdiklerini dile getiren kursiyerlerden Makbule Parıltı (62), ” Burada tığ ve örgü işlerini öğreniyorum ve yapmaya çalışıyorum. Bacanak ortamı çok pir. Evde yapamadığımızı burada yapabiliyoruz. Hocamız bile gelişigüzel konuda bize sonsuz bindi oluyor. Birbirimizden yardım alıp düşünüm alışverişi yapıyoruz. Stres atmış oluyorum bir zamanda bir şeyler da öğür oluyorum. Toplumsallaşma yönünde dahi hempa ortamı çok iyice. Buraya gelerek unuttuklarımızı pekiştirdik” diye niteleyerek konuştu.

“Halk Eğitim Bilimi Müdürlüğünün sağladığı bu pir koşullardan ufuk teşekkürname ediyorum”

Kuaförlük kursunda yetişek düz Eylem Uğurlu ise “Bu kursa kestirmece 10 gündür geliyorum. Bu konuda çok hevesim var. Saça arızi ve kalımlı format vermeyi evde dünkü adına başladım. Bunun püf noktalarını bellemek için buraya geldim. Buradan alacağım eğitimle, hocamızın dahi detayları öğretmesiyle yemeden içmeden saça geçici ve sürekli biçim veren tıpkı işletme açmayı düşünüyorum. Bu açıdan Halk Eğitim Bilimi Müdürlüğünün sağladığı bu güzel koşullardan muhit teşekkür ediyorum” dedi.

Share: