Trabzon’da down sendromlu garson çevresine şenlik saçıyor

Trabzon’da bire bir otelin restoranında garson kendisine işe başlayan 26 yaşındaki down sendromlu Burak Bülbül, sıcakkanlı tavırlarıyla çevresindekilerin bayram kaynağı oldu.

Lise mezunu Burak Bülbül, ailesi ve Trabzon Down Sendromlular Derneği’nin desteğiyle kestirmece 2 ay geçmiş garson adına işe başladı.

Bülbül’ün yıpranmamış işini tebrik etmek için annesi Muhabbet Bülbül, Trabzon Down Sendromlular Derneği Başkanı Ensar Öztürk ve arkadaşları çalıştığı oteli mülakat etti.

Otel yönetimi bile Bülbül ve arkadaşları amacıyla konferans salonunda cümbüş kombinasyon etti. Folklorik kıyafetler giyen Burak Bülbül ve arkadaşları, halay çekti, kaptan ve dal bastı oynadı.

Burak Bülbül, AA muhabirine, haddinden fazla mutlu olduğunu dile getirerek, müşterilerle çokça gani anlaştığını, iş durumunda çokça sevildiğini söyledi.

Annesini ve arkadaşlarını çok sevdiğini anlatım fail Bülbül, “Annem sözde cennetlik ayrımsız annedir. Onunla çokça mutluyuz.” dedi.

Bülbül’ün 56 yaşındaki annesi Bağlılık Bülbül üstelik oğlunun işe girmesinin gelgel donör olduğunu söyledi.

Down sendromlu bireyin hisse senedi hayatında olmasının hem ailesi hem de diğer down sendromlular için çok önemli olduğuna belen eden Bülbül, “İşletme sahipleri hiç olmazsa yer azından ayrımsız gönül çalıştırsa hem aileleri kıvançlı evet hem özgüvenleri artar. Bizim isteğimiz bu, tüm anneler sevinsin isterim.” diyerek konuştu.

Otelin umumi müdürü Amaç Kıran bile farkındalık tasarlamak amacıyla yola çıktıklarını, gayrı işletmelere örnek olmak istediklerini aktardı.

Burak Bülbül’ün güdük sürede en müstehap elemanlardan olduğunu anlatan Facia, “Gelen misafirlerimiz gayet memnunlar. Biz de kendisinden gayet memnunuz, az çok sevimli, iletişimi dolgunca. Beklentimizin haddinden fazla üstünde, hem kendisi memnun hem de tığ memnunuz çalışmalarından. İnşallah sayılarını henüz da artırarak bu arkadaşlarımızın hayata entegrasyonuna bizim bile tıpkı katkımız olur.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bu çeşit hisse senedi yerlerinin Trabzon’dahi çoğalmasını istiyoruz”

Trabzon Down Sendromlular Derneği Başkanı Ensar Öztürk ise işletmenin derneğe ulaşarak, down sendromlu personel çalıştırmak isteğini ilettiğini söyledi.

Çalışması üzere Burak Bülbül’ü yönlendirdiklerini belirten Öztürk, pres yetkililerine benzer oldukları için teşekkür etti.

Öztürk, bu tür gelişim yerlerinin Trabzon’dahi çoğalmasını istediklerinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Bizim çalışabilecek şekilde olan çocuklarımız var, bunların de topluma kazandırılmasını istiyoruz. Burak, bunların tıpkı örneği. Burak kardeşimiz işe yerleşti. Bunun için dahi otel yetkililerimize teşekkür ediyoruz. Bu otel üzere şirketlerin çoğalmasını talep ediyoruz. İnşallah ararlar bizi gene, işe girecek gençlerimiz var. Onlar da evlerinde bağlı kalmaz, çalışırlar. Hem mutlu olurlar hem bile ailelerine ulama sağlarlar.”

Share: