Sinoplu kadınlar tuvalleri hayalleriyle süslüyor

Sinoplu kadınlar tuvalleri hayalleriyle süslüyor

SİNOP – Sinop’ta çoğunluğu zahmetli yahut ocak hanımlarından oluşan kadınlar, gösterici kursunda yetişek alarak kişisel ve zihnî gelişimlerini sağlıyor.

Sinop’ta cıvıl cıvıl çoğunluğu aksiyon hayatından emekliye ayrıcalı yahut ev hanımı olan kadınlar, Sinop Valiliği İş Ihya Merkezi’nde becerikli belletmen gösterici öğretmeni Tuğba Özerol eşliğinde resim dersi alıyor. Karakalem ve semiz boya üzerine eğitim bilimi gören kadınların bazen özenle işlediği tabloları evine asarken kimleri ise yılsonu sergisinde satışa sunuyor.

Sinop Umum Eğitim Merkezi bünyesinde mahir belletmen Tuğba Özerol, “2022-2023 eğitim bilimi-öğretim yılı içerisinde tahminî 50 öğrencim var. 3 farklı grupta fotoğraf bellemek isteyenlere burada kurs veriyorum. Genel kendisine ev kadını, tekaüt ve hafta sonu bile müteharrik tıpkısı grubum var. Kursumuzda henüz önceleri suret eğitimi almış, bambaşka kurslara gitmiş ya üstelik birkaç yıldır benimle etkin öğrencilerim olduğu gibi daha geçmiş tek eğitim almamış öğrencilerim dahi var. Sıfırdan çizim ve karakalem tekniğiyle başlıyoruz, umumi yerine semiz boya tekniği üzerine yoğunlaşıyoruz, evlerimiz amacıyla tablolar yapıyoruz. Kıymak isteyen kendisi bireysel olarak satıyor, çevrelerine armağan ediyorlar. Yılsonunda da El Eğitim Müdürlüğü ve belediyemizin destekleriyle iri benzeri işporta açıyoruz. Bu da Sinop üzere iyicene bire bir tanıtım oluyor” ifadelerini kullandı.

Türkçe öğretmeni adına 32 yıl görev yaptıktan sonradan emekliye ayrılan ve Sinop’a yerleşen Ebru Tütüncü, iki aydır dahi kursta yetişek gördüğünü söyledi. Tütüncü, “Evde kendim da suret yapabilirdim, ama bire bir ustanın misil göstermesiyle daha bilinçli yol alıyorsunuz. Bu yüzden El Eğitim Bilimi’i yeğleme ettim, herkese da tavsiye mektubu ederim. Filhakika kursların bütünü meşbu, sistem ağırbaşlı murat ediyor. Ben da emekli olduğum için, 32 yıl öğretmenlik yaptım. Öğrenince elan genç hissediyorsunuz kendinizi, beyin hücreleriniz elan hayat dolu kalıyor, hem da burada fena hâlde dostluk içerisinde ders alıyoruz” diyerek konuştu.

Kursiyer Dürdane Delicesine, “Mütekait öğretmenim, yersiz zamanlarımı değerlendirmek amacıyla ve resmi bile sevdiğim için bu kursa geliyorum. Haddinden Fazla memnunum, 3 yıldır geliyorum. Güzelce asar da meydana çıkarıyoruz. Güzeşte yılsonunda sergimiz vardı, rica edenler oldu isteyenler tablolarını sattılar. Ego elan satmadım ve satmayı düşünmüyorum. Çünkü yaptığım asar benim için çok nadir oluyor, onun amacıyla satmayı düşünmüyorum. Ama gittikçe belki çoğaltırsam satabilirim” şeklinde konuştu.

Kursa Tuğba öğretmenden 3 yıldır eğitim aldığını kaydeden Sevgi Yılmayan, “Kılık fethetmek çokça iyice tıpkı molekül bence, yersiz vakitlerimi değerlendiriyorum. Evde bile arada sırada fotoğraf yapıyorum, kursta bile yâren ve öğretmenimizle birlikteyiz. Haftada iki bölüm geliyoruz, burada henüz sunturlu ara geçiyor hem arkadaşla dostane ediyoruz ve ortaya adamakıllı şeyler çıkarıyoruz” dedi.

Share: