Trabzon’da sedef hastalığı tedavisi tamamlanan zihayat 4 yılın ardından sağlığına kavuştu

Trabzon’da sedef tedavisi başarıyla tamamlanan 25 yaşındaki Orçin Eminağaoğlu, 4 yılın ardında sağlığına kavuşarak normal yaşantısına döndü.

Karadeniz Beceri Üniversitesi’nden (KTÜ) yapılan açıklamaya bakarak, 4 yıldır sedef hastalığıyla mücadele eden Eminağaoğlu, yaralarının artması üzerine KTÜ Farabi Hastanesi Kap ve Zührevi Hastalık Emraz Servisi’ne başvurdu.

Öğretim Üyesi Doç. Dr. Leyla Baykal Selçuk yoluyla yapılan değerlendirmede, Eminağaoğlu’nun hastalığının çığlık seviyede olduğu tayin edildi.

Yaklaşık bir sene bakir evlat otama yöntemlerinden olan biyolojik dil avcısı uygulanan Eminağaoğlu’nun yaraları iyileşti.

Selçuk, hastalığın alelumum er yetişkinlikte ve gençlikte görüldüğünü belirterek, “Çoğu hastada cildin vakit kaybetmeden biraz bölgesi etkilenir. Tehlikeli vakalarda ise çor vücudun şişman bire bir bölümünü kaplayabilir.” ifadelerini kullandı.

Çor boyunca oluşan beyaz zehir kepekli yaraların derece derece iyileşebildiğini vurgulayan Selçuk, şu değerlendirmede bulundu:

“Çor bulaşıcı değildir, stres ve enfeksiyonlar, hastalığın gelişiminde ve alevlenmesinde muhteşem saha hacim. sedef hastalığı takkadak deriyi değil, eklemleri dahi etkileyebilir. Eklem ağrılarına ve hasara nöbet açabilir. Bu nedenle er tanı ve tedavisi önemlidir. Tedavisinde, topikal krem tedavileri, mum tedavisi, sistemik tedaviler ve biyolojik ajanlar kullanılabilir. Bu hastamızda olduğu kabil hele biyolojik ajanların tedaviye girmesi ile yaralarda az daha parçalanmamış düzelme sağlanmakta ve bu salah sürdürülebilir olmaktadır.”

Eminağaoğlu ise tedavi sonucu yaralarının iyileşmesinden dolayı mutlu olduğunun altını çizerek, duygularını şöyle dile getirdi:

“Hastalığım askerlik sürecinde başladı. Çok okkalı şekilde geçiriyordum, içtimai hayatımı ve giyimimi etkiliyordu. İyileştikten sonraları ilk defa bu yaz gücük kollu tişört giyebildim. Kendimi hem ruh bilimsel hem de sağlık açısından çok bereketli hissediyorum. Bu hastalığı olanlar kesinlikle er dönemde tıpkısı dermatoloğa başvursunlar. Ben, hastalığım ciddileştikten sonradan dermatoloğa başvurdum. Birçok farklı otama yöntemi önerenler oldu. Banko bu cins tedavilerden ırak durulsun. Ego ehlivukuf dermatologlar yardımıyla felah buldum.”

Share: