Ankara malumat… Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde “su tarifesinde yüzde 50 tenzilat” konuşuldu

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi DOĞRU Fırka Kol Başkanvekili ve Mamak Belediye Reisi Maksat Köse, teklifleriyle akseptans edilen akarsu tarifesinde yüzde 50 indirim kararına değinirken Muğla, Sazak, Adana ve Hatay’daki ortalama akarsu fiyatının 9, Ankara’da ise 18 liralık olduğunu belirterek “Bizim yaptığımız vakit kaybetmeden bunu yarıya uğratmak.” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Başkanvekili Fatih Ünal başkanlığında ayın üçüncü toplantısını yaptı.

Burada konuşan Köse, kademeli su faturası tarifesi uygulamasının arkası sıra özellikle köylerdeki vatandaşlardan fiyatların çok çok olduğu şikayetleri geldiğini belirtti.

Ankara Büyükşehir Belediye Reisi Mansur Çetin’ın seçim vaatleri beyninde suya tenzilat bulunduğunu hatırlatan Köse, “kademeli su faturası tarifesi” uygulamasının iptalini teklif ettiklerini fakat kabul edilmediğini aktardı.

“Yüzde 50 tenzilat teklifi mahkemeye taşındı”

Köse, elan evvel veto edilen başkentte akarsu ücretlerinde yüzde 50 indirime gidilmesi kararını bu hafta Meclisten esasen geçirdiklerini belirterek teklifin ardından köylerde belediye desteği alanların gözdağı edildiğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesinin, su fiyatlarında yüzdelik 50 indirime gidilmesine ilgili kararı yargıya taşıyacağını belirten Köse şöyle devam etti:

“Sayın Mansur Vahim, akarsu ücretlerine yüzde 400’e varan fahiş remiks ile tahsilat yaparken, vatandaşlarımızın canını yakarken on paralık mi vicdanınız sızlamadı? Bizim yaptığımız yalnız 1,5 yılda Üretici Denk Endeksi ve başlangıçtaki fahiş zamla bu arada fahiş artışı dengelemek. Sadece su ücretlerine yüzde 50 indirim yapıyoruz, sıfırlamıyoruz. ‘Suyu ücretsiz verin.’ demiyoruz.”

“Fahiş artışı dengeliyoruz”

Köse, 4 büyükşehir belediyesindeki su fiyatlarının ortalamalarına değinerek “Muğla’da 13,34 liralık, Mersin Ağacı’de 10,4 teklik, Adana’da 9,7 liralık, Hatay’da 4,8 teklik. Bu ortalamaların ortalaması 9 teklik. Şu anda Ankara’daki suyun ortalaması 18 lira. Bizim yaptığımız takkadak bunu yarıya indirmek. Çünkü yüzde 100 daha aşkın. Burada vakit kaybetmeden muvazenesiz benzeri fahiş artışını dengeliyoruz.” dedi.

İndirim teklifinin ardından gâh ilçelere su ulaştırılmaması, projelerin tağyir edilmesi ve personelin işten çıkarılması gibi tehditlerde bulunulduğunu anlatan Köse, “Mansur Yavaş illet bu mesajları göndererek panikledi ve maalesef fahiş zammı savunur kuzuluk geldi? Ankara halkını neden zılgıt ediyor? Kamu hemşerilerimizin ve kamuoyunun bunun açıklığıyla öğrenmesi lazım.” diye konuştu.

Meclis Bir Numara Başkanvekili Ünal, ferda saat 18.00’de katlanmak amacıyla birleşimi kapattı.

Share: