Denemesi yapılan “Danelik Darı” çiftçilerin bakir dirimsel kapısı olacak

Erzurum’de, Atatürk Üniversitesinde çiftçilere alternatif aynı dirimsel kaynağı sağlanması amacıyla ilk defa ekilen danelik mısırın hasadı yapıldı.

Atatürk Üniversitesi Nebati Üretim Uygulama ve Araştırı Merkezi aracılığıyla, yaz aylarının kısa ve kâh ürünlerin yetişmesinde tam zamanın kısıtlanmış olduğu kentte, çiftçilere mütenavip gelir kaynağı sunabilmek amacıyla çalışmalar bitmeme ediyor.

Bu kapsamda harekete güzeşte gestalt, kentte daha evvel denenen ancak liyakatli olunamayan danelik mısır üretimine yöneldi.

Kentte 150 dönüm arazi üstünde hasadı yapılan danelik mısırda, ehliyetli olan taneler seneye yavru olarak kullanılacak, geriye kalan taneler ise fabrikaya gönderilecek.

Uygulamada yeterli ürün alınması halinde danelik mısırın, kesim çiftçisine eskimemiş ayrımsız istihsal alanı olması hedefleniyor.

“Faziletli dirimsel sağlayacak ürünleri denemeye çalışıyoruz”

Eşkal Müdür Prof. Dr. Adem Aksoy, gazetecilere, Erzurum’üstelik tarım süresinin gelişmemiş olduğunu söyledi.

Bölgedeki çiftçilere mütenavip sağlık kaynakları sunabilmek üzere im çeşitlendirmesine gittiklerini bildiren Aksoy, “Bu bölgede 90 günlük bitki örtüsü süresi içerisinde yetişebilen alternatif ve efdal sağlık sağlayacak ürünleri denemeye çalışıyoruz. Bu yıl de bu denemelerimizin benzeri tanesini danelik mısır namına yapıyoruz.” dedi.

Aksoy, tarz haricinde Hasankale ve Horasan ilçelerinde danelik mısırın uygulandığını ancak başarılı olunamadığını belirtti.

“Orada çiftçilerimizin kullandığı çeşitlerin kavisli olduklarını görünce biz FAO400 dediğimiz 105 çağ içerisinde yetişen kuş yemi akdarı çeşidinin uygulamasına başladık ve hasadını şu anda yapmaktayız.” diyen Aksoy, şöyle devam etti:

“Kararlama dekara 800 kilogram ile bire bir titrem civarın akdarı almayı planlıyoruz. Mısır, insan gıdası, hayvan yemi ve endüstride makbul yüce ayrımsız nebat. Akdarı, ülkemize buğday ve arpadan sonraları genişlik fazla ilk teşrin düzlük bulan bitkilerden ayrımsız tanesi. 2021 TÜİK verilerine baktığımız ahit Türkiye’bile 6 milyon 750 bin ton mısır üretimi yapıldığını görüyoruz fakat 9 milyon titrem civarında tıpkısı yararlanma var. Yıllar içerisinde baktığımızda mısırda daim açıkça verdiğimiz beyninde. Bu anlamda mısırdaki bu açığı bire bir nebzede olsun durdurmak anlamında ve kesim çiftçimize yardım bulmak için Erzurum merkezde ilk kez böyle ayrımsız aplikasyon yapıldı. Bu aplikasyon kalburüstü olursa tıpkısı yıl daha tecrübe yapacağız, sonuçları çiftçimizle paylaşacağız. Buradan elde ettiğimiz kuş yemi mısırları çiftçilerimize makul fiyatla dağıtmayı planlıyoruz.”

“Mısırda dokunaklı anlamda aut tecim açığı var

Bu pratikte özel sektörle iş birliği yaptıklarını aktaran Aksoy, Türkiye’de akıbet 5-6 yılda darı üretiminde aheste bire bir artma olmadığını kaydetti.

Aksoy, Adana, Konya, Eskişehir, Bursa ve Karaman’üstelik mısırın bir numara adına yetiştirildiğini bildirerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Şanlıurfa ve Mardin ise mısırı ikinci eser yerine yetiştirmekte fakat akıbet yıllarda mısırın rakibi olan, mısırla ayrımsız zamanda yetiştirilen pamuğa verilen desteklerden periferi Güneydoğu Anadolu çiftçisi yeteri büyüklüğünde mısırın üretimine ehemmiyet vermemekte. Bu birlikte vahim anlamda aut ticaret açığını meydana getirmekte. Şayet bu uygulama bu bölgede kudretli olursa bu sayede hem nahiye çiftçisine alternatif bire bir dirimsel kaynağı sunmuş olacağız hem üstelik aut tecim açığını bir nebze bile olsa kapatmasına ulama sağlayacağını düşündüğümüz eser adına mıntıka çiftçisine kazandırırız.”

Share: