Sonuç zaman haberi! TBMM, Amasra’daki maden kazasını araştıracak

TBMM Genel Kurulunda, grupların eş önergeleriyle Amasra’daki eroin kazasının tüm yönleriyle araştırılarak beklenen maden kazalarının önlenmesine müteveccih tedbirlerin belirlenmesi için araştırma komisyonu kurulması akseptans edildi.

Umumi Kurulda, siyasi parti gruplarının, Amasra’daki maden kazasının araştırılmasına ilişik önergeleri, birleştirilerek ele alındı.

Önerge üzerinde İYİ Parti grubu namına konuşan Samsun Mebus Bedri Yaşar, “41 canımızı kaybettik. Artık artık biz rastgele türlü katkıyı vermeye, gelişigüzel tür desteği vermeye hazırız. Bu olan hadisat, iş kazaları da karışma, maden kazaları bile karışma imdi bu ülkenin kaderi olanaksız.” dedi.

Türkiye Taşkömürü İşletmelerinin bütün üretiminin Türkiye’nin ihtiyacının yüzdelik 10’unu birlikte karşılamadığını söyleyen Yaşar, “O ant emreylemek kim üretimden vazgeçmemiz dahi olabilir değil. Doğrusu bu kabil olayların ardı sıra bütün şu tamam; ‘İşçi çıkaralım, fabrikaları kapatalım.’ Öyle değil, diklemesine zaruri tedbirleri alalım ve üretime devam edelim.” ifadelerini kullandı.

Bu komisyonun, bu konuda son araştırı komisyonu olmasını dileyen Yaşar, devletin, bu alana, özellikle bu işletmelerin modernizasyonu dahil haddinden fazla bunaltıcı rakamlar ayırması gerektiğini belirtti.

“İncelemeler tamamlanmadan objektif yorumlar ayırmak yanlış”

MHP İstanbul Saylav Cemal Korkulu, bu cins faciaların bir henüz yaşanmaması için müstelzim tedbirlerin alınması üzere yapılacak bütün araştırmaları, soruşturmaları ve kurulacak komisyonların seçkin soy faaliyetlerini destekleyeceklerini söyledi. Tehlikeli, “Amasra’daki patlama kuma acımızdır, milletimizin ıcığı cıcığı bu üzücü kazayla sarsılmıştır. Dileğimiz, çıktı bir acılarla karşılaşmamaktır. Türkiye hayat dolu tıpkısı devlettir, rastgele sorunun üstesinden ati kabiliyettedir. Kâfi kim bire bir olalım, muadele yapalım ve dayanışma içerisinde bulunalım.” görüşünü paylaştı.

Grizu patlamasının bütün olarak nerelerde nasıl gerçekleştiği fakat eş içi şartların makul hale gelmesinden sonradan, uzmanların yerinde yapacakları incelemelerin ardından belirleneceğini tamlayan Ağır Sıklet, tetkikat tamamlanmadan nesnel yorumlar yapmanın kusurlu olacağını söyledi.

HDP Sazak Saylav Rıdvan Turan, bu kazanın neden meydana geldiğini sorarak, iktidarın seçme ahit analog refleksleri gösterdiğini savundu.

Bunun tıpkı “derslik katliamı” olduğunu encam süren Turan, “Illet Soma’de hesap sormadınız? Sebep heyeti değiştirip birlikte oradakileri beraat ettirmeye ya dahi cezalarını hafifletmeye çevrik adımlar attınız?” diye sordu.

CHP Zonguldak Mebus Ünal Demirtaş, dünyada madenlerdeki sorunların 1970’li yıllarda çözüldüğünü, Türkiye’nin ise beyaz zehir kazalarında dünyada birinci olduğunu tez etti.

Demirtaş, Türkiye Taşkömürü Müdürlüğünün, Türkiye’ye madencilik bilgisini ve donanımını aktaran mühim benzeri kurum olduğunu belirterek, “YANLIŞSIZ Öğür aksiyon başına geldikten sonra gurur tedricen gerilemiştir. Kurum isteyerek yahut bile bile çürümeye metrukiyet edilmiştir.” dedi.

-“Şeffaflığın gücü kullanılacak”

DOĞRU Tümen Kayseri Mebus Taner Felek, Türkiye Balaban Ulus Meclisi’nin özlük yetkisini kullanacağını ve bunun yasa, mevzuat, yönetmelik, vicdani yanlarıyla ilgili mergup iradeler, inisiyatiflerle ait bile durumunda bizzat tetkikat yapılacağını belirtti. Şans, “Tıpkı şeyin kanuni olması, onun vicdani olup olmadığını göstermez. Tığ, TBMM’deki bilcümle grubu bulunan partilerin, bununla alakalı komisyona verecekleri katkılar, inşallah bunu belirlemiş olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Benzeri insanın kanun karşısındaki haklı oluşunun, bütün vicdanları aynı oranda rahatlatmayabileceğinin altını çizen Yıldız, “Burada herhangi bir suçun savunulması tabiatıyla kim bahis konusu olmaz, yanlışlık ithamının de serian dümdüz olamayacağı üzere.” dedi.

Herhangi tıpkısı gerçeğin üzerinin örtülemeyeceğini ifade eden Talih, “Komisyonda bütün arkadaşlarımızla beraber şeffaflığın gücünü kullanarak bunu inşallah yerinde bilcümle bu arada göreceğiz. Bu hakeza mi olmuştur, böyle olduysa bir öncecilik mi kortej konusudur? Bunun temas birisini belirleyeceğiz.”diye niteleyerek konuştu.

Baht, 180 bin metreküp gazın boşalma olup de patlamanın olmadığı, bunun onda biri gazın boşalma olup da patlamanın olduğu zamanlar yaşandığına dikkati çekerek, “Tabiatıyla kim bunun maharet aynı sebebi var. Bu, hasbi olmuyor. Bir çığlık vesilesi mi oldu yoksa orada buna yalım oluşturacak aynı dayanç mi oldu? Bunları beyan etmek üzere şu anda daha erken. Dakikalar, saatlerle ilişkin arkadaşlar hikmet verdiler ve o verdikleri süre içerisinde son 1,5 dakikada neler olduğuyla ait şu dakika onu bilmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Komisyonda işyar olacak milletvekillerinin temas soy görüşünü orada belirteceğini, değme şüphesini, fikrini orada ortaya koyacağını belirten Yıldız, bir işin kuşkusuz olacağını söyleyenlerle bu arada bu işi yapacaklarını kaydetti.

Benzeri makalede okuduğu “Biz ithal kömür yapalım” önerisine üstelik değinen Felek, “İthal kömür yapmanın uğrunda temas mani bulunmayan amma istihdamla bu arada bunu akıllıca ayrımsız şekilde anlamak, yerli ve milli kaynağımız olan taş kömürüyle ilişkin, linyitlerle alakalı kaynakları seferber etmektir. O yüzden tığ bunları doğru bire bir şekilde çıkartacağız. Öncelikle hisse senedi güvenliği, aksiyon sağlığıyla ait tedbirleri aldıktan sonradan istihdamın önünü açacağız. Lüzum Zonguldak’ta gerekse Bartın Amasra’de gerekse Soma ve birçok ilimizde bulunan yapıyı değme beraber inşallah gündeme getirmiş olacağız.” şeklinde konuştu.

Buradaki patlamanın töz sebeplerini elde etmek gerektiğini rapor eden Nasip, “Bilcümle bu arada araştıracağız. Bu araştırı komisyonunda tek molekül kısıtlanmayacak, şeffaflığın gücü kullanılacak.” dedi.

CHP Kadro Başkanvekili Özgür Özel, verilen sözlerin Soma için tutulmadığını belirterek, “Bugün Ermenek’e, bugün Amasra’ya bire bir sözü veriyorsunuz. Verilen cezayı Yargıtay tarafından sildirdiniz, affettiniz, adamları saldınız. Çıkarken üstelik üç sene maden yasağı vardı, onu bile kaldırdınız Yargıtay’bile. Soma’bile tutmadığınız sözü Amasra’de tutacağınıza inanacak büyüklüğünde bön olduğumuzu sanmayın.” değerlendirmesinde bulundu.

HDP’li Pekgözegü’nün sözlerine tepki

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü’nün, YANLIŞSIZ Öğür sıralarına akıllıcasına “Saddam’dan ayrımsız farkınız kalmadı, sonunuz birlikte öyle olacak.” diyerek seslenmesi üstüne AK Öğür Takım Başkanvekili Bülent Turan, “85 milyonun kardeşliğini bu dile karşın devam ettireceğiz. Fakat ya bu ifadesini kavisli duyduğumuzu düzeltilmiş ederek söylesin ya üstelik zapta geçmesine razı olsun.” dedi.

Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, birleşime verdiği aranın arkası sıra Pekgözegü’ye yerinden meze verdi.

Pekgözegü, “Geçmiş tün Twitter üzerinden muhtelif görüntüler izledim, kimyasal zırh kullanıldığına dair türlü videolar gördüm ve siktirici hep geceyi haddinden fazla kötümser geçirdim. Kürt kardeşliğinden bahsedilirken ego şurası söyledim: ‘Saddam’dan tıpkı farkınız kalmadı.’ almak istedim çünkü orada makbul yöntemleri, Kürtlere karşı mergup yöntemleri kastettim ve bu amaçla benzeri kamu kurdum.” açıklamasında bulundu.

Amasra’daki eroin kazasının mecmu yönleriyle araştırılarak muhtemel maden kazalarının önlenmesine yönelik tedbirlerin belirlenmesi için kurulan araştırı komisyonu 21 üyeden oluşacak. Yarkurul üç kamer boyunca çalışmalarını sürdürecek.

Genel Kurulda, Araştırı önergesinin kabul edilmesinin peşi sıra, Sanayi Bölgeleri Kanunu’nda Mübayenet Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin görüşmelerine başlandı.

Share: