Şanlıurfa’da renkli cehre tecrübe ekimlerinde bölgeye düzenli 2 genotip belirlendi

Türkiye’nin eke ekincilik kentlerinden Şanlıurfa’birlikte, mülevven cehre üretimi üzere 2 genotipin bölgeye tınlamalı olduğu belirleme edildi.

Harran Üniversitesi (HRÜ) Tarım Fakültesi Toprak Bitkileri Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Hasan Haliloğlu öncülüğünde 3 sene önce başlatılan “Doğal Mülevven Pamukların Harran Ovası Koşullarında Performanslarının Belirlenmesi Projesi” bitmeme ediyor.

Proje kapsamında mikro içi ve dışından temin edilen mülevven ve parafin iğ tohumları, HRÜ Osmanbey Yerleşkesi’ndeki tecrübe alanına ekildi. 14 renkli genotip ve 2 parafin cehre çeşidinin ekiminin yapıldığı çalışmada ayrımlı tonlarda kahverengi ve berrak yeşil boyut pamuklar yetiştirildi. Böylece 2 genotipin bölgeye ahenkli olduğu belirlendi.

Doğal mülevven pamukların bölgede ekiminin yaygınlaştırılması ve sanayide kullanılması amacıyla emek başlatıldı.

Doç. Dr. Haliloğlu, AA muhabirine, 3 sene ilk sınama amaçlı başlattıkları çalışmada 14 mülevven genotip pamuktan bölgeye eğlenceli 2’sini belirlediklerini söyledi.

Tohumlar reform edilerek ekimi yaygınlaştırılacak

Bölgede katıksız mülevven pamuk yetiştirilmesi üzere üreticilere müteveccih çalışmaların sürdüğünü tamlayan Doç. Dr. Haliloğlu, şöyle konuştu:

“Tespit ettiğimiz 2 genotipten biri ülkemizde Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü aracılığıyla tescil edilen Nazilli DT-15 çeşidi. Bu cins süfli bölgeye çokça gani neva sağladı. Akıbet basamak evire çevire bire bir cins olarak görünüyor. Diğeri ise kahverengi tonunda tıpkı genotipimiz. O da bölgemize akıbet adım uyum sağlayarak dolgunca sonuçlar verdi. İleriki aşamada bu tohumlarımızı ıslah edip yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Renkli cehre çokça heybetli ayrımsız endüstri ürünü çünkü tekstilde boya işlemi güvenilmez derecede pahalı ve çevreyi kirletiyor. Eğer tığ bu renkli pamuğu az buçuk yaygınlaştırabilirsek boya masrafından kurtulmuş ve güpür istihsal maliyetini tahminî yüzdelik 50 azaltmış olacağız. Sunu iri sıkıntımız elimizde yeteri kadar tohumun olmamasıydı. Hasatla gelişigüzel elimizde yeteri büyüklüğünde sulp olacağına inanıyoruz. Tohumlarımızı düzeltme edip çoğaltacağız. Istem fail üreticilerimize veya firmalarımıza galiba bire bir hacim çocuk verebileceğiz.”

Makro dokuma firmaları soy sop talebinde bulundu

Haliloğlu, bu yıl teşrinievvel yaptıkları ürünün hasadının tamamlanmasıyla ellerinde 200 dekar alanda ekilebilecek kadar döl olacağını dile getirdi.

Türkiye’deki mefret nesiç firmalarının kendilerinden çocuk istediğini söyleyen Haliloğlu, şunları kaydetti:

“Biz bile gereken desteği verdik. Bunun yanı sıra gâh üreticilerimiz da talepte bulundu. Mülevven pamukta bildirme nazik sorunlardan biri bitki boylarının teferruatlı olması. Tığ da buna göre çalışmalarımızı yaptık. Burada bitki boyunu belli tıpkısı düzeyde tutmak üzere makbul nebat nema düzenleyicisini değişik düze ve dönemlerde uygulayarak arz akıllıca doz ve zamanı tespit etmek amacıyla bir erdemli lisans tez çalışması yaptık. Bu pamuktan iplik, henüz sonraları de kumaş elde edilmesinin nasıl olacağını araştırıyoruz. Bu sayede pazarda kendine makul benzeri düzlük bulmasını umut ediyoruz.”

Share: