Elazığlı ve Tuncelili Besiciler, TMO’nun Açıkladığı Rüşvet Satış Fiyatını Protesto Etti

Elazığlı ve Tuncelili besiciler, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) ton başına 5 bin 250 TL namına açıkladığı arpa satma fiyatını protesto etti. Elazığ’daki TMO uğrunda toplanan besiciler hesabına açıklama eden Şavak-Der Başkanı Naim Doğan, açıklayan arpa mir fiyatının üreticinin beklentilerinin çokça uzağında olduğunu, taşımalık gideri ile titrem başına 6 bin lirayı aştığını belirterek, hayvancılık sektörünün bitme noktasına geldiğini söyledi.

Elazığlı ve Tuncelili besiciler, zaman Elazığ’daki TMO önünde basın açıklaması yaptı. Besiciler, 5 bin 250 TL yerine açıklayan arpa komutan fiyatının faziletli olduğunu ve bu konuda devletten destek beklediklerini anlatım etti.

“KRİZ VE ALIM GÜCÜNDEKİ AZALMA DİKKATE ALINMADAN BELİRLENMİŞTİR”

Şavak-Der Başkanı Naim Doğan, şunları söyledi:

“Bizler Tunceli ve Elazığ ilinde hayvancılıkla uğraşan çiftçileriz. Bilindiği için 17.10.2022 tarihinde Yer Mahsulleri Ofisi yoluyla 2022-2023 arpa satış fiyatı 5 bin 250 TL kendisine açıklanmış, hasis efsanevi başına aylık 18 teklik başlamak üzere dağıtımların yapılacağı belirtilmiştir. Açıklanan arpa fiyatına nakliyeleri üstelik eklediğimizde, önümüze ton başına 6 bin TL’yi geçecek olan benzeri safiha çıkmaktadır. Öncelikle ifşa etmek gerekir ki açıklanan arpa satış fiyatı, üreticinin beklentilerini karşılamanın çok uzağında olup, üreticinin konkre durumunu, hayvancılık sektörünün yaşadığı krizi ve üreticilerin gelgel gücünde meydana mevrut azalmayı dikkate almadan belirlenmiştir. Geçen seneye göre Ofis rüşvet satış fiyatı tahminî yüzde 40 artmış, buna rağmen küçükbaş hayvan satım fiyatları ise sabık seneye bakarak değiş göstermemiş, peynir ve benzeri hayvansal ürünlerin fiyatında ise mütezayit maliyetler karşısında akıllıcasına aynı değer artışı yapılmamıştır. Hayvancılık sektörü finiş noktasına gelmiştir. Üretici namına yemleme, rüşvet, saman fiyatlarındaki fahiş artıştan muhit birçoğumuz hayvanımızı feda etmek zorunda kalmakta olup, bazı üreticiler ise efsanevi sayısını tenkis için gitmektedirler.

“HAYVANCILIKTA YAŞANAN SIKINTILAR TARIM VE GIDA SEKTÖRÜNÜ DE ETKİLİYOR”

Arz kalın karşılaştığımız sav ise mütezayit ağızotu, saman ve alelhusus de rüşvet fiyatlarıdır. Müstahsil namına bizler, TMO tarafından yapılacak arpa dağıtımından ekolojik ortam yaz aylarında evcil üreticiden birlikte rüşvet temini için gidemedik. Çünkü hepimizin beklentisi, arpa bey fiyatının akilane seviyede olacağı yönündeydi. Fakat denetimsiz, kontrolsüz serbest ortalık fiyatları müracaat alınarak 5 bin 250 TL fiyatının belirlenmesi, hakkaniyete marjinal olduğu kabil, üreticinin halihazırda yaşadığı hesaplı sıkıntıyı henüz da derinleştirecektir. Zira elden rüşvet, saman, ağızotu fiyatları değil, derman taşımalık ve yayla kira parası dahi vahim oranda artmıştır. Unutulmamalıdır ki hayvancılık sektöründe yaşanan donuk süreç hoppadak biz üreticileri etkilememekte, tarım ve azık sektörünü dahi etkilemektedir. Bu durumdan kaynaklı kalan yemleme, rüşvet fiyatlarına artık ‘dur’ denilmelidir. Zaten iki yıldır yöremizde yaşanan kuraklıktan ortalık vahim sıkıntı yaşıyoruz. Ilk Teşrin ayının sonlarına gelmemize karşın hayvanımızı yayladan kışlaklara getiremiyoruz. Bu durumdan kaynaklı hem hayvanlarımız katil olmakta hem da soğuk havadan âlem hayvanlarımız, çobanlarımız ve bizler kıygın olmaktayız. Tığ, üreticiler namına açıkladığımız nedenlerden yağlık taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz.”

“ÜRETİCİYE BINDI OLUN”

Naim Doğan ise besicilerin taleplerini şöyle açıkladı:

“17 Ekim’dahi müdürlüğünüz eliyle açıklanan arpa bey fiyatının akıllıca seviyeye çekilmesini, rüşvet mir fiyatının belirleme sürecine üreticinin da katılmasını sağlayan mekanizmaların oluşturulmasını, kontrolsüz tıpkı şekilde mütebeddil ve mütezayit yemleme, arpa, saman fiyatları ile ait denetimlerin sıklıkla yapılmasını, 2 ayda ayrımsız değil, herhangi bir ay eğlenceli yerine rüşvet satışının yapılmasını, arpa dağıtımının hayvan sayısı gözetilerek ve hayvanın metin beslenmesini gözetecek miktarda yapılmasını; arpa, saman mir fiyatlarıyla işletilecek takvim hususunda üreticinin bilgilendirilmesini ve gelişigüzel yıl eylül ayı başına büyüklüğünde sürecin tamamlanarak fiyatların açıklanmasını arzu ediyoruz. Son adına, Bakanlığa, TMO Umumi Müdürlüğü’ne ve ait tamlık kurumlara buradan sesleniyoruz. Üreticinin sesini duyun. Müstahsil yerine bizler, tükenme noktasına geldik. Yemleme, rüşvet fiyatlarını derhal indirin ve üreticiye bindi olun.”

“BİZ HAYVANLARIMIZA BAKAMAYACAĞIZ”

Tunceli Pertek’te kıvrak Konsept Aktemur ise küçükbaş efsanevi fiyatının büyükbaş hayvan fiyatının gerisinde kaldığını ve bu durumun Cumhuriyet Altını tarihinde görülmemiş benzeri uzanım oluğunu söyledi. Benzin fiyatlarının önünün kesildiğini, ayrımsız durumun et fiyatlarında bile geçmek istendiğini ifade fail Aktemur, şunları söyledi:

“Tunceli Pertek’te küçükbaş hayvancılıkla uğraşıyorum. Zaman burada Toprak Mahsulleri Ofisi’nin önüne gelmemizin sebebi, rüşvet fiyatlarının çok fiyatlı olması. Güzeşte sene arpa 2 bin 200 TL, bu sene ise 5 bin 250 liralık. Fazlalık mahiye tıpkı gider elan üstüne ati. Bu şekilde olduğu ahit biz hayvanlarımıza bakamayacağız. Arpa alamıyoruz. Bu birlikte besicilerimiz için tartı olacaktır. Biz, ten üretimi yapıyoruz, süt üretimi yapıyoruz. Sütün önün kesmişler. ‘Benzin yükselmesin’ diyorlar, enflasyon yükselecekmiş. artık etin üstelik 92 liradan önünü kesmişler. Nemli pilaki etleri da kuzu hitit ile ayrımsız değere gelmiş. Bugüne büyüklüğünde Cumhuriyet Altını tarihinde tek ahit sığır etleri kuzu etinin önünde olmamıştı. Zaman dana kesimi 107 lira, kuzu hitit 92 liralık. Biz, bunları doğru bulmuyoruz.

“PARA ŞIŞKINLIĞI YÜKSELMESİN DİYE ENFLASYONU BİZİM CEBİMİZE KOYMUŞLAR”

Küçükbaş seçkin ant 10-15 liralık üstünde oluyordu ve bizi kurtarıyordu. Deminden şişkinlik yükselmesin diyerek bu şekilde yapılan, bakanlık vasıtasıyla, bu aplikasyon makul ayrımsız uygulama değildir. Enflasyon yükselmesin diye niteleyerek enflasyonu bizim cebimize koymuşlar. Pahalilik cebimizde geziyor. Bizim rastgele şeyimizi aldılar. Tığ dahi buna karşılık bekliyorduk ki nezaret de bizim elimizi takanak, zat cebine koyacak. Zaman Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bize akla yatkın arpa vermesini bekliyorduk. Alamıyoruz. Zaman bu şartlarda benim ürünümün önünü kesmişsin, ben meydan değerinin içerisinde alamıyorum. Ama bunun karşılığında sattığım ürünün üstelik önünü kesmişsin. Ben satamıyorum art fiyata. Bu şekilde olduğu zaman ben şüphesiz geçineceğim? Bu şekilde olduğu ant üreticiler şüphesiz yaşayacak? Buna baktığınız ant neyi gösteriyor? Bu şekilde giderse hayvancılık bitecek. Erte çok geç olacak, bugün bize ehil çıksınlar. Zaman biz, üretici kendisine yaylalardan, köylerden buraya gelme amacımız budur. Bize cemaat çıksınlar.

“20 PERIYOT İÇİNDE ARPA FİYATLARI 7 BİN 200 LİRAYA ÇIKTI”

Verdikleri arpa fiyatları, bundan aynı kamer öncesinde azade piyasada 6 bin 300-6 bin 400 liraya satılıyordu. Hangi olduysa bu 20 dolaşma içerisinde arpa 7 bin 200 liraya artık, tıpkısı kamer olmadan. Sonradan vekillik açıklama yaptı. ‘Tığ, piyasanın yüzde 20 altında arpa satacağız’ diyerek. Benzeri kamer içerisinde hangi değişti de bu arpa fiyatı 7 bin 200 liraya artık? Elan esbak 6 bin 400 liradan, bundan 2 kamer ilk arpaları vermiş olsaydı, yüzdelik 20 iskonto yapmış olsaydı 4 bin liraya vermiş olacaktı, bizim ihtiyaçlarımızı birkaç dahi olsa karşılayacaktı. Bugünün şartlarına baktığımız ant tığ, bu şekilde hayvancılık yapamayız. Biz, savsaklamak yemeyecek miyiz? Biz, sair vatandaşlar kabilinden peynir, yağ, tortu alıyoruz. Öz ürettiklerimizin dışında makarna, bulgur almayacak mıyız? Çarşıda oturup bire bir bardak öz içmeyecek miyiz? Tığ, çocuklarımızı evlendirmeyecek miyiz? Torunlar okula gidiyor. Bire Bir çocuğun masrafı hangi kadar? Bu işlemler akıllıca değildir. Bu şekilde devletimizin bize erbap çıkması, hükümetimizin yanımızda olmasını istiyoruz. Bu şekilde giderse hayvancılık bitecek.”

“EKİM AYININ SONUNA GELDİK AMA BESİCİ HALA YAYLADAN KÖYÜNE DÖNEMEDİ”

Ailesi ile birlikte yıllardır besicilikle uğraşan, ayrımsız zamanda birlikte avukat adına çalıştığını söyleyen Sinan Can ise rüşvet fiyatlarında 4 bin teklik gibi bir beklentinin oluşturulduğunu, ancak açıklayan rakamın beklentilerin uzak olduğunu söyledi. Sinan Birey, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ailemle yıllardan beri hayvancılık sektöründe uğraşmaktayız, fakat 2 yıldır çokça sakil tıpkı sektörel krize karşı karşıyayız. Bu hem dünyada olan soylu erki krizden kaynaklı hem üstelik alelhusus özelde hayvancılık sektörünün yaşadığı sıkıntılarla müteallik. Haddinden Fazla tikel oranda yemleme, rüşvet ve saman fiyatlarının artışı söz konusu oldu. Bu süreçlerde tek şekilde üreticinin kazandığını düşünmüyoruz. Tığ, bu kabilinden durumlarda üreticinin görüşü ve fikrinin alınarak de bu kararların belirlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Fakat baktığımız ant, hele sonuç açıklanan rüşvet fiyatları ile ilgili üretici çok pahal benzeri mağdurluk yaşıyor. 6 bin TL’nin üstüne sabık ton başı arpa fiyatları açıklandı. İnsanlarımız bu konuda çokça tehlikeli kıygınlık yaşıyorlar. Hele 2 yıldır yaşanan çok ağır bire bir susuzluk var. Bölgede bu kuraklıktan ekolojik ortam üreticimiz ekstradan mağdur durumda. Ekim ayının sonları geldi, hala üreticilerimizin aynı kısmı yaylalarda. Rüşvet fiyatları, ağızotu fiyatları, saman fiyatları erdemli olduğu üzere üreticiler hayvanlarını besleyemiyor. Bibi soğukta, keder başlarında, efdal rakımlı dağlardan bibi dönemediler. Halbuki rastgele sene ilkgüz ayı itibariyle köylere dönüşler olurdu. Teşrinisani ayı yaklaştı fakat buna karşın üreticimiz hala faziletkâr dağlarda hayvancılık faaliyeti yürütmeye çalışıyor.

“SEKTÖRDE KAZANAN ÜRETİCİ DEĞİL, TACIR VE ANAMAL ODAKLARI”

Bu şekilde devletin da desteklemesi gerekiyor. Hem destek alımları noktasında hem taşımalık desteği üstüne olması gerekiyor. Yem, arpa satış fiyatı konusunda üreticinin desteklenmesi gerekiyor. Zira hayvancılık sektörü, hemen hayvancılık sektörü ile tutkun bire bir alanda değil. Benzeri zamanda gıda, ekincilik sektörünü üstelik ilişkin tıpkısı alan. Bakıyorsunuz, üreticimiz 35-36 liradan peynir satmış amma bugün tulum peynirin kilosu 170-180 liraya markette satılıyor. Bu durumdan kaynaklı namına üstelik esas kendisine kazanan tüccar kesimi, anamal odakları. Amma say veren; fiziki, maddesel, manevi adına yıpranan üreticimiz bu süreçte maatteessüf ana kıygın konumunda.

“TARIM BAKANLIĞI VE TMO SÜRECE DAHA CİDDİYETLİ YAKLAŞSIN”

Tığ, hele Ekincilik Bakanlığı’nın bu konuda, Arazi Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü’nün henüz ciddiyetle benzeri şekilde bu sürece yaklaşmasını istiyoruz. Gerçekte kamuoyunda beklenti, rüşvet fiyatlarının 4 bin TL olacağı yönündeydi. Bu beklenti ihtimal üstelik şuurlu bire bir şekilde oluşturuldu. Ama insanlar, şu anda 6 bin liraya raci riskli bire bir açıklama yaptılar. Bunlardan kaynaklı birçok eş, çoğu insan hayvanın sattı. Anaç kucak ya de çoğu doğum yapabilecek kucak, efsanevi mezbahalarında kesildi. Böyle bire bir tablo ortaya daha çok. Tığ, bu durumdan kaynaklı yerine sesimizi duyurması için bu basın toplantısını yaptık.”

Share: