Manisa haberi: Soma Eroin Faciasında İki Yakınını Kaybeden Avukat Berrin Çıpa: “Ailelerin Enerji Bakanlığı’ndan Ödenmemiş Tazminatları Var Çıktı Telefonlara Sâdır…

DİLAN KUTLU

Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bartın beyaz zehir faciasında hayatını kaybeden 41 beyaz zehir işçisinin ailelerine, “güç başı 1,5 milyon liralık tazminat” ödeneceği sözünü verdi. Fakat Soma ve Ermenek beyaz zehir faciasında mağdur olan bir nice aile meze verilen tazminatlarını yıllardır alamadı. Soma avukatlarından Berrin Demir, “En Son tazminatların ödenmesi için 15 Ilk Teşrin 2021 tarihinde Enerji Bakanlığı’na yeniden yazdık. Önceki ‘Ödeyeceğiz’ dediler. Sonradan ‘Hukuk servisimiz taşındı’ dediler. Artık telefonlara sâdır kimesne üstelik namevcut. Ailelerin Erke Bakanlığı’ndan ödenmemiş tazminatları var ve ben buna etkin örneğim, elimde dosyam var” dedi.

Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez esbak TBMM Umumi Kurulu’nda yaptığı açıklamada, Bartın maden faciasında hayatını kaybeden 41 maden işçisinin ailelerine, “emanet başı 1,5 milyon teklik tazminat” ödeneceği sözü verdi. Fakat Soma ve Ermenek eroin faciasında kıygın olan ailelerin birçoğuna alay verilen bu tazminatları yıllardır alamadığı ortaya çıktı.

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde kömür madeninde çıkan hararet nedeniyle hayatını kaybeden 301 madenci ailelerinin avukatlarından Berrin Çipo, ailelerin ayrımsız kısmının tazminatlarının “8 sene aradan sonraları Kurban Bayramı’nda ödendiğini” söyledi. Karaman Ermenek’te  28 Teşrinievvel 2014’birlikte 18 işçinin hayatını kaybettiği eroin faciasında eşi Osman Çoksöyler’i kaybeden Şadiye Çoksöyler birlikte, kendilerine tazminatın yüzdelik 5’lik dilimini verdiklerini ifade etti.

Soma’de beyaz zehir faciasında iki kuzenini kaybeden avukat Çipo, “Hem sülale hem avukat sıfatıyla davaları strateji ettim. Aileler, Bartın’daki ‘trafo açıklaması’, ‘kader’ laflarının geçmesi konularından çok etkilenmişler. Benzeri acıyı yeniden kalplerinde yaşıyorlar” diyor.

Ukubet ve tazminat davalarının mufassal sürdüğünü belirten Demir, benzeri sıkıntıları Bartın beyaz zehir faciasında mağdur olan ailelerin dahi yaşayacağını belirtirken, ZÜMRÜDÜANKA Bilgi Ajansı’nın sorusu üzerine şunları söyledi:

“AİLELERİN ENERJİ BAKANLIĞI’NDAN ÖDENMEMİŞ TAZMİNATLARI VAR VE BEN BUNA CANLI ÖRNEĞİM”

“İş mahkemesinden hava ödence davalarının acilen birden büyük ayrımsız çoğunluğunda hala tazminatını alamayan aileler var. Benim avukatlığını yaptığım ailelerin henüz Kurban Bayramı’nda tazminatlarını alıp ödeyebildim. Düzentileme Bakanlığı tazminatları ödedi. Enerji Bakanlığı ödemedi. Enerji Bakanlığı’na cebin açmış olduğumuz sorun 28 Ekim 2018 tarihinde tükenik. En Son tazminatların ödenmesi amacıyla 15 Ilk Teşrin 2021 tarihinde Erke Bakanlığı’na esasen yazdık. Bu tarihe büyüklüğünde halen ödenmedi ve daha çok telefonlarımıza çıkma kimseyi üstelik bulamıyoruz. Geçmiş ‘Ödeyeceğiz’ dediler. Bilahare ‘Hukuk servisimiz taşındı’ dediler. Imdi telefonlara sâdır kimesne birlikte yok. Ailelerin Enerji Bakanlığı’ndan ödenmemiş tazminatları var ve ego buna çalışkan örneğim, elimde dosyam var.

“AİLELERE YAPILAN YARDIM, HALKIMIZIN YAPTIĞI YARDIMDI”

Soma’birlikte olaydan alelacele sonraları halkımız yardım etmek istiyordu. O ahit zannediyorum Başvekillik nezdinde bire bir müzaheret hesabı açılarak bu paraların orada toplanması murat edildi. Vatandaşlarımız fethetmek isteyecekleri yardımı o resmi hesaba yatırdılar. Ego bunun üstüne hikmet kazanma başvurusu yaptım. Hangi büyüklüğünde mal yattı, ne hesaba yattı diye niteleyerek. Aylar sonraları bana mevrut cevapta ‘Yatan dünyalık denk kendisine dağıtılmıştır.’ Ama ailelere yapılan bu müzaheret halkımızın yaptığı yardımdı.

Altını yemek isterim, bu ukubet davasında Soma Kömürler A. Ş. avukat ordusuyla ceza davalarını takip etti. Ancak tazminat davalarında Soma Kömürler A. Ş’nin dahli olmadı. Adamların umurunda dahi değil, çıkan murafaa kararında maddi manevi tazminatları birlikte yeniden TKİ (Türkiye Kömür İşletmeleri) ödedi.

TAZMİNAT DAVALARI O KADAR TAFSILATLI SÜRDÜ Kİ, BU ENFLASYONİST ORTAMDA NUKUT ERİDİ GİTTİ”

Bu ödence davalarının haddinden fazla mufassal sürmesiyle bu enflasyonist ortamda öyle tıpkı çözme aldı ki aldıkları parayla ne bir araba alabilirler ne de Soma’bile karı birlikte alamaz duruma geldiler. Paraları eridi gitti. Almanak kanuni faiz yüzde 9. Yüzde 9 faizle o parayı ödeseniz hangi peki, ödemeseniz hangi tamam. Zaten çekicilik gücü kalmamış vaziyette. Bunun dışında temas aileye iki ev sözü verilmişti o hezel yerine getirildi. Bir tanesi Gaziantepli İş Adamları Derneği tıpkısı tanesi üstelik TOKİ eliyle yapıldı ve ailelere teslim edildi.”

“SOMA’DA DEĞME AİLEDEN KAMUDA 1 KİŞİNİN İSTİHDAM EDİLMESİNE DAİR OLAN YASA ARTIK YOK”

Ceza ve tazminat davalarının etraflı sürdüğünü tamlayan Berrin Çipo, ayrımsız sıkıntıların Bartın’dahi mağdur olan ailelerin birlikte yaşayacağını belirterek, “üstüne üstlük Soma’bile seçkin aileden kamuda 1 kişinin istihdam edilmesine dayalı olan yasa imdi namevcut. Yıpranmamış düzenleme yapılmazsa eğer onlar bundan yararlanmayacaklar. Maddesel manevi tazminatlarını ehlihibre raporunun eksiklik oranına göre alacaklar” dedi.

Share: