Saatin birçok olduğunu bellemek için 112’yi aramışlar

Saatin birçok olduğunu hıfzetmek için 112’yi aramışlar

Elazığ’de 112’ye yapılan esassız çağrılar çığırından çıktı: 500 bin çağrının 400 bini batıl

Elazığ’birlikte Acil Davet Merkezini hastalar amacıyla değil ferdî ihtiyaçlar amacıyla arıyorlar

ELAZIĞ – Elazığ 112 Ivedili Çağrı Merkezine 1 Sülale 2022’den bu yana gelen kestirmece 573 bin davet geldi. Bu çağrılardan 400 bini yersiz çağrı kendisine kayıtlara geçti. Kâh vatandaşların saati öğrenmek üzere 112’yi aramaları bu kadarına de pes dedirtti.

İçişleri Bakanlığınca ivedili çağrıların bir tane merkezde toplanması amacıyla kurulan 112 Ivedili Çağrı Merkezi yaklaşık 2 yıl önceki Elazığ’üstelik yeni binasında hizmet vermeye başladı. 112 Müstacel Davet Merkezi, 1 Aile 2022 tarihinden bu yana 572 bin 720 çağrıyı çağrı karşıladı. Bu çağrılardan 172 bin 225’inin esas olay olduğu belirtilirken, 400 bin 496 çağrının ise uydurma yahut gereksiz çağrı olduğu bildirildi. Tekrar sene süresince çağrı merkezini erinçsiz eden 6 kişiye Kabahatler Kanunu çerçevesinde 561 liralık idari para cezası kesildiği aktarıldı. Abes olarak davet merkezini arayanlardan bazılarının ‘Saat kaç’, ‘Ferdî İhtiyaç’ ve ‘ Karayolları, faaliyet, doğalgaz ve akarsu arızası’ şeklinde enteresan taleplerde bulunduğu öğrenildi.

“Seçkin saniye bizim amacıyla çokça mehabetli”

Güç derecede esassız yahut boş davet aldıklarını ve bunun için vatandaşlardan duyar olmaları noktasında uyarılarda mevcut 112 Evgin Çağrı Merkezi Müdürü Cihat Heyetiyle, “Çağrı merkezimizde davet karşılayıcı personelimizle alay malay emniyet, uyanık, AFAD, itfaiye aracı, sağlık ve orman personelleri 112 çatısı altında görev almaktadır. Bu yılın başından son teşrin ayına kadar çağrı merkezimize mevrut 572 bin 720 çağrıyı çağrı gelecek personelleri yanıtlamış olup, bunun 172 bin 225 sayı esas fenomen olurken 400 bin 496 tıraşçı çağrıya maruz kalmıştır. Tıraşçı çağrıların çok oluşu yersiz yerlere meşgul etmeleri, bilgelik gayeli ve müracaat hattı adına kullanmalarını sonucudur. Vatandaşlarımızdan ricamız, 112 Acil Çağrı Merkezi numarasını boş yere meşgul etmemeleri, ivedili durumda hizmete alınma hakkına duymaları gerekmektedir. Gelişigüzel saniye bizim amacıyla çok koskocaman, saniyede duygusal kurtarabilirsiniz” dedi.

“Şahsi ihtiyaçlarını buradan karşılamayı düşünenler oluyor”

112 Ivedili Çağrı Merkezinde fariza yapan evgin çağrı karşıcı personellerden Mevlüt Emre Orhan ise “Burada vatandaşlara oldukça çabuk hizmet vermeye çalışıyoruz. Biz aceleci bakım vermeye çalışırken bir nice gereksiz olay ile karşılaşabiliyoruz. Bunlara emsal, faaliyet, akarsu ve doğalgaz arızası yaşayanlar arıyor, karayolları bilgelik meşveret hattı namına arayan var. Şifahane randevusu üzere arayan var. Esasta bura acil çağrı merkezi olduğu amacıyla bunları kapsamamaktadır. Dolayısıyla vatandaşlarımızın elden ivedi durumlarda 112’yi aramalarını tavsiye mektubu ediyoruz. Bunların beraberinde birçok enteresan olaylarla de karşılaşabiliyor. Saatin birçok olduğunu soran vatandaşlarımız oluyor ya da zatî ihtiyaçlarını buradan karşılamayı düşünenler oluyor. Bunların önüne geçebilmek için vatandaşlarımızın henüz bilinçli davranması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Share: