Kadirlili Halk Şairi, Ölmeden Mezarını Yaptırdı; Canlılık ve Saflık Masrafları İçin Kendi Kendine Bap Sistemi ve Sadaka Kutusu Koydu

BURHAN DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde hayat dolu 62 yaşındaki ahali şairi Abbas Paksoy, 32 yıl önce evinin bodrumuna ücretli giriş sistemiyle yaptırdığı mezarına elektriğe gelen zamlar üstüne ayrımsız birlikte ‘sadaka kutusu’ koydu. Paksoy, “Elektriğe zaten günlük remiks geliyor ama hayata dahi zam geliyor. Remiks elbet yaparız? O antlaşma tıpkı hediye kutusu koyarız şuraya masanın konusunda gönlünden güzeşte aynı Fatiha, tıpkısı dua okuyucu, bire bir de ihsan kutusuna biraz ecir atabilir” dedi.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde 62 yaşındaki dernekevi ahali şairi Abbas Paksoy, 32 sene evvel evinin bodrumuna mezarını yaptırdı. Hareketlilik ve saffet giderlerini bloke etmek amacıyla üstelik mezarın bulunduğu alana perişan parayla açılabilen spontane husus sistemi yaptırdı. Mezarı çekmek isteyenler, 1,5 teklik atarak kapıyı açabiliyor. Paksoy, ölmeden önceki illet mezarını yaptırdığını şöyle anlattı:

“HAKSIZLIKLARA UĞRADIĞIM ANT BURAYA GELİYORUM ”

“Zahir olsa kabre gireceğiz dedik, şüphesiz olsa öleceğiz. Buraya bu kabrimizi yaptık konusunda ayrımsız name yaptık. Taşlardan ara sıra özlük şeyimizde yazılar yazdık mermer taşlara. Haddinden Fazla stresli, çokça boğuk, haddinden fazla zulümlere uğradığım antlaşma, haksızlıklara uğradığım ahit, cebin tarafa uymazlık güçleştirmek için, elimden bir kaza çıkmaması üzere buraya geliyordum. Buradaki yazdığım yazıları okuyordum. ‘Allahım beni kimselere bulaştırma şunların şerrini başımdan defet’ diyerek dualar ettiğim çok olmuştur. 1990 yılında burayı yaptım o günden beri birlikte böyle durur.

“ELEKRİK ZAMLARINDAN DOLAYI SADAKA KUTUSUDA KOYACAĞIM”

Demincek kapımıza gelince bağımlı temas mevrut girmesin diye niteleyerek, fazlalık ihtimal antlaşma evet buraya giren sâdır biraz daha aşkın evet diye bağımlı buranın tıpkı sililik maliyeti tıpkı hareket maliyeti olacaktır. Onun için bile böyle benzeri sistemle, paralı dizge jeton sistemi kabil tıpkısı sitem yaptım. Parayı atıyorsun 1 teklik 50 kuruş fark etmiyor, kapı otomatikman açılıyor. Elektriğe filhakika günce zam geliyor amma hayata de zam geliyor. Bindirim lacerem yaparız? O ahit bir bergüzar kutusu koyarız şuraya masanın üzerine, gönlünden geçen ayrımsız Fatiha, tıpkı dua kari, ayrımsız da bağış kutusuna biraz ücret atabilir.”

Share: