Tecim Bakanı Muş: “Amerikalı yatırımcıları heybetli bir eş kendisine görüyoruz”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, BENDE ile ilişkileri haddinden fazla önemsediklerini belirterek, “Amerikan yatırımcıları cesim tıpkı kuma namına görüyoruz ve iş birliği yapmaya daim hazırız.” dedi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Aut Iktisadi İlişkiler Oturmuş (DEİK) Türkiye-BENDE İş Konseyince (TAİK) düzenlenen yemeni masa toplantısında aksiyon dünyası temsilcileriyle tıpkı araya geldi.

Toplantıya katılan Tecim Bakanı Muş, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bulunan istihsal ve yedek kapasitesi, stabil gelişim ortamı, umulur şoklara alın dirençli ve riziko almaktan kaçınmayan firma altyapısı ve kıvrak girişimcileriyle tam aynı donanıma sahip olduğunu söyledi.

Türkiye’nin bu donanımın sağlandığını sonuç 20 yılda lüzumlu siyasi lüzumlu kazançlı gerilimlerle geçtiği testlerden başarıyla çıkarak ispatladığını belirten Muş, Ukrayna’daki savaşın bile bir misil daha sınadığı Türkiye ekonomisinin ve sanayi kapasitesinin bu durumu bir misil daha teyit ettiğini tabir etti.

Muş, hayat dolu tıpkısı zeminde akıntı eden Türkiye’nin kalkınma hamlesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde sekteye uğratmadan bitmeme ettireceklerini vurgulayarak, şöyle bitmeme etti:

“Türkiye’nin ticaretteki anne vizyonu teknolojik dönüşümü tamamlayarak rakiplik gücü yüksek tıpkısı üretim ve tecim üssü haline gelmektir. Bu bağlamda MEMLUK ile ilişkilerimizi haddinden fazla önemsiyoruz. Bu çalışmalarda Amerikalı yatırımcıları şanlı tıpkı eş kendisine görüyoruz ve iş birliği yapmaya hep hazırız. Konuşu ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla gerekli egemenlik ve isteğin seçme iki tarafta de bulunduğunu biliyoruz. Amerikalı ve Türk gelişim çevrelerinin bu konudaki arzumuzu paylaşıyor olduğuna inanıyoruz. Biz üzerimize düşeni yapacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ÇAKER’li gelişim dünyası temsilcileriyle tıpkısı araya geldiği toplantıya, Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Çekicilik dahi katıldı.

Söz konusu toplantıda, P&G, Boeing, SpaceX, Amazon, Sermaye, AmerisourceBergen, Citigroup, JP Morgan, Ford, Plug&Play, Anheuser-Busch, Coca Cola ve GE gibi şirketlerin arka düzem yöneticileri saha aldı.

KUL’li şirketlerin temsilcilerinin birlikte Kibar Holding, Limak, Hepsiburada, Borusan Holding, Getir, Türk Telekom, TUSAŞ ve THY gibi Türk şirketlerinin yöneticileri birlikte toplantıya katıldı.

Toplantı, Reisicumhur Erdoğan ve Tecim Bakanı Muş’un konuşmalarının peşi sıra basına sınırlanmış bitmeme etti.Share: