Tavan arasından çıkan yüzyıllık resimler ilk defa yayınlandı

Tavan arasından çıkan asırlık resimler ilk kez yayınlandı

ADANA – Adana’nın Kozan ilçesinde Milli Uğraş yıllarının kahramanlarından Şehlikzade Hasan Kibar’nin torunları Kemal ve Cemal Selekoğlu yoluyla ilk kez dönem yüzüne çıkarılan 1915-1925 yılları ortada resimci Burhanettin Nazik aracılığıyla çekilen fotoğraflar ilk kez zaman yüzüne çıkarıldı.

Kozan’de Çukurköprü’bile mevcut Sehlikzade Hasan Efendi Çiftliği Familya Müzesi’nde ilk kez sergilenen 85 ışık 4 bölümden oluşarak Atatürk’ün Adana ziyaretleri ve Atatürk’ü karşılamaya giden Adanalılar, çöl kaplanı övgüsüyle ve anılan Osmanlı döneminin koskocaman askerlerinden Fahrettin Vakur ve 1915-16 Hicaz Cephesi fotoğrafları, Atatürk’ün talimatıyla düzenlenen Türkiye’nin geçmiş arsıulusal ziraat fuarı fotoğrafları ve Sürre Alayları fotoğrafları sergide ilk kez yayınlandı. Kozan Kaymakamı Bahattin Yiğit Arslanköylü, Şehremini Kazım Özgan, İlçe Kurnaz komutanı Nuh Anacık, İlçe Güvenlik Müdürü Ferdi Büyükatak ve çekicilik müdürleri ile çok sayıda davetlinin katılımı ile açılışı gerçekleşen sergide Kabe fotoğrafları ve Atatürk’ün Ankara ziyaretinde fariğ olan fotoğraflar iri bağlam gördü.

“Kabe fotoğraflarından Atatürk’ün Adana ziyaretlerini kapsayan degaje bire bir belgelik”

Sergi için hikmet veren Sehlikzade Hasan Mevla’nin torunu Cemal Selekoğlu tıpkı sülale dostlarının tarihi evlerinin tavan arasından sâdır kadeh tabletlerde gizli fotoğrafları kendilerine bağışlaması ile o ahit fotografçı adına isimsiz amma tarihe tanıklık ederek tavan arasından sâdır fotoğrafları çeken Burhanettin isimli fotoğrafçının arşivi olduğunu kaydetti. Tarihe kandil tutacak ve koca resimlerin düzlük aldığını kaydeden Cemal Selekoğlu, “Tavan ortada türap için ayrımsız kütle cam negatif buldu ve bağışladı. 2 yıldır bu negatifleri otantik foto hallere dönüştürüldü. Biz henüz ilk de Fransız ve Ermenilerin kalpsizlik ve belgelerini yayınlayarak burayı açık albeni müzesine dönüştürdük. Cumhuriyetin 99. yılı nedeni ile manidar ayrımsız günde olsun dedik ve sergimizde ilk kez 85 fotoğrafı ilk defa bölüt açmış oluk. Bilcümle Türkiye’den ilk Kozan’ımız görsün dedik. Bu fotoğrafları Burhanettin Nazik diye niteleyerek tıpkısı can çekmiş. Sergimiz 4 bölümden oluşuyor. Bir Numara sektör Atatürk’ün Adana ziyareti. Atatürk Adana’ya çok ehemmiyet vermiş. Hem milli mücadeleyi buradan başlatmış, hem birlikte Adana’ya ayrı ayrımsız değer vermiş” dedi.

Fahrettin Kâmil ve Kabe’den kocaman kareler

2. bölümde Atatürk’ün talimatıyla Türkiye’nin evvel arsıulusal katılımlı ekincilik fuarının Adana’de yapıldığını kaydeden Selekoğlu, “Eski yıkılan beş Ocak Stadı’nın olduğu yerde önceki ekincilik fuarı yapılmış. 3. kısım 1915 Hicaz Cephesi ve Fahrettin Vakur’yla ait bölümler. Birinci Dünya Savaşı sırasında o cepheye Fahrettin Vakarlı atanıyor. Medine Valisi kendisine atanıyor. Daha bilahare Hicaz Cephesi Komutanlığına getiriliyor ve çok print şerait altında çalışıyor. Yüce benzeri paşa ve onun resimleri birlikte bu sergide düz alıyor. Ondan ahir kılık grubumuz de Sürre Alayları. Sürre Alayları arşivleri var. Çokça ilginç fotoğraflar var. Bilfarz Hazreti Hamza’nın kabrinin fotoğrafı var. Şu anda bu mezar bulunmayan. Cesim ayrımsız belgelik ve ilk defa yayınlanan fotoğraflar familya müzemizde ziyaretçilere bariz olacak” dedi.

Büyük bir rabıt ile açılan sergide meydan alan ve ilk defa dönüş yüzüne sâdır fotoğrafın tarihi şişman benzeri değere erbap olduğunu söyleyen Okan Kuru ise serginin tarihi ayrımsız mekanda milli mücadeledeki önemi ile serginin daha düşündürücü olduğunu anlatım ederek sergiyi gezenlerin Sürre Alaylarını, Atatürk’ün Ankara ziyaretleri üzerine mehabetli fotoğrafları ve Fahrettin Kâmil’nın olduğunu belirterek herkesin bu sergiyi durumunda görmesi gerektiğini kaydetti.

Share: