Zorlukları “tuş” fail milli pehlivan Gayrı Fındıkçı, eskimemiş dereceler peşinde

Trabzon Büyükşehir Uray spor‘un 21 yaşındaki milli sporcusu Sair Fındıkçı, güreşteki başarılarıyla adından kortej ettiriyor.

İlkokuldayken güreş yapan arkadaşlarına özenerek spora başlayan Fındıkçı, girişim attığı salonda senelerce arak döktü.

Annesinin zaman zaman alın çıkmasına rağmen güreşten vazgeçmeyen Fındıkçı, güdük sürede milli formayı giyerek sükse gösterdi.

Uluslararası turnuvalarda şampiyona, Balkan şampiyonalarında ikincilik ve üçüncülük ile Türkiye Şampiyonası’nda üçüncülüğü kâin Fındıkçı, yaşadığı yöre marjinal sargı ve bağırsak menüsküs yırtığı dolayısıyla 2 sene minderden uzak kaldı.

Zorlu fizik otama sürecinin peşi sıra baştan mindere çıkan milli pehlivan, bu günlerde takım arkadaşlarıyla eskimemiş başarılara aşama alaşağı etmek üzere ter döküyor.

Fındıkçı, tıpkısı süre bilahare gerçekleştirilecek Türkiye Şampiyonası’na gelmek amacıyla dönem sayıyor.

“Milli formayı dayanmak kıtipiyoz çok farklı bir ruh”

Milli güreşçi Farklı Fındıkçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, spora önceki cimnastik ile başladığını, peşi sıra da güreşe yönelerek devam ettiğini söyledi.

Annesinin takatli iştahlı olmamasına karşın güreşten vazgeçmediğini belirten Fındıkçı, güreş sporunun kendisine haddinden fazla şey kattığını ifade etti.

Fındıkçı, spor kariyerinde birçok muvaffakiyet elde ederek milli sporcu olduğunu anlatarak, “İlk şampiyon olduğumda küçüktüm amma sıradan mutlu olmuştum. O büyüklüğünde rakibi yenip finale geçmek ve şampiyon kalkışmak benim için gelgel vericiydi. Milli formayı öğütmek de banal haddinden fazla ayrımlı benzeri ihtisas.” dedi.

Spor kariyerinin beraberinde Trabzon Üniversitesi’nde eğitimine da devam ettiğini aktaran Fındıkçı, “Hedefim önceki Türkiye Şampiyonası, sonrasında Avrupa ve Dünya Şampiyonası’nda paye elde edebilmek.” diyerek konuştu.

“Sakatlığım süresince bütün karşılaşma ve antrenman videosu izliyordum”

Fındıkçı, başarısının sırrının banko hatırlamak olduğunun altını çizerek, şöyle bitmeme etti:

“Dizimde kusur yaşadım. Ön uymaz deste, ayrımsız bile bağırsak menüsküs yırtılmıştı. İki yıl geçmiş işler oldum. Bu sürede spordan ırak kaldım. Benim amacıyla hikmet tedavi çok uzundu. Zaten pandemiye balya gelmişti. İki yıl sonra döndüğümde güreşte eskiye kıyasla elan anlayışsız takat sınırı sergiliyordum. Bu çok üzücüydü. Şu anda birlikte toparlamaya çalışıyorum.”

Minderden uzak kalmasına rağmen güreşten asla kopmadığını dile getiren Fındıkçı, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sakatlığım boyunca bütün maç ve alıştırma videosu izliyordum. ‘Bir dakika önce iyileşsem bile arkadaşlarımın arasına katılsam’ diyerek düşünüyordum ve sonrasında birlikte doğrusu arkadaşlarımın arasına döndüm. İnşallah haddinden fazla daha güzel başarılar elde edeceğim.”

Share: