Nesep ustası, uyuşturucu malzemelerden alev püskürten “Ejderha” yaptı

Sivas’ta aynı mahiyet ustası, maden malzemeler kullanarak ağzından alaz çıkartan “ejderha” tasarladı.

Selçuki Mahallesi’nde cins ustalığı yapan iz lisesi mezunu 37 yaşındaki İbrahim Doğan, uyuşturucu malzemelerin yanı sıra hurda parçalar da kullanarak tahminî 4 ayda 160 santimetre boyunda ve kısaca 80 kilogram ağırlığında “ejderha” yaptı.

Elektronik ve mekanik malzemeler da kullanan Doğan’ın yaptığı “dragon”, kanatlarını hareket ettirebilmenin yanı sıra burnundan duman ve ağzından alaz de çıkartıyor.

İbrahim Doğan, AA muhabirine, henüz ilk hurda sanatıyla ilgilendiğini, hurda bulmakta külfet yaşayınca metale döndüğünü söyledi.

Metal sanatında farklı benzeri tasarım açmak istediğini anlatan Doğan, “Çalışan mekanik aksamları olan, kanatlarını işveren ayrımsız ejderha yapmayı düşündüm.” dedi.

2 binin üzerinden parçadan yaptı

Doğan, imal aşamasında sadece angıç çalıştırmayı düşündüğünü belirterek, şunları kaydetti:

“Ses ve alaz bunların kâffesi birbirini izlem ederek hamle kadem gelişti. Yapım aşaması tahmini 4 ay sürdü. Imal aşamasında 2 binin üstünde zerre var ve kâffesi biricik yegâne elde kesildi. Bunu haddinden fazla kısıtlı imkanlarla yaptım. Mekanik aksamı, ışığı, sesi bunların hepsi ayrı ayrı. Bire Bir üstelik bu sanatı yaparken metale forma vermenin dışında neşelilik, elektronik ve mekanik konular hikmet ve tecrübe istiyor. Bu konularda az buçuk tecrübem vardı, bunu bu sanatta gidermek istedim.”

“Daim gelenler ve fotoğraf çekinenler var”

Yaptığı eseri görenlerin haddinden fazla şaşırdığını dile getiren Doğan, “Sonsuz gelenler ve ışık çekinenler var. Böyle ayrımsız sanatı icra ettiğimiz üzere tebrik kartı edenler oluyor. Tek zaman yara yönde eleştiri almadık, seçme antlaşma tebrik edildik.” diyerek konuştu.

Doğan, namına ayrımlı proje taleplerinin dahi geldiğini aktararak, şöyle devam etti:

“Destek alabilirsek tedricen yapacağım. 17 metrekare dükkanda, çok kısıtlanmış imkanlarla bunu yaptım, aç takımlarım namevcut. Gerisi ağız ağıza umum işçiliği, saçların bükümünü da elimle ve dizimle yaptım. Gelen tekliflere göre satmayı düşünüyorum. Türk Silahlı Kuvvetleri amacıyla bile 3 metre boyunda bordo bereli robot yapmayı düşünüyorum. Onu yürütmeyeceğim, çakılı olacak ve elinde kılıcı olacak. Tekmil ve selam verebilecek, bu şekilde dizayn düşüncem var. Onun haricinde elektrikli motosiklet tasarımım var. Bunların hepsi imkan dahilinde olacak.”

Share: