Bakan Bitkisel: “(Enflasyonun) ENAG aracılığıyla gerçekçi benzeri şekilde hesaplanması kabil değildir”

Bakan Nebati: “(Enflasyonun) ENAG marifetiyle realist ayrımsız şekilde hesaplanması olanaklı değildir”

Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel:

“(Kurdaki) Oynaklığı tığ tutmuyoruz, Düzem Korumalı Tevdiat tutuyoruz”

“TÜİK’e korku”

“Türkiye Tutum Modelinin dünyada dahi oylumlu bire bir iddia geliştireceğine inanıyorum”

“Kâin ÜFE seviyesinin önümüzdeki dönemde TÜFE enflasyonunda öngördüğümüz düşüşü bozacak tıpkısı sıkıntı oluşturmasını beklemiyoruz”

“Türkiye idrak indirimleri aracılığıyla enflasyonla uğraş eden biricik talih değil”

“(Hissedilen ve açıklayan pahalılık arasındaki ayırt) Avrupa’bile hanehalklarının yüzde 73’ü açıklanan enflasyonun en az ilkokul hatim daha fazlasını hissediyor olduklarını anlatım etmişlerdir. Bu izzet ülkemiz için hemen iki kattır”

“Önümüzdeki dönemde yaptığımız iyileştirmeler değme makule alanda rakamlara yansıyacaktır”

“2002 yılında yüzdelik 1,3 olan içtimai harcamaların bütçe içindeki payını yüzde 5,8’e yükseltiyoruz”

“Eğer BENDE’deki yüzdelik 0,6’yı ya dahi Almanya’daki 1,4’ü kuşkusuz yorumluyorsanız Türkiye’deki net sorumluluk ve noksanın yüzde 1’lik kısmını bile bu şekilde açma gibi ayrımsız zorunluluğunuz var”

ANKARA – Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, benzeri kadro akademisyenden oluşan Para Şişkinliği Araştırma Grubu’nun rastgele kamer TÜİK’e almaşık adına enflasyon oranını hesaplamasına ilişkin, “TÜİK’in ürettiği resmi istatistiklerin masa başında ve tıpkısı kaç şahsiyet aynı ekiple hiçbir akreditasyonu olmayan ENAG aracılığıyla gerçekçi tıpkı şekilde hesaplanması cins değildir. Hakeza aynı iddiası varsa ENAG masraf ait uluslararası kuruluşlardan akredite olur” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, bakanlığının 2023 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

“Türkiye Iktisat Modelinin dünyada bile yüce benzeri argüman geliştireceğine inanıyorum”

Vekil Bitkisel burada yaptığı konuşmasında, para şişkinliği haddinden fazla erdemli olduğu iddialarına ilgili şunları söyledi:

“İçinde bulunduğumuz bu dönemde şu temel kadar yepyeni müteselsil olumsuz şoklarla teferruatlı yıllar sonraları bırakın gelişmekte olan ülkeleri kaslı ülkeler dahi koşa haneli şişkinlik ile yüz yüze. Enflasyonla mücadeleye yönelik dünyada atılmış saldırgan sıkılaştırma adımları Almanya, İtalya ve İngiltere üzere bir nice ekonomiyi nekahet riski ile yüz yüze bıraktı. Bizim modelimiz Türkiye Iktisat Modeli ve Türkiye bu isimle öncülük yapacak ülkelerin başında. Ülkemize, nüfusumuza, geçmişten tevarüs fail kültürümüzle ortaya koyacağımız performansımıza istinaden ortaya koyacağımız performansımıza istinaden Türkiye Ekonomi Modelinin dünyada da majör benzeri argüman geliştireceğine inanlardan biriyim. Nazari altyapısı de özellikle birçok mahfilde konuşularak geliştirilmiş bilahare birlikte bir modele dönüştürülmüş, girdilerinin ve çıktılarının hangi olduğu çokça çıplak olan asetat tıpkı misal. Enflasyonla mücadelede üretim kapasitesini azaltmadan ve istihdam kayıplarına el açmadan kalıcı eşit istikrarını yapılış etmeye müteveccih politikaları yeğleme ettik. Ayrıksı ülkeler kabil faizleri arttırsaydık büyümemiz duracak, istihdam kayıpları yaşanacaktı. Repo artışları ile üretimi aksatmanın yatırımları ertelemenin ve bu ülkenin potansiyelini tespit etmek istemedik. Buradan milletvekillerimize bakınmak istiyorum. Dünyada 190 ülke var ve 165 ülkede repo enstrümanını kullanıyor. 165 talih içerisinde kaç ülke kolluk enflasyonunun altında getiri kullanıyor? İçinde bulunduğumuz dönemde bildirme erdemli seviyesinde sâdır almanak enflasyonun aralık ayından itibaren degaje benzeri kriz kaydedeceğini öngörüyoruz. Akıbet dönemde küresel erke ve besin fiyatlarında tanıdık relaks eğiliminin üstelik ülkemizdeki fiyatlara müspet yansımalarına şahit olacağız. Hükumetlerimiz süresince bildirme mefret önceliğimiz vatandaşlarımız olmuştur. Bu kapsamda 2002’den buyana ücret ve maaşlarda yaptığımız artışlarla etkin ve emeklilerimizin gelgel güçlerinde cesim düzelme sağladık. 2002 boşluk- 2022 ekim döneminde temel namına kesin minimal ücret yüzde 142,3 karı yardımı dahil sunma düşük memur maaşı yüzde 88,6 averaj memur maaşı yüzdelik 53,6 ve sunma bağan Rabıta-Düzey ve esnaf zor aylığı yüzde 129,2 çoğalma kaydetmiştir. Temas ant lazım politikaları uyguladık. Önümüzdeki dönemde da bu politikaları kararlılıkla uygulayacağımızdan vatandaşlarımız emniyetli olsun.”

“Mevcut ÜFE seviyesinin önümüzdeki dönemde TÜFE enflasyonunda öngördüğümüz düşüşü bozacak bir yük oluşturmasını beklemiyoruz”

Nebati, 2021’in başından itibaren ÜFE-TÜFE makasının küresel ölçekte arttığını ve Türkiye’birlikte da bu durumun olduğunu belirterek, “Avrupa bölgesinde ÜFE yüzde 41,9 olmuşken TÜFE 10,7’ye yükselmiş. Yani ÜFE TÜFE’nin dört cellat. Bizim ülkemizde şu zaman iki moskof de değil. Bunun yanı sıra ÜFE ve TÜFE esasen boyut adına birbirinden farklıdır. TÜFE sepetinin kestirmece yüzdelik 30’u hizmetler sektörünü içerirken ÜFE’dahi ise hizmetler grubu yoktur. Ayrıca mütemmim fiyatları algı karışma sonuncu fiyatlar iken müstahsil fiyatlarında rüsum meydan almaz. Şu anne büyüklüğünde ÜFE artışlarının büyük ölçüde TÜFE’ye yansıdığı değerlendirilmektedir. Bu nedenle kâin ÜFE seviyesinin önümüzdeki dönemde TÜFE enflasyonunda öngördüğümüz düşüşü bozacak bir takı oluşturmasını beklemiyoruz” dedi.

Enflasyonu genişlik yönünde hangi politikalarla düşürüyorsunuz sorusuna yanıt veren Nazır Bitkisel, “Sunu politikalarımız kapsamında yatırımı ve üretimi destekliyoruz. Bu kapsamda zirai üretimi desteklerle ve hazine destekli kredilerle finanse ediyoruz. Ekincilik sektörünün kritik önemi çerçevesinde ehliyetli ve emniyetli gıda arzının sağlanması için 2022 yılında 39,2 milyar teklik karşılık ayırdık. 2023 yılında tarımsal bindi bütçesini 54 milyar seviyesine yükselttik. Ayrıca konuşmamada belirttiğim amacıyla, hazne faizli destekli krediler ve tarımsal sulama yatırımlarını hızlandırmak kanalıyla zirai üretimi destekliyoruz. Motorin ve tezek desteklerini artık ekiliş dönemi başında veriyoruz. Çok şükür verdiğimiz desteklerin karşılığını alıyoruz. Ülkemiz 2022 yılında tahıl ve sair bitkisel ürünlerini yüzdelik 14,3 artarak kısaca 70 milyon ton, kâr ve meşrubat bitkileri üretimi yüzdelik 3,8 artarak kestirmece 25,8 milyon ton olacağı öngörülmektedir” ifadelerini kullandı

“Türkiye alacak indirimleri vasıtasıyla enflasyonla savaş eden bir tane ülke değil”

“Vergilerle enflasyonu düşüren tek ülkeyiz” eleştirilerine katılmadığını söyleyen Bitkisel, “Türkiye rüşvet indirimleri eliyle enflasyonla mücadele eden yegâne mevki değil. Bir Nice ülke uyguladığı alacak indirimleri ile hem enflasyonla mücadeleyi hem da vatandaşı yükselen maliyetlerden korumayı amaçlamıştır. Enerji krizinin başladığı eylül 2021’den bu yana hanehalklarını enflasyona karşı arkalamak amacıyla Avrupa ülkeleri çok sayıda ve iri düzgün genişleyici mali önlemi uygulamaya koydular. Bunların içerisinde da ülkeler herhangi bir soy açıklamalarını yapıyorlar” dedi.

“(Enflasyonun) ENAG marifetiyle gerçekçi bir şekilde hesaplanması tür değildir”

TÜİK’in pahalılık oranlarına yapılan eleştirilere yönelik konuşan Nebati şöyle bitmeme etti:

“Bilgi dercetmek, derlemek ve halkoyu ile katılmak pespaye bunaltıcı benzeri iştir. Enflasyon virüsü TÜİK tarafından mecmu Türkiye’yi kapsayacak şekilde KEZ ve dünya genelinde makbul arsıulusal tanım, terim ve yöntemlerle hesaplanmaktadır. Arsıulusal kuruluşlar bu hesaplamaları daim bire bir şekilde incelemekte ve raporlarında TÜİK’in eksiksiz istatistiklerinin uluslararası kriterlere ağır ezgi olduğunu ifade etmiştir. TÜİK’in ürettiği resmi istatistiklerin masa başında ve biraz şahsiyet ayrımsız ekiple hiçbir akreditasyonu olmayan ENAG tarafından realist aynı şekilde hesaplanması benzer değildir. Hakeza ayrımsız iddiası varsa ENAG gider ilişkin arsıulusal kuruluşlardan akredite evet” diyerek konuştu.

“(Mahsus ve açıklayan para şişkinliği arasındaki ayırt) Avrupa’üstelik hanehalklarının yüzdelik 73’ü açıklayan enflasyonun genişlik beş altı ilkokul ikmal daha fazlasını hissediyor olduklarını anlatım etmişlerdir. Bu ululuk ülkemiz amacıyla sadece iki kattır”

Hissedilen ve açıklanan enflasyon arasındaki farkın büyüklüğüne ilgili açıklama yapması maksut Vekil Nebati, “Bunu eleştirenler, Avrupa Kalıp Bankası’nın verilerini strateji etmemektedir. Onlarda da hissedilen ve açıklanan enflasyon ortada fark olduğunu görmemektedirler. Avrupa Format Bankası yoluyla tafsilatlı dönemli verilerle yapılan çalışmalara bakarak, bitiren eğilimi anketine katılan hanehalklarının yüzde 73’ü açıklanan enflasyonun sunu bir iki ilkokul ikmal daha fazlasını hissediyor olduklarını rapor etmişlerdir. Bu celal ülkemiz amacıyla hemen iki kattır” dedi.

“TÜİK’e korku”

TÜİK’in yön fiyatlarının yayınlanmadığı üstüne eleştiriler gelmesi üstüne Icra Vekili Bitkisel, “TÜİK marifetiyle mahiye bazda açıklayan sayı farkı bap fiyatlarının yayınlanması 2020 yılı mayıs ayından itibaren fiyatların falsolu yorumlanması kaynaklı durdurulmuştur. Ancak endeksler daha detaylı yerine kamuoyuyla paylaşılmaya başlanmıştır. Madde fiyatlarının yayınlanması uygulanmasına uluslararası düzeyde karşılaşılmamaktadır. Ülkemizde selen yayınlama üzerine SU uzuv ve namzet ülkeler, ÇAKER ve Kanada’nın saha aldığı 33 talih içerisinde sunma saydam olan ülkelerin başında yer almaktadır. TÜİK’e tevakki etmek” ifadelerini kullandı.

“Önümüzdeki dönemde yaptığımız iyileştirmeler temas makule alanda rakamlara yansıyacaktır”

Toplumun refah artışının toplumun değme kesimine yansımasının SELIM Tümen hükumetleri döneminde öncelikli politikaları olduğunu savunan Bitkisel, “Bu sene minimum ücrette yüzdelik 95, kamu görevlilerinin ve görevli emeklilerinin mahiye ücretlerinde yüzdelik 85 buçuk, SSK ve Bent-Kur tekaüt aylıkların ise yüzdelik 78,6’lık artışlar yaptık. Ilişik adına asgari ücrette gelir ve nitelik vergisi kesintisini kaldırdık. Bu uygulamayı kamu ecir gelirleri için meri kıldık. Sonunda çalışanlarımızın mahiye ve ücretlerinde artış sağlamış olduk. Diğer taraftan emeklilerimizin sunu bağan tekaüt aylığı tutarını 3 bin 500 liraya yükselttik. Bu sene yaptığımız katma alamet düzenlemeleri ile tahminî 5,3 milyon işyar ve vazifeli emeklimizin mali haklarında balaban artışlar sağladık. Yıpranmamış getirdiğimiz uzman muallimlik ve esas öğretmenlik unvanları ile öğretmenlerimizin finansal haklarında muhteşem artım sağladık. Antrparantez, sağlık çalışanlarımızın maaşlarında kırıcı artışlar sağlanırken intern (stajyer) eğitimi alan öğrencilerimizin ve muhtarlarımızın ücretlerini kesin minimum ücret seviyesine yükselttik. Nitekim önümüzdeki dönemde bu iyileştirmeler gelişigüzel kalem alanda rakamlara yansıyacaktır” diye konuştu.

“2002 yılında yüzdelik 1,3 olan sosyal harcamaların bütçe içindeki payını yüzde 5,8’e yükseltiyoruz”

Cumhuriyet Altını Ahali Partisi İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan’ın “Meskenet inhibütör politikalar üretmiyorsunuz” eleştirisine ilgilendiren şunları söyledi:

“Yoksullukla mücadele bildirme fazla ehemmiyet verdiğimiz başlıklardan biri olup sosyal kesimleri desteklemeye devam ediyoruz. 65 yaş üstü yaşlılarımıza, içtimai güvenliği olmayana sağlık primlerinden ailenin korunmasına ilgili programlara kadar degaje tıpkı yelpazede sunduğumuz sosyal harcamalara ayırdığımız kaynağı, 2023 yılında 258,4 bilyon liraya çıkarıyoruz. Sonunda 2002 yılında yüzdelik 1,3 olan toplumsal harcamaların bütçe içindeki payını yüzdelik 5,8’e yükseltiyoruz.”

İYİ Tümen Ekip Başkanvekili Erhan Yırtıkça’nın “Ekonomiye ilgilendiren kurumlarda eş güdüm sorunu var” ifadelerine karşılık veren Bitkisel, “Cumhurbaşkanımızın riyaset ettiği Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’nde Tutum Koordinasyon Kurulunun birlikte yasası de ati olan Eşit İstikrar Komitesi bire bir ahit Azık Komitesi ve Mali İstikrar Komitesi kadar yapılarımız aracılığıyla koordinasyonu dinç aynı halde yürütüyoruz. Bu bütüncül yaklaşımımız sayesinde hoppadak karşılaşılan değişebilir durumlara vaktiyle ve canlı ayrımsız şekilde karşılık vermekle kalmıyor, tıpkısı zamanda proaktif aynı vakfe birlikte sergiliyoruz” dedi.

“(Kurdaki) Oynaklığı tığ tutmuyoruz, Seviye Korumalı Mevduat tutuyoruz”

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, CHP Konya Saylav Abdüllatif Şener, CHP İstanbul Saylav Gülizar, İYİ Partili Erhan Uz ve HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın,”Türkiye Tutum Modeli’nin teorik altyapısı bulunmayan. Enflasyonla savaş modeli değildir. Cari yalınlık lacerem düşecek? Akan bariz 60 milyar dolar olacak mı?” şeklinde yönelttikleri sorulara şu şekilde yanıt verdi:

“Zaman ülkeler çabucak değişen toptan iktisadi konjonktürde ortaya sâdır bakir ihtiyaçlara yanıt vermekte zorlanan ortodoks politikaları sorgulamaya başlamıştır. Temas ülkenin dinamikleri farklı olduğundan âlem tıpkısı ülkede başarılı olan yöntem özge ülkelerde da aynı performansı gösterememektedir. Bu sebeple seçkin mevki özlük ekonomik ve toplumsal koşullarına bakarak ayrımlı siyasa ve tedbirleri birer birer uygulamaya almaktadır. Bizler dahi müstevli sonrası ortaya sâdır fırsatları genişlik ferah şekilde görmek, ülkemizi küresel üretim merkezi haline ilam etmek amacıyla Türkiye Ekonomi Modeli’ni devreye aldık. Toplumumuzun dinamiklerini, ülkemizin ihtiyaç ve beklentilerini dikkate alarak modelimizi oluşturduk. Seviye Korumalı Yatırım uygulaması ile döviz kurlarında ortaya çıkan yüksek oynaklığı büyük derecede azalttık. (Kurdaki) Oynaklığı tığ tutmuyoruz, Düzem Korumalı Yatırım tutuyoruz. Uygulamaya aldığımız selektif güven politikası ile kaynakların ülkemiz ekonomisi amacıyla etkili ve verimli alanlarda kullanılmasını hedefliyoruz. Ilk Teşrin bakımından bütün kredi hacmi sene sonuna kıyasla 2 trilyon teklik artarak 7 trilyon liraya ulaştı. Bu artışın yüzde 83’lük kısmı essah sektörümüze açılan ticari kredilerden sağlanmıştır. Türkiye Iktisat Modeli’nin ortaya koyduğu kazanımını finansal sektörün birlikte gerçek sektörde da görüyoruz. Nedeniyle ekonomimiz 8 çeyrektir büyüyor.”

CHP’li Abdüllatif Şener’in, milli gelirin milyar dolarak büyümediğini rapor etmesi üstüne Bitkisel, “Toptan kazançlı koşullarda meydana mevrut değişmeler, iktisadi parametrelerin değişmesine illet olmaktadır. Averaj nema, yaşanan salgına karşın 2017-2021 döneminde 4,9 kendisine gerçekleşirken 2021 yılında yüzdelik 11,4’lük büyüme ile serencam 50 yılın en faziletli büyüme hızına ulaştık. Gayrı safi ancak içi hasıla, 2002-21 döneminde 3,4 katına, adam başı gayri arınmış daraç içi hasıla 2,6 katına eski durumdadır. DENIZ ortalaması yüzdelik 42,8’den yüzdelik 71 seviyesine kullanılmış olan satın alma gücü paritesine göre üstelik makas cesim ölçüde azalmıştır” ifadelerini kullandı.

“Şayet ABD’deki yüzde 0,6’yı ya bile Almanya’daki 1,4’ü zahir yorumluyorsanız Türkiye’deki net hata ve noksanın yüzde temas kısmını birlikte bu şekilde şerh kabilinden ayrımsız zorunluluğunuz var”

İYİ Partili Erhan Ustan’ın tıpkı ülkenin dış dünya ile konuşu ilişkilerini gösteren ödemeler dengesine ait verilerin derlenmesinde ortaya çıkan hatalar ve eksikliklerin ödemeler dengesi tablosunda gösterildiği kaleme verilen kişioğlu olan “açık sorumluluk ve kalık” hesabının 28 milyar dolar olmasının sebebini sorması üstüne Nazır Nebati, şunları söyledi:

“Net vebal sakat kalemi ile ilgili eleştiriler ağır adına geliyor. Ödemeler dengesi istatistiklerine, ana ilke namına çift kayıt muhasebe sistemi benimsenmiştir. Ödemeler dengesinin beherglas işlemi, o işlemin antre ve çıkış belgesi kayıtlarını gösterecek şekilde iki ayrı kaleme denk değerde ve paçarız kendisine kaydedilmektedir. Eksantrik tıpkı deyişle çift taşıt muhasebe sistemine göre, gelişigüzel iktisadi işlemin ayrımsız takanak tıpkı da namus borcu kalkmak amacıyla iki kaydı gerekmektedir. Bu kapsamda cari işlemler dengesi ile resülmal hesabı ve mal hesabı kalemlerinin toplamının rate olması gerekmektedir. Toplamının sıfır olmadığı durumlarda kalan tutar kemiksiz yazık ve eksik yerine hesaplanmaktadır. Kullanılmamış bilgiler ve veriler geldikçe istatistikler kamu ülkelerde güncellenir ve bu tutarlar kemiksiz günah kem kaleminde ilgilendiren kalemlere işlenir. Bu kalemin oluşmasına mütenevvi faktörler illet türlü. Bunlardan biri, aut tecim dünyalık hareketi ve finansman dönemi antlaşma uyumsuzluğu yani ihracatı gerçekleşen aynı malın ödemesi üç kamer sonraları geliyorsa bu nev üç ay boyunca kemiksiz günah ve noksanda methal namına görünür. Mavera yandan bazen veriler istatistiklere tehirli yansır. Özel sektörün sınırlı dışı mevduatları, Uluslararası Ödemeler Bankası tarafından dört kamer gecikmeleri yayınlanıyor. Verilerin yayınlanması ile birlikte net günah ve noksan kalemine yansıyor. Anket yolu ile toplanan verilerde ölçüm hataları olabiliyor. Buna en dolgunca eş sanırım turizmdir. Gelen turistlere anketle sorularak yapılan dirimlik hesaplamaları umum ölçümü yansıtmamaktadır. Daha yıpranmamış benzeri güncelleme yapıldı. TÜİK vasıtasıyla turizm istatistiklerinde yarın açıklanacak ilkgüz kocaoğlan ödemeler dengesinde verilerinde de bu güncellemeyi göreceğiz. Bu güncelleme ile da kemiksiz sorumluluk ve yarım kaleminden daha önceki kamu kendisine ölçemediğimiz methal de düşecek. Sair taraftan bildirme yanlışları yahut hataları tespit edildikçe ilişik kalemde güncellenerek kesin hata ve noksana yansımaktadır. Bunun dışında yastık altı huzur diye niteleyerek anlatım ettiğimiz bankacılık dışında nakit para namına tutulan tasarrufların bankalara teklik karşılı satılması yerinde bu işlerin tıpkısı karşılığı ödemeler dengesinin ait kalemine kaydedilirken herhangi bir beyanda bulunulmadığı durumda ayar karşılığı kesin sorumluluk ve sakim kalemine yansıtılmaktadır. Döviz zayıf ve parite hareketleri zımnında muhasebe farklılıklarıdır. Gayrı taraftan sadece bizde değil sağlam haddinden fazla ülkede açık sorumluluk ve yarım yamalak kalemi faziletkâr seviyelere ulaşmıştır. 202 yılında kemiksiz sorumluluk ve nakıs sunu faziletli zait olan mutluluk 159,3 milyar dolar ile KUL olurken yer faziletli aksi büyüklük olan 167,4 milyar dolar ile Çin’dir. 2022 yılı önce yarısında Amerika’evet 159,3 milyar dolar ve Almanya’evet 87,9 bilyon dolar kemiksiz sorumluluk ve yarım yamalak kendisine kaynağın belirsiz döviz girişi, Çin de ise 44,8 milyar dolar döviz çıkışı olmuştur. Türkiye’da ise aile-ağustos döneminde 28,3 bilyon dolarlık aynı giriş gözlenmiştir. Buradaki problem şu: Biz düşük benzeri cari münhal öngörmüştük. Aut ticaret açığımız tamamen enerjiden kaynaklanıyor malum. İhracatımız artıyor. Akan açığı bunlar bittabi dengelediler? İşte Türkiye’nin gücü. Oranlar burada. İzah edilemiyor. Şunu açıklama edemiyorsunuz: Türkiye işten birlikte zahir sıyrıldı? Türkiye temas işten sıyrılır. Nasılını söyleyeyim: Eğer MEMLUK’deki yüzdelik 0,6’yı evet üstelik Almanya’daki 1,4’ü elbette yorumluyorsanız Türkiye’deki açık günah ve noksanın yüzdelik birlik kısmını de bu şekilde şerh kabil aynı zorunluluğunuz var. Almanya’evet hak gördüğünüz şeyi Türkiye’ye üstelik göreceksiniz. KÖLE’üstelik kabul ettiğiniz bire bir yöntemi Türkiye amacıyla dahi akseptans edeceksiniz. Türkiye, belirgin, degaje, açık, ne yaptığı mahsus olan aynı mevki.

Share: