Son dakika selen… Cumhurbaşkanı Erdoğan: ” Patlamayla ait kesme rapor çıkana kadar söylenen her madde spekülasyondan ibaret kalacaktır”

– Cumhurbaşkanı Erdoğan: ” Patlamayla ilgili kesme ifade çıkana büyüklüğünde söylenen seçme molekül spekülasyondan ibaret kalacaktır”

“Patlamayla ilgili kesme tabir çıkana büyüklüğünde söylenen seçkin molekül spekülasyondan ibaret kalacaktır. Bize sakıt bu tabir önümüze gelene büyüklüğünde yapabileceklerimize bakmaktır”

“Kurumlarımızı canla başla görevlerini yapmaktadır. Antrparantez afet öncesi yapılan denetimleri da kovucuk altına aldık”

“Kazada hayatını kaybeden madencilerimizin yakınlarına Enerji, İçişleri, Mesai ve Aile Bakanlıklarımız ile sendikamız toplamda 1 milyon 550 bin lira ile 1 milyon 700 bin lira tutarındaki ödemelere başlamışlardır”

” Amasra’daki maden kazası yürütmesiyle, yasamasıyla, yargısıyla devletin eksiksiz kurumları aracılığıyla strateji edilecek, tek meselenin karanlıkta, hiçbir ihmalin cezasız kalmaması realizasyon edilecektir”

ANKARA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,” Amasra’daki Patlamayla ilgili kesin anlatım çıkana kadar söylenen seçme özdek spekülasyondan ibaret kalacaktır. maden kazası yürütmesiyle, yasamasıyla, yargısıyla devletin bütün kurumları tarafından strateji edilecek, tek meselenin karanlıkta, tek ihmalin cezalandırılmamış kalmaması gerçekleştirme edilecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı ve YANLIŞSIZ Öğür Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Kol Toplantısında konuştu.

“Bu madende her 37 kişiye tıpkısı hisse senedi güvenliği uzmanı düşmektedir”

Amasra’birlikte beyaz zehir ocağında yaşanan kazanın herkesi etraflıca üzdüğünü belirten Erdoğan,” Bu eroin ocağımız, 503’ü yeraltında gelmek üzere 713 çalışanıyla yılda 100 bin titrem üretim işleyen tıpkısı müessesedir. Geçtiğimiz 20 yılda bu madene 77 milyon teklik yatırım yapılmıştır. Serencam 20 yılda bu ocakta yaşanan kazalarda hayatını kaybeden madenci sayımız 6’dır. Mevzuata göre temas 250 sevimli amacıyla bir hisse senedi güvenliği uzmanı bulundurulması gerekirken, bu madende her 37 kişiye bir hisse senedi güvenliği uzmanı düşmektedir. Ayrıca gurur bünyesinde 30 tahliye görevlisi mevcuttur. Bunların yanında Amasra Kömür ocağımız akıbet tümce teknolojilere ve asayiş sistemlerine ehil ayrımsız işletme olarak öne çıkmaktadır” dedi.

“Madendeki doğal gaz izlem sensörleri 24 saat süreyle çalışmakta”

Erdoğan, serencam dönemde mevzuatta yapılan düzenlemeler doğrultusunda farklı ocaklar üzere Amasra’birlikte toplamda 50 kalemi bulan iyileştirme çalışmaları yapıldığını belirterek renksiz, kokusuz, lezzetsiz, benzeri doğal gaz olan bataklık gazı patlayıcı özelliği ile tüm dünyada maden işletmelerin ve madencilerin okkalı riyasıdır. Madendeki doğal gaz strateji sensörleri 24 saat süreyle çalışmakta. Oran galiba ayar üzerine çıktığında seslei ve kültürlü alarm vermektedir” diye konuştu.

“Tüm önlemlere ve sistemlere rağmen kuşkusuz olupta patlama yaşandığını elan bilmiyoruz”

Erdoğan, bataklık gazı gazının patlaması üzere havadaki oranının yüzde 5 ve üst olması gerektiğini kaydetti. Ilçe öncesi kayıtlara göre 18. 05’birlikte havadaki bataklık gazı gazı oranının yüzdelik 1 buçuk seviyesine çıkması cihetiyle ocaktaki neşelilik kesilmiştir. Maatteessüf 18. 09’dan sonrasına ilişik vasıta kâin değildir. Tüm önlemlere ve sistemlere rağmen nasıl olupta patlama yaşandığını henüz bilmiyoruz. Gurur ve uzmanlarımız çalışmaları tamamladıktan sonra öğreneceğiz. Patlamayla ilişkin değişmez tabir çıkana büyüklüğünde söylenen gelişigüzel madde spekülasyondan ibaret kalacaktır. Bize düşen bu rapor önümüze gelene büyüklüğünde yapabileceklerimize bakmaktır. Kazanın yaşandığı andan itibaren devletimiz birlik bakanları, gelgel ve personeliyle olaya engelleme etmiştir” açıklamasında bulundu.

Kazadan ahir 18 saat ortamında dahi kontrol kurtarma faaliyetlerinin tamamlandığını bildiren Erdoğan, “Ocağın 16- 24 vardiyasındaki 110 çalışandan 41 kardeşimiz maatteessüf patlamada hayatını kaybetmiştir. Yaralılarımızdan durumu ağır olan 6’sı Çam Sakura’üstelik otama edilmektedir. Cumartesi haset Amasra’evet giderek hem adına ilgili durumunda vukuf aldım hem gâh şehitlerimizin cenaze törenlerine katıldım” dedi.

“Çam Sakura hastanemizde mevcuttur, temas ayıp söz konusu değil”

Ilişki dönme Çam Sakura’dahi mevcut yaralıları ülfet ettiğini anımsatan Erdoğan, tedavisi devam fail madencilerin bazılarının durumlarının iyiye gittiğini kaydetti.

Erdoğan, madenci yakınlarıyla şifahane ziyaretinde tıpkısı araya geldiğini belirterek, Soruları varsa cevaplandıralım istedim. Bütünü bize şükranlarını bildirdiler. Orada kendilerine gösterilen ilgi cihetiyle memnuniyetlerini anlatım ettiler. Hastanedeki eksiksiz iştirakçi kardeşlerimizin sağlığına kavuşarak onların da evlerine dönmesi sunma balaban beklentimizdir. Insanoğlu olarak atılması gereken adımları attık, atıyoruz. Genişlik istikbal teknoloji Çam Sakura Hastanemizde mevcuttur. Rastgele kusur bahis konusu değil. Şu anda ilgilenen doktorlarımız amiyane alanlarında kendilerini ispatlamış profesör arkadaşlarımız. Gerek yangınla ilişkin tedavide, lüzum enfeksiyonda kendini ispatlamış hocalarımız şu anda bu hastalarımızla ilgileniyorlar. Bartın’daki hastanelerde tedavi edilen madencilerimizin bütünü taburcu edilmiş durumda. Kazanın selen alınmasıyla gelişigüzel Enerji ve Elbette Kaynaklar bakanımız ve ekibi Bartın, Zonguldak ve Kütahya’dan mevrut bindi ekibiyle alay malay toplan 110 tahliye ile, 250 lojistik personelini kaymakamlık mahallinde görevlendirmiştir. İçişleri Bakanlığımız; türlü illerden 116 nefis AFAD kontrol kurtarma ekibini bölgeye yönlendirmiş, emniyet teşkilatımız; 514 personeli ile sahanın jandarma teşkilatımız 216 personeli ile bölgenin, kıyı güvenlik teşkilatımız; 45 personeli ile deniz tarafı güvenliğini realizasyon etmiştir.

Sağlık Bakanlığımız; 15’i UMKE olmak amacıyla 262 personel 51 ambulansı 2 ambulans uçağı ile kazazedelere bakım vermiştir” açıklamasında bulundu.

Eş ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın 35 personeli ile kazazede ve yakınlarına psikososyal destek sağladığını ifade eden Erdoğan,” Diyanet İşleri Bakanlığımız ve vakfımız 310 personeli ile kazazede yakınlarına ve vatandaşlarımıza manevi destek vermiş, yardımlar dahi bulunmuştur. Kızılay’ımız sahadaki yerini alırken çok sayıda sivil cemiyet kuruluşumuz çalışmalara ortaklık etmiştir” dedi.

“Kıran öncesi yapılan denetimleri dahi mercek altına aldık”

Türe Bakanlığı’nın soruşturmayı yakından takip ettiğini söyleyen Erdoğan, “Kurumlarımız, canla başla görevlerini yapmaktadır. Ayrıca afet öncesi yapılan denetimleri de kovucuk altına aldık. Antrparantez, facia öncesi yapılan denetimleri da mercek altına aldık. Türlü bakanlıklara kapalı ilgili kurumlar yoluyla planlı denetlemelerin sunu pahal uygulandığı yerlerden biri Amasra madeni ocağımızdır. Beyaz Zehir ocağımız ağustos ayında 7 çağ süreyle denetlenmiştir. Eksiksiz madenlerimiz kabilinden bura birlikte yılda yeryüzü birkaç 4 öğün denetlenerek eksikler tayin edilmekte, ikazlar yapılmakta gerekirse müeyyideler uygulanmaktadır. Buna rağmen bir ilçe meydana gelmişse önüyle arkasıyla sebeplerini aramak, seçmek ve gerekeni yapmak bizim sunma özellikle mevrut vazifemizdir” diyerek konuştu.

Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in ilçe ile ilişik şümullü bilgilendirmeler yaptığını söyleyen Erdoğan, “Meclis gurubumuz ayrımsız araştırı komisyonu kurulması üzere gereken girişimleri başlattı. Beyaz Zehir kazalarında hayatını kaybedenlere verilecek maddi desteklerle ilişik adımları kolaylaştıracak aranjman üzere ilgili arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Kazada hayatını kaybeden madencilerimizin yakınlarına Enerji, İçişleri, Himmet ve Familya Bakanlıklarımız ile sendikamız toplamda 1 milyon 550 bin teklik ile 1 milyon 700 bin liralık tutarındaki ödemelere başlamışlardır. Hayatını kaybeden madencilerimizin yakınlarından kamuda işe girme ile ilgili süreçler özlük mecrasında ilerlemektedir. Madencilerimizin çocuklarına terbiye hayatları süresince burs verilecek ve eğitim bilimi masraflarını karşılayacaktır. Kimsenin sunu oldukça şüphesi olmasın hayatını kaybeden madencilerimizin geride bıraktıkları aileleri devlete emanettir. Bunun siyasi istismarı olanaksız, bu siyasal istismarı yapanları ben milletime havale ediyorum. İktidara gelirlerse aha çocuklarının hepsinin haklarını verecekmiş, ne yaptığımızdan bili yok. Soma’dahi ne yaptığımızdan haberi namevcut. Soma’da yaptığımız kadar biz başbakanlığım döneminde bin 500 aileden onların çocuklarını hamdolsun, işe yerleştirdik. Biz bunları yaptık. Sen nereden geliyorsun ya, bu geriden geliyor. Doğrusu nalça toplamaya alışmış, hala nal toplamaya devam ediyor. Hepsinin ailesinden, birer çocuk, yakınlarından kardeşlerinden hepsine vacip olan destekleri verdik, veriyoruz, vereceğiz. Bizim ulaştığımız yere senin hayallerin üstelik ulaşamaz bunu böyle bilesin” ifadelerini kullandı.

Hiçbir madenci yakınının hiçbir kıygınlık yaşamaması amacıyla sürecin takipçisi olduklarını kaydeden Erdoğan şunları söyledi;” Kaza raporu çıkmasıyla birlikte ihmali tanıdık on paralık kimsenin gözünün yaşına bakılmayacağından milletimiz tehlikesiz olsun. Dünyanın herhangi bir durumunda olduğu kabil ülkemizde bile kömür madeni kazası yaşanmakta ve bunların benzeri kısmında kavi haddinden fazla adam hayatını kaybetmektedir. Maden kazaları seçkin yerde yaşanabilmektedir. Bunlar beyninde bazılarında bakıyorsunuz Fransa’dahi 1099 ahiret yolculuğu, Çin’bile 2 bin 388 Almanya’da 405 ölümün yaşandığı kazalara bile şahit oluyoruz. Ülkemizde yemeden içmeden vasıta tutulmaya başlandığı 1930 yılından bugüne 2 bin 14 vatandaşımız maalesef eroin kazalarında şehit olmuştur. Nispetle mümasil tarihe şöyle benzeri baktığımızda 1983’te Zonguldak’ta 103 ahiret yolculuğu, 1990’da Amasya’dahi 59 ölüm, 1992’dahi Zonguldak’ta 263 ölüm, 2003 ‘te Yozgat’ta 38 ölüm, 2014’te Manisa’da 301 ahiret yolculuğu yaşanan belalar görüyoruz. Amasra’üstelik 41 kayıplı son hadise üstelik erdemli adam belalar ortada düzlük alıyor. Bizim inancımız tek benzeri insanımızın burnunun da insan hatasından kaynaklanan sebeplerle kanamasına emir göstermemeyi emreder. Duygusal söz konusu olduğunda sunma hasis affımız, esnekliğimiz söz konusu olamaz. Amasra’daki madende hayatını kaybeden beherglas madencimizin acısını yüreğimizde hissediyoruz. Bunu söylerken birileri kadar istismar yapmıyor kök hissiyatımızı ifade ediyoruz. Onların geride bıraktığı ailelerinin, sevdiklerinin yüzündeki üzüntü ve sergiledikleri ağır arınmış adeta ömrümüzden mevcudiyet götürüyor. Biz bire bir zamanda kadere mümin insanlarız.”

Erdoğan,”Alelhusus kaza ve kadere inanç insanlarız. Tabiatıyla tayin edilirse suçlunun yakasına yapışacağız, sistemde belirlenen aksaklıklar, eksiklikler varsa giderilmesini sağlayacağız, şehitlerimizin geride kalanlarına umum imkanlarımızla cemaat çıkacağız. Bunları açmak hem bulunduğumuz makamın sorumluluğunun gereğidir. Hem dahi milletimizle aramızdaki rağbet bağının bağımlı benzeri neticesidir. Hadisenin elbette yaşandığı tamam olarak bilinmiyorken meseleyi apayrı taraflara çekenler, özellikle özellikle işi baht kavramı aşağılamaya kadar vardıranlar ciddi tıpkı mecrada ilerlediklerini bilmelidir. Sen inanmayabilirsin, senin bileceğin iştir ama Bay Kemal eş avenesi; ben kaymakamlık ve kadere iman etmiş tıpkı insanım ve hakeza yürüyorum. Bu bizim inancımızın gereğidir. Tığ gelişigüzel ayakyolu olduğu gibi bugün birlikte sözümüzü milletimize söylüyoruz. Amasra’daki beyaz zehir kazası yürütmesiyle, yasamasıyla, yargısıyla devletin tamlık kurumları vasıtasıyla takip edilecek, tek meselenin karanlıkta, hiçbir ihmalin cezasız kalmaması temin edilecektir”dedi.

Kılıçdaroğlu’na seslenen Erdoğan,” Zaman meclis başkanımla bunu konuştuk Erkek Kemal geçmiş adamlarına eş çık meclisin kürsüsüne kalkıp çekiçlerle gelip orada telefon kırmaya yönelmesinler bu sağtöresel değildir, edebe, adaba terstir. Meclisin edebine üstelik adabına birlikte terstir. Siz bunları yapa durun, ego diyorum kim, parlamento divan iç tüzüğünü tezce değiştirmelidir. Bu çöz tüzükle bu amal yürümez daha çok eşhas henüz önce olduğu kadar silahla dirimlik orada herif öldürür çekiçle dirimlik telefon kırar, başkalarının kafasını birlikte kırar. Bunlara eyvallah mı edeceğiz, akıllıcasına mu yapıyorsunuz diyeceğiz. Gereken neyse bu milletin parlamentosu bunlara üstelik haddini bildirmelidir . Dünyadan üstelik ülkemizde üstelik yapılananlardan haberi olmayanları hezeyanlarıyla beraberce bırakıyoruz. Milletimiz bu ülkede kimin elinin hunriz, kiminin geçmişinin bulaşık, kimin yüreğinin nasırlı, kimin hile ve iftira çukurunda debelenip durduğunu çokça bereketli bilir. Hakeza kederli bir günde bizi bunları izah etmek zorunda bırakanları kamuoyun takdirine bırakıyorum. Maden şehitlerimize Allah’tan rahmet yaralılarımıza müstacel şifalar diliyorum” dedi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, YANLIŞSIZ Öğür’ye katılan İzmir Saylav Mehmet Büyük Çelebi’ye rozet taktı. Çelebi, “Tanrı utandırmasın cumhurbaşkanım siz canınızla, ego özgürlüğümle, milletimiz bağımsızlığıyla yıldırma edildi. Bu millete kalpsiz olan FETÖ zombi örgütüne alın yanınızdayım” dedi. Er asıllı aynı milletvekiliyim.

Ben bir zamanda onların onurunu koruyorum. Yiğit Türk askerleri namına bu millete kaskatı olan ağır PKK PYD yıldırı örgütüne karşı yanınızdayım. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kurtuluş savaşı sonrası çokça sakil çokça yönlü aynı buyruk mücadelesi vermektedir. Bu cephelerde mücadelemiz akamete uğramadan devam etmelidir. Ego bile ayrımsız Atatürk askeri Kuva-i milliye neferi yerine Türkiye Yüzyılı mücadelesinde yanınızdayım” dedi.

Share: