Sosyal basamak projesinde önceki ad çekme çekimi Ardahan ve Şırnak’ta gerçekleştirildi! İşte sıradaki 10 il…

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve TOKİ tarafından hayata geçirilen Cumhuriyet Altını tarihinin en balaban toplumsal ev hamlesi “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi kapsamında, konutların önceki kuraları Ardahan ve Şırnak’ta çekildi.

ARDAHAN’DA 250 BÖLÜK İÇİN KURA ÇEKİLDİ

Ardahan’dahi İnönü Mahallesi’ndeki Kazım Karabekir Spor Salonu’nda düzenlenen kura törenine, Vali Vekili Atmaca Çipo, Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Bahtiyar Topal ile konutlara başvuru fail aileler katıldı. 250 konutun kuraları çekildi. Noterlik huzurunda önce kurayı çeken Ilbay Vekili Çipo, konutların kılıklı olmasını diledi.

“TANRI DEVLETİMİZDEN RAZI OLSUN”

Algın ismi çıkan türe sahiplerinin adları biricik tek okunup dijital ekrana yansıtıldı. Önemsiz ismi çıkan 15 Temmuz gazisi Utku İpek, önce evine kavuşacak olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Togg’a de ehil olmayı hayalet ettiğini ifade fail İpek, “Cenabihak devletimizden razı olsun. Güzel aynı ruh. Ev sahibi olduk. İnşallah Togg’a de cemaat oluruz. Cenabihak herkese nasip etsin.” ifadelerini kullandı.

ŞIRNAK’TA 1450 GÖZ SAHİPLERİNİ BULDU

İlk kura Ardahan’ın birlikte 1450 konut için Şırnak’ta bile çekildi. Şırnak Spor Salonunda gerçekleştirilen ad çekme töreninde konuşan TOKİ Finansman Daire Başkanı Ayhan Kişmiri, projenin leziz olmasını diledi. İlk kurayı Şırnak’tan başlattıklarını rapor fail Kişmiri, “Cumhurbaşkanımızın 20 sene önce ortaya koyduğu iradeyle gelişigüzel düzenlenen kentleşme ve hane üretim seferberliği kapsamında 20 yılda 1 milyon 170 bin ev rakamına ulaşıldı. Şişman Konut İdaresi kendisine okullardan üniversitelere, spor salonlarından az ve pansiyonlara, hastanelerden afiyet ocaklarına, ticari hareket yerlerinden kütüphanelere, camilerden kamu hizmet binalarına, stadyumlardan ulus bahçelerine kadar 35 bin 335 eseri kazandırdık.” dedi.

“2 YIL İÇİNDE 250 BİN KONUTU TESLİM EDECEĞİZ”

Esmer, henüz başvuru süreci devam ederken 25 Ekim’de 17 ilde 6 bine mümasil konutun temelini attıklarını anlatarak, zaman ise ilk kuraları Şırnak’tan başlattıklarını belirtti. “Küçümseme verdiğimiz kabil 2 yıl ortamında 250 bin konutumuzu teyit yazar, sizlerin hizmetine sunacağız” diyen Karaca, projelerin vatandaşların kurum gücü düşünülerek fiyatlandırıldığını bildirdi.

Yağız, Toplu Basamak İdaresi olarak Şırnak’ta 86 şantiyede 11 bin 247 basamak, 1 ulus bahçesi ,17 cami, 7 amme bakım binası, 28 beş, 1 yetiştirme yurdu 13 lise, 2 pansiyon, 1 sağlık ocağı, 1 büfe ve 62 tecim merkezi yatırımları ile kente katkıda bulunduklarını sözlerine ekledi.

“FAKİR AİLELERE BİR NÖBET ELAN SAHİP ÇIKTI”

Türe sahiplerinden Zehra Bilir, adının kura ile belirlendiğini belirterek, Cumhur Reisi Erdoğan’a teşekkür ettiğini tabir etti. Bilir, “Bu projeyi yaptı, fakir ailelere bire bir sefer elan topluluk daha çok.” diyerek konuştu. Abdullah Nihayet üstelik tekaüt olduğunu projeye başvurduğunu belirterek, isminin okunduğunu, bu sayede karı sahibi olacağını anlattı. Reisicumhur Erdoğan’a teşekkür fail Binnetice, “Allah ondan razı olsun. İnşallah devamı sağlık, bütün sülale sahibi olur.” dedi.

Ad Çekme törenine, Uray Komutan Vekili Ayten Algül, TSO Başkanı Osman Vürut, Mekân Şehircilik İklim Değişikliği İl Müdürü Ahmet Delimsirek ve gelgel temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

KURA ÇEKİMLERİNİN GERÇEKLEŞTİRİLECEĞİ İLLER

Ayrıca; 8 Kasım’birlikte 1070 basamak üzere Kars ve 903 basamak için Siirt’te, 9 Kasım’dahi 550 bölük için Iğdır ve 1850 konut amacıyla Batman’dahi, 10 Kasım’dahi 1480 ev amacıyla Ağrı’üstelik, 10-11 Kasım’de 2 bin 550 göz için Mardin’de, 11-12 Kasım’üstelik 2 bin 800 bölük için Van’de, 13-14-15-16 Kasım’da 7 bin 100 göz üzere Şanlıurfa’da, 15 Kasım’da 804 bölük için Hakkari’de ve 16 Kasım’bile 1250 hane amacıyla Bitlis’te ad çekme çekimi yapılacak. Ad Çekme çekimi kâtibiadil huzurunda yapılacak ve etken yayınlanacak.

Share: