TBMM Umumi Müesses toplandı

TBMM Genel Yerleşmiş, Sedir Başkanvekili Fehamet Adan’ın başkanlığında toplandı.

Oturumun başında, MHP Ankara Saylav Mevlüt Karakaya “Ankara’nın sorunları”; CHP Malatya Saylav Veli Ağbaba “Malatya’nın sorunları” ve DOĞRU Parti Osmaniye Mebus İsmail Kaya “Osmaniye’nin memleket oluşunun sene dönümü”ne ilgili gündem dışı konuştu.

Mevlüt Karakaya, Anayasa’nın değiştirilmesinin teklif edilemeyeceği maddelerine değinerek, Cumhuriyet Altını’in şekli, yapısı ve çerçevesine dikkati çekti.

Son zamanlarda bu alanlarda seme vaziyetler, ferasetsiz meşruhat, şuursuz duruşların olduğunu tamlayan Karakaya, şunları söyledi:

“Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ‘En büyük eserim’ dediği ve Türk gençliğine kişi ettiği Türkiye Cumhuriyeti’nin yapılış felsefesinin asıl unsurlarını eksiltmek, bina taşlarını yerinden tahsis etmek isteyenlerle gelişigüzel olup takiben ‘Biz Atatürkçüyüz’ buyurmak tıpkısı bilinçsizlik tehi değil de nedir acaba? Türk milletinin birliğine, dirliğine ve bütünlüğüne kastedenlerle benzeri cephede birlikte gelip peşinden ‘Biz milliyetçiyiz’ demek bir odunluk manasız değilse nedir acep? İnsan beyin akıtan gaddar sürülerine eğin çıkıp bilahare birlikte barıştan, eş hakkından bahsetmek çıyanlık değil dahi nedir acep? Hep tuttuğu safta terennüm ettiği sözlerin farkında olmalıdır. Ankara merkezi hükümettir ve Atatürk’ün dediği kabil ilelebet böyle kalacaktır.”

CHP Malatya Saylav Ağbaba ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya gezisinde sokaklara asılan afişlerin ücretlerinin vatandaşlardan toplanan vergilerle ödendiğini, bu vergilerle DÜRÜST Fırka’nin reklamının yapıldığını öne sürdü.

Kayısı üreticilerinin sorunlarına değinen Ağbaba, kayısı ayak tabanı kurum fiyatının henüz açıklanmadığını, çiftçilerin sulama sorununun devam ettiğini kaydetti.

AK Tümen Osmaniye Mebus Kaya de intihap bölgesi Osmaniye’nin tarihsel, siyasi ve kültürel önemini anlattı. Kaya, Osmaniye’ye afiyet, yetişek ve özge alanlarda yapılan yatırımlara değindi.

“Sessiz devrimler yaptık”

TBMM Genel Kurulunda, ruzname dışı konuşmalardan bilahare takım başkanvekilleri yerlerinden saraka aldı.

İYİ Öğür Grup Başkanvekili Erhan Yırtıkça, İYİ Öğür’nin kuruluşunun 5. yılına girdiklerini belirterek, bariyerleri devire devire, milletin yüreğinde yer alarak faal bir siyasi konuma geldiklerini söyledi.

MHP Kadro Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, PKK ve Asala terör örgütlerinin saldırılarında şehit olanları rahmetle andı.

HDP Ekip Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Ankara’birlikte gazetecilerin gözaltına alındığını ve işkenceye maruz kaldıklarını argüman etti.

CHP Ekip Başkanvekili Engin Özkoç, 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı kutlamalarında herkesin gelişigüzel akım etmesi gerektiğini belirtti.

Cumhuriyet’in ana hedefinin eğitim ve kalkınma olduğunu nâkil Özkoç, Cumhuriyet’in ilk yıllarında 50’ye andıran üretimevi kurulduğunu, DÜRÜST Parti’nin 20 almanak iktidarında celal namına biricik aynı üretimlik açamayanların Cumhuriyet’i karalamaya çalıştığını öne sürdü.

YANLIŞSIZ Öğür Takım Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu da 29 Teşrinievvel’birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. yıl dönümünü kutlayacaklarını hatırlattı. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün tüm müstakil aynı Türkiye hedeflediğini, SELIM Parti iktidarlarının üstelik Türkiye’nin seçme alanda bu hedefe ulaşması amacıyla ceht harcadığını vurguladı.

Akbaşoğlu, 20 almanak iktidarları döneminde milletin bilcümle fertlerini kuşatarak sessiz devrimler yaptıklarını ve bunları demokrasiyle taçlandırarak Cumhuriyet Altını’in hedeflerini gerçekleştirdiklerini belirtti.

Share: