Toplumsal sevimli bilimsel tuşe: Darülfünun kampüsüne 40 bin metrekarelik ‘millet bahçesi’

Sosyal birey ilmî temas: Darülfünun kampüsüne 40 bin metrekarelik ‘kavim bahçesi’

Vatandaşlar üniversitedeki ulus bahçesinde sosyalleşecek

Kampüse düz yazı edilen budun bahçesi vatandaşları darülfünun öğrencileriyle buluşturacak

ÇANKIRI – Çankırı’bile, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde tıpkısı mebde imza atılarak, asıl kampüsteki 40 bin metrekare alana ulus bahçesi mensur ediliyor. Çalışmaların iri ölçüde tamamlandığı kavim bahçesini vatandaşlar da konuşma ederek vakit geçirebilecek.

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde, hayata geçirilen proje ile anne yerleşke olan Uluyazı’dahi ‘kavim bahçesi’ yapılıyor. Tahminî 40 bin metrekare alana nesir edilen budun bahçesinde çalışmalar nazik ölçüde tamamlandı. Çankırı Karatekin Üniversitesi eliyle nesir edilen millet bahçesi, içerisinde toplumsal etkinlik, üslup ve derrace yolu, kafeterya ile bala oyun alanı barındıracak. İnşa edilen kavim bahçesi, üniversitede mevcut akademik ve idari personel ile öğrencileri, vatandaşlarla buluşturacak. Kavim bahçesi vatandaşlar aracılığıyla dahi görüşme edilebilecek. Budun bahçesinde düzenlenecek toplumsal aktivitelerle vatandaşların, çocukların sosyalleşmesi sağlanacak. Gücük müddet içerisinde tamamlanması hedeflenen budun bahçesinde, okçuluk yarışları, okuma günleri, uçurtma şenliği, bilimsel şölen, ilmî işporta kadar bir nice etkinliğe imza atılacak. Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı kampüsünde inşa edilen budun bahçesinin cemi zamanlı yerine darülfünun kampüsünde hizmet verecek olmasıyla Türkiye’bile tıpkı önce olacağı öğrenildi.

“Çankırı halkı rahatlıkla musahabe edebilecek”

İnşa edilen millet bahçesi ile ilişkin hikmet veren Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, üniversitenin halkla çöz içe olmasını istediklerini anlatım ederek, “Çankırı Karatekin Üniversitemizin üzerinde bulunduğumuz düz Uluyazı adına anlatım edilen kampüsümüz. Buranın tarihi 2 bin 500 sene öncesine büyüklüğünde dayanır Uluyazı’birlikte yapılan arkeolojik kazı çalışmaları da bu realiteyi ortaya koymuştur. Zımnında Uluyazı’nın tarihten mevrut benzeri iskân birimi, insanların kuma dirim alanı olduğu yönünde üstelik bilgilerimiz bulunan. Çankırı Karatekin Üniversitesi’ne düz aranırken sunma makul düzlük yerine bu alan yeğleme edilmiş ve 3 bin dönüm alan üstünde üniversitemiz konumlanmış. Üniversitemiz konumlanırken değişik fakültelerimiz, çığır yüksekokulları ve öğrencilerin içtimai donatıları da burada mensur edilmiş ve öğrencilerimizin hizmetine sunulmuş. 2021 yılında göreve geldikten sonra Uluyazı’nın güzelliklerine görk semirtmek yerine neler yapa biliriz diye toplantılar yaptık. Baktık, Uluyazı’da yordamlı, akademik personel, Çankırı halkının dahi ferah ferah ziyaret edebileceği, toplumsal aktivitelere katılabileceği, tatilini değerlendirebileceği, kültürümüzdeki toplumsal aktiviteleri yapabilecekleri bire bir yere ihtiyaç olduğunu gördük” dedi.

“Burada sosyal yaşam tarzına bilimsel dokunuşumuz olacak”

Tahminî 3 5 bin metrekare alanda ‘budun bahçesi’ çalışmalarının yapıldığını tabir eden Ekinci, “Üniversiteler topumla bağırsak içe olmalı. Üniversitede duvarlar olmamalı ve bulunduğu topluma yardım sağlamalı. Yardım sağlayabilmesi üzere de toplumla çöz içe olmalı, birlikte etkinlikler düzenlemeli, işlere imza atmalı. Çankırı halkının de turizm amaçlı adına burada rahatlıkla ağırlanabileceği bir düz adına bile millet bahçesi ismini verdik. Yer düzenleme işlerimiz Bina İşleri Beceri Ofis Başkanlığımızın koordinatörlüğünde yapıldı. Yeşil alanların dokunuşları yapılmakta. Mütenevvi görüşme inşaları de yapılacak. Bahçemizde akademik ve idari personelimiz ferah ferah vaktini değerlendirebilecek, çocuklarımızın spor ve oyun faaliyetlerine katılabilecek, Yavru Gelişimi Bölümümüz, Sosyal Hizmetler Bölümü, Eğitim Bilimi Birimleri Bölümü hocalarımızın dahi çocuklara yönelik aktiviteleri olacak. sosyal yaşam tarzına dahi burada bilimsel dokunuşumuz olacak” diyerek konuştu.

“Birçok aktiviteyi üniversitemiz bünyesinde barındırmasını istedik”

Alanla İlgili maharet bilgelik veren Çankırı Karatekin Üniversitesi’nden Mimar Gökçen Tuba Baliğ, “Alanımız kestirmece 40 bin metrekare. 35 bin metrekaresi peyzaj alanı, 5 bin metrekare alanda dahi üslup alanımız var. Bir Nice aktiviteyi üniversitemiz bünyesinde barındırmasını istedik. Kafeterya alanımız var, Çankırı manzarasına karşı oturulabilecek şekilde konumlandırıldı. Yaz aylarında bu kafeteryamız bakım vermeye başlayacak. Bu kafeteryanın yakınında misafirlerimizin çocuklarıyla çatlak geçirebileceği bala baziçe parkı ve kum havuzu düz almakta. 9 skor kamelyamız bulunuyor. Burada personel, vatandaşlar konuk edilebilecek. Toplumsal düzlük kendisine da masa tenisi, bilardo gibi masa oyunlarının yerleştirileceği alanlar ayırdık” şeklinde konuştu.

Share: