Kışa hazırlanan Nemrut Krater Gölü’nde boyut cümbüşü

Kışa hazırlanan Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü’nde renk cümbüşü

BİTLİS – Bitlis’in Tatvan ilçesinde kâin ve herhangi bir yıl binlerce yerli ve yabancı turiste familya sahipliği işleyen Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü, sonbaharın renkleriyle adeta hafi tıpkı cenneti andırıyor.

Tatvan ilçesinde bulunan dünyanın ikinci, Türkiye’nin ise yeryüzü balaban krater gölü olan 2 bin 250 rakımdaki Nemrut Krater Gölü, sonbaharın etkisiyle zerrin, yeşil, altın ve kahverenginin tonlarına bürünerek kartpostallık görüntüler oluşturdu. Saf havası ve misilsiz manzaralarıyla güz mevsiminde bin tıpkısı renge bürünen Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü’nün misilsiz manzarasını kabul etmek isteyen doğaseverler ise bölgeye atak etti. Krateri mülakat fail vatandaşlardan bazıları yayan eksiksiz tonların hakim olduğu coğrafyayı fotoğraflarken bazıları ise ağaçlara koşut uzanan yoldan araçlarıyla geçerek manzaranın tadını çıkardı.

“Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü banko gelip görülmesi gereken bir vadi”

Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü’nü herkesin gelip görmesini istediğini dile getiren Merve Antrenör, “Bugün ışık çekimi üzere Nemrut’a geldik. Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü kesinlikle gelip görülmesi gereken bire bir meydan. Sonbaharda bütün fotoğraflar çıkıyor. Tatvan’a yolu sakıt herkesi buraya bekleriz. UNESCO’ya namzet gölümüzü inşallah koruyabiliriz. Turuncu, al ve soluk gibi doğanın seçkin tonu burada var. Aşağılık görülmesi gereken tıpkısı düz. Zaman buraya geldiğimiz üzere haddinden fazla mutluyuz” diye niteleyerek konuştu.

“Çok domuzuna benzeri natür harikası”

Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü’nün bağ bozumu mevsiminde haddinden fazla güzelce olduğunu söyleyen Feyza Sincar ise ” Batman’dan geliyorum. Nemrut’un sonbaharda haddinden fazla güzelce olduğunu duyduk ve kısaltmak için geldik. Foto çektik ve gezdik. Herkesin burayı görmesini başvuru ederim. Çok evire çevire ayrımsız natür harikası” şeklinde konuştu.

Share: