Terme’de 4 bin titrem soya fasulyesi yetiştirilmesi bekleniyor

Samsun’un Terme ilçesinde soya hasadına başlandı.

Terme Ekincilik ve Orman İlçe Müdürü Tuncay Demir, AA muhabirine, dünyayı besleyen nebati ürünlerden soya fasulyesinde ekiliş alanlarının artırılmasına yönelik faaliyet yapıldığını söyledi.

Soyanın mazruf bakımından zenginliği dolayısıyla sanayide olmamış madde olmasının yanı sıra yemleme sanayisinde bile kullanıldığına bel fail Çipo, “Son yıllarda devlet genelinde 150 bin ile 180 bin titrem arasında rekolte elde ediliyor. Bunun yüzde 98’i Adana, Adıyaman, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Samsun illerinde gerçekleştiriliyor.” dedi.

Çıpa, kentin 20 bin dekar olan soya fasulyesi üretim alanının 13 bin dekarının Terme ilçesinde bulunduğuna dikkati çekerek, “Soya Fasulyesi hasadının 20 dönem ortamında tamamlanması öngörülüyor. Dekarda ortalama verimimiz 300 kilogram düzeyinde. Kestirmece 4 bin ton üretim bekliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Soyanın, içerdiği azot sebebiyle sonradan ekilecek ürünün üretimini birlikte mübarek ayla getirdiğini vurgulayan Çıpa, şunları kaydetti:

“Terme ilçemizde ilk teşrin alanlarımızın şişman kısmı fındık alanı. Akabinde tarla ziraatine akla yatkın yerlerde hele çeltik ve soya üretimi yapmaktayız. Devletimiz de soya ürününün üretilmesine yönelik heveslendirme vermekte. Sabık sene 38 liralık olan süt ve gübre desteği, bu yılın ürünü üzere 146 liralık namına açıklandı. Çiftçilerimize artağan aynı zaman diliyoruz.”

İlçede 35 dekar arazide soya üreten Nihat Akdeniz da verimden kıvançlı olduğunu dile getirerek, “Mutluluk ekonomisine katkıda bulunduğum için mutluyum. Soya, devlet ekonomisine berenarı katkı sağlayıcı aynı üründür.” dedi.

Share: