Polat Şaroğlu: “Nahak Yere ve Hukuksuz Karar Türkiye El Erki Tarihine Tıpkısı Karaca Kara Adına Geçmiştir”

CHP Tunceli Saylav Çelik Şaroğlu, TBMM Genel Kurulu’nda; İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu’na verilen cezayla ilişkin “Nahak Yere ve hukuksuz karar, Türkiye el erki tarihine bire bir karaca toprak namına geçmiştir. Milli buyuru ve kasa lafını dilinden düşürmeyenlerin İstanbul halkının iradesini gasp etmelerini milletimiz unutmayacaktır” dedi.

CHP Tunceli Milletvekili Çelik Şaroğlu, TBMM Genel Kurulu’nda 2023 Yılı Bütçe Yasa Teklifi’nin saftirik görüşmeleri sırasında meze aldı. Şaroğlu, şunları söyledi:

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu için verilen nahak yere ve hukuksuz karar Türkiye el erki tarihine aynı kişmiri toprak adına geçmiştir. Gelişigüzel fırsatta ‘milli egemenlik’ ve ‘sandık’ lafını dilinden düşürmeyenlerin İstanbul halkının iradesini gasp etmeleri bu budun eliyle unutulmayacaktır.

“İNSANLARI ARK EKMEĞE MUHTAÇ ETTİNİZ”

AKP hükümetlerinin yirmi yıllık iktidarı sonunda Meclis’e getirdikleri bu veda bütçesi bire bir öncekiler kabilinden emekten, alın terinden, eşitlikten ve adaletten yoksun, tıpkı hizip yandaşa ve yarar gruplarına hizmet fail tatlılıkla hazırlanmıştır. Geçmişte 3Y’yle savaş sözüyle iktidara gelerek bugünün dokunaklı rüyası olmuşlardır çünkü “yoksullukla mücadele” dediniz, insanları siska ekmeğe eksikli ettiniz; çarşı, alışveriş ateş yeri. ‘Vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceğiz.’ dediniz, kısır halka yerinde gördüğünüz 3 kuruşluk remiks ceplerine girmeden pul oldu. 4 kişilik aynı ailenin açlık sınırı 7.787 liralık, 25.364 liraya ulaştı. Yıpranmamış konuşu modeliniz elan 1’inci yılında hüsran etti. Neymiş Türkiye uçacaktı ancak uçar borçlar oldu, pahalılık oldu, cari peyda ve aylakçılık oldu. ‘Yolsuzluğu bitireceğiz’ dediniz, yolsuz ihalelerden keyfi ve ötede harcamalara, vakıflara akıtılan paralardan akrabaları işe doldurmalara büyüklüğünde birçok haksızlığa göz yumdunuz. Ülkeyi karaca dünyalık trafiğinin merkezi, mafya bozuntularının film platosu haline getirdiniz.

“20 YILIN BÖYLELIKLE YASAKLARLA ANILIR OLDUNUZ”

‘Yasakları kaldıracağız’ dediniz, bir aktarılma özgürlükten kan vurdunuz amma gücü elinize aldıkça festivalleri, konserleri, hanek etkinliklerini yasaklamaya başladınız; yirmi yılın böylelikle sansürle, baskılarla ve yasaklarla anılır oldunuz. İnsanların hayat tarzına, giysi şekline, yiyecek içmece kültürüne, inanç ve değerlerine engelleme ederken heves şarkıları çalınmadı diye niteleyerek müzisyeni katleden sicili beğenilmeyen bürokratlar yarattınız. Tarikatların ve cemaatlerin dipsiz karanlığında sömürme edilen çocuklara ehil çıkmadınız ve bu mürteci yapılanmalara toz kondurmadınız. Ülkenin dört bir yanı sıra tabii yaşam alanlarını ranta ve talanı açtınız. Çevre karşıtı yatırım politikalarınızla doğanın yeşilini doların yeşiline tercih ettiniz. Geçmişten öğüt çakozlamak yerine, elan çok kar ve üretim hırsınız sebebiyle depremlere, yeğin felaketlerine, maden facialarına okuntu çıkardınız. Denetimden kaçırıp Sayıştay raporlarını dikkate almadığınız Amasra’da 41 canın sorumlusunu kadere bağladınız. Gelinen dideban bakımından, insan canının hiçe sayıldığı, iktisadi krizin herhangi bir geçen aktarılma derinleştiği, demokratlık ve özgürlüklerin askıya alındığı ve mecmu kararların bir tane kişide toplandığı antidemokratik bir rejimi bilgili kıldınız.

“YILLARCA TUNCELİ’YE ÜVEY EVLAT YERINE BAKTINIZ”

Tıpkısı kâbus gibi ülkemizin konusunda çöken bu süreçten intihap bölgem Tunceli üstelik nasibini aldı hiç elbette. Temelli politik ikbalinize razı gelmedi diye, senelerce Tunceli’ye üvey evlat kendisine baktınız, yatırımlardan, istihdamdan ve ululuk olanaklarından mahrum bıraktınız. Bu sebepten, memleketimde hisse senedi bulamayan, gelecek göremeyen gençlerimiz, umudunu ev dışında aramaya başladı. Hemen akıbet tıpkısı sene içerisinde başta Kanada tutmak amacıyla daraç dışına binlerce gencimiz göç etmek zorunda kaldı.

Bunun yanı sıra, 2020 yılında yaşanan Elazığ depreminde bölgemizde, köylerimizde kısık hasarlı evler oluştu. Kışın ortasında evlerinden çıkardığınız depremzedelere tıpkı yıl içerisinde konfirmasyon yapılmak için göz sözü verdiniz. 3’üncü kış kapıya geldi, dayandı; ortada hane bulunmayan, verilen hiçbir bayram yok.

2019 yılında 329 sosyal göz projesi yapılacağını açıkladınız, aradan üç sene geçti; bir tane benzeri başlı dahi çakılmadı, ihale yapılmadı, yapım alanı belirlenemedi, anne atılmadı. İlimize kapalı Pülümür, Nazımiye, Hozat ve Çemişgezek ilçelerimizin yol projeleri uzun hayvan hikayesine döndü. Projeler tamamlanmadı, vatandaşın kez çilesi bitmeme ediyor.

Bölgemizin kanayan yarası haline gelen Pertek köprüsü projesi yirmi yıllık iktidarınızca hep görmezden gelindi. 5’li çeteye, yandaşa geçiş güvenceli yollar, köprüler yaptırıp bunları bölüt fatura ettiniz ancak memleketimizin yıllardır yaşadığı bu mağduriyeti gideremediniz. Feribot uğrunda saatlerce ayakyolu muntazır yurttaşlarımızın ahını aldınız ahını.

“ŞAMPİYONLAR LİGİ KADROMUZLA İKTİDARA GELİYORUZ”

Birlik bu olumsuzluklara karşı bakir bire bir başlangıcın eksiksiz zamanıdır. Cumhuriyetimizin 2’nci yüzyılında yoksulluğun ortadan kalktığı, toplumsal adaletin sağlandığı, adalete ve liyakate dayalı aktif ve demokratik aynı Türkiye’yi el birliğiyle nesir edeceğiz.

Cumhuriyet Umum Partisi adına hakça paylaşım ve kayırıcı onuruna yaraşır bir ati üzere bu bütçeye ‘hayır’ diyoruz ve şampiyonlar ligi kadromuzla iktidara geliyoruz.”

Share: