Şırnak’ta işsiz alanlar ve yurttaş arazisi fıstık bahçelerine dönüştürülecek

Tarım ve Orman Bakanlığı, Şırnak Valiliği ve Şırnak Fıstık Üreticileri Birliği aksiyon birliğiyle düzenlenen projeyle süreduran alanlar ve vatandaşların arazisi fıstık bahçelerine dönüştürülecek.

Ilbay Osman Bilimci, Toptepe köyünde planlı programda, Şırnak Fıstık Üreticileri Birliği ile yapılacak icraat sonucunda etkisiz alanlar ve vatandaşların arazilerini fıstık bahçeleri fethetmek amacıyla emek başlattıklarını söyledi.

Valilik adına rastgele vatandaşa fıstık fidanı verdiklerini dile getiren Bilimci, bu sayede vatandaşların arazisini ekilebilir ağıl getireceklerini kaydetti.

Terör örgütünün “ormanları kesiyorlar” diye niteleyerek yaymaca yaptığını ifade fail Bilim Adamı, vatandaşların faydalandığı ormanlar tesis etmek istediklerini aktardı.

Vali Bilimci, “Cudi’den Gabar’a, Besta’dan Namaz, Kato Dağı’na kadar gelişigüzel bölgede fıstık ağacı dikmek istiyoruz.” dedi.

Çalışmayı İkizce ve Toptepe köylerinden başlattıklarını, mütemadi hayatiyet yürüteceklerini nâkil Bilim Adamı, 4-5 yıl sonraları dağların fıstık bahçesine dönüşeceğini, insanların soylu erki sağlık elde edeceğini kaydetti.

Bilim Adamı, “Geç kalanlar, bu çalışmayı yapanlara imrenecek ve ‘Biz niye yapmadık’ diyecekler. O nedenle vatandaşlarımızı bu seferberliğe davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Birliğin ürettiği fidanların ancak kalması yerinde Siirt ve Gaziantep’ten berkitme edeceklerini belirten Bilgin, 2 milyon fide dikim kapasitelerinin olduğunu, finansal namına dahi bir sorunları olmadığını bildirdi.

Bilgin, evvel yıl 50 bin, ati yıl da 250-300 bin dekar alanda çalışmayı yürütmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Her çiftçiye benzeri kültür mühendisi yönlendireceklerini tabir fail Bilgin, çiftçiye tıpkısı zamanda matbua ve araba desteği de vereceklerini sözlerine ekledi.

Programa, Ilbay Yardımcısı Mehmet Polat, İl Kurnaz Başkan Vekili Mümessil Kaymakam Mülk Yeğit, Ekincilik ve Orman İl Başöğretmen Vekili Erdoğan Şans, Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Ermiş Namdar ve çiftçiler katıldı.

Share: