Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Temel Atma Töreni”nde konuştu: (1)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Başlattığımız bu son kampanyayla TOKİ aracılığıyla milletimize sunduğumuz basamak sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Ayrıca kentsel transformasyon projeleri da hemen ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen konut sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır.” dedi.

Erdoğan, Sincan Lale Meydanı’nda “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Asıl Atma Töreni”ne katıldı.

Buradaki konuşmasına, kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Erdoğan, zaman gazi başkent Ankara’nın iyice ilçesi Sincan’da, Türkiye’nin yeryüzü balaban bölük, iş yeri ve yer kampanyasının ilk temel atma törenini gerçekleştireceklerini belirtti.

Türkiye’nin 2. Acun Savaşı sonrası ölçüsüz, programsız ve az çok çabuk tıpkı şehirleşme sürecine girdiğini hatırlatan Erdoğan, köylerden kaymakamlık ve memleket merkezlerine, özellikle büyükşehirlere yönelen göçü yönetecek uyanıklık olmayınca, ortaya gecekonduların ve gayrisıhhi beton yığınlarından oluşan yerleşme alanlarının çıktığını söyledi.

Bir yandan dakikasında küsurat nüfusun bölük ihtiyacı yeterince karşılanamazken, diğer yandan inşa edilen yapıların teknik kontrolünün yapılamadığına dikkati çekici Erdoğan, bu sağlıksız yapılaşma nedeniyle değme depremde yüreklerin ağza geldiğini, nice insanın hayatını kaybettiğini anımsattı.

“Projelerimizin yaygınlaşması özel sektörü da harekete geçirmiştir”

Yaşanılan seçme sarsıntı, hâkim ve heyelan felaketinin bu gerçeği yüze çarptığını dile getiren Erdoğan, bunun İzmir’da, Malatya’da, Elazığ’de, Simav’dahi, Türkiye’nin ciharıyek yanı sıra yaşandığını kaydetti.

Yakın tarihin sunma nazik acısı olan 1999 depreminin arkası sıra bu doğrultuda bazı adımlar atılmışsa da millete kâm ettiği kazançlı ve konforlu basamak arzının yeteri kadar sunulamadığına belen fail Erdoğan, “Hükümete geldiğimizde TOKİ vasıtasıyla inşa edilmiş ev sayısı neydi biliyor musunuz? 43 bin. Tığ, bugün bu rakamı 1 milyon 170 binin üzerine çıkardık. Nereden nereye.” dedi.

Ayrıca bu göz bölgeleri ve değişik kurumlar amacıyla 26 bin sosyal yapılış inşa ettiklerini aktaran Reisicumhur Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başlattığımız bu son kampanyayla TOKİ aracılığıyla milletimize sunduğumuz ev sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Ayrıca kentsel tahavvül projeleri da bir anda ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen basamak sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır. Elan geçenlerde İstanbul Esenler’da 60 bin konutluk kentsel inkılap projesinin ilk etabının doğrulama töreninde vatandaşlarımızın heyecanına ve sevincine eş olduk. Tabii 81 ilimizi ve ilçelerinin tamamını havi bu nazik göz atılımı ve kentsel transformasyon projelerimizin yaygınlaşması özel sektörü de harekete geçirmiştir. Hakikat bugün ülkemizde 28,5 milyon konutun 13,5 milyonunun serencam 20 yılda nesir edildiğini görüyoruz.”

“Vatandaşlarımızın duasına talibiz”

Evvel Kovid-19 salgınıyla sarsılan, peşi sıra Rusya- Ukrayna Savaşı’yla henüz da derinleşen bire bir krizin içine sürüklenen dünyadaki gelişmelerin Türkiye’yi da etkilediğine meni eden Erdoğan, göz ve kira fiyatlarında yaşanan, tek kazançlı ölçüyle kıyaslanamayacak artıştan vatandaşların kıygın olduğuna dikkati çekti.

Erdoğan, fırsatçıların erdemli kiralar uyguladığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“İşte bunun konusunda icar artım sınırlamaları üzere tedbirleri hayata geçirirken, eş anlı kendisine birlikte arzdaki artışı gerçekleştirme edecek bu çalışmalara başladık. Serencam dönemde, 2019’birlikte 50 bin, aynı sonraki yılda 100 bin haneyi havi iki ayrı içtimai basamak projesine milletimizin gösterdiği ilgiden aldığımız cesurca, Cumhuriyet tarihinin yer büyük kampanyasını planladık. Milletimizle paylaştığımız 500 bin bölük, 250 bin yer ve 50 bin aksiyon yeri kampanyamız aha bu hazırlığın neticesidir. Daha sonra yer sayısını hangi yaptık? 1 milyona çıkardık. Hangi dedik? Ad Çekme ile bu arsaların üstelik dağıtımını yapacağız. TOKİ desteğiyle kendi evini yazmak talip tam vatandaşlarımızı bu kampanyaya çağırma ettik. Atacağımız adım nedir? Atacağımız hamle şu, altyapıyı tığ yapacağız, konutu birlikte vatandaşımız yapacak.”

Türkiye’da TOKİ’nin sunduğu imkanlarla karı sahibi olabilmiş milyonlarca insanın bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, “Bizim için arz şişman mükafat, bu vatandaşlarımızdan aldığımız duadır. Zaman de kullanılmamış kampanyamızın temelini atarken, tekrar vatandaşlarımızın duasına talibiz.” diye konuştu.

“İş etme kapasitemizin büyüklüğünü gösteriyor”

“Kampanyaya müracaat sayısının 8 milyona yaklaşması, hangi kadar akıllıca hareket yaptığımızı, hangi iri aynı ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir.” diyen Erdoğan, hane ve arsaların hepsi hizmete girdiğinde kestirmece 6 milyon vatandaşın daha huzurlu, güvenli yuvasına kavuşmuş, yaklaşık sakim milyon insanı istihdam edecek hisse senedi yerlerinin faaliyete önceki olacağını söyledi.

Erdoğan, projeyi açıkladıkları tarihten takkadak 40 periyot sonradan yaptıkları bu temel atma töreninin üstelik millete olan taahhütleri konusundaki hassasiyetlerinin yanı sıra aksiyon etme kapasitelerinin büyüklüğünü bile gösterdiğini vurguladı.

Temelini attıkları ilk aşama 5 bin 615 konutun Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Vazıh, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Yardımcı, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerini kapsadığını nâkil Erdoğan, hazırlıklar tamamlandıkça bu temelleri gelişmemiş bir sürede 81 ilin ve ilçelerinin tamamına yaygınlaştıracaklarını dile getirdi.

(Sürecek)

Share: