Levrek tavan, tavuk balığı eğin

Samsun’üstelik tezgahlarda kilosu 150 liradan satılan levrek yer fiyatlı balık yerine ilgi çekerken, kilosu 25 liralık olan tavuk balığı ise yer kötümser balık oldu.

Karadeniz’in balık ambarı Samsun’de pelit bolluğu ile açılan zaman, zaman balıklarının satışı ile devam ediyor. Mezgit, istavrit, barbun ve hamsinin bereketli çıktığı şu günlerde vatandaşlar dahi balık tezgahlarına güç rabıta gösteriyor. Kış sofralarının vazgeçilmezi hamsi genişlik çokça arzu gören balık unvanını korurken, tezgahın bildirme çakaralmaz balığı olan mezgide birlikte rabıta oldukça faziletkâr.

“En fiyatlı balık levrek, sunu ucuzu ise tavuk balığı”

Balık fiyatlarının kilosuna göre 150 ila 25 TL ortada değiştiğini belirten balık satıcısı Onurcan Köse, “Samsun’de tezgahlardaki sunma fiyatlı balık, kilosu 150 liradan satılan levrek. Onun arkası sıra çipuranın kilosu 110 TL, zargananın kilosu 80 TL, somonun kilosu 70 TL, istavritin kilosu 70 TL, çinekopun kilosu 60 TL, hamsinin kilosu 50 TL, barbun, kefalin kilosu 40 TL ve mezgidin kilosu de 25 TL’den satılıyor. Arz fiyatlı balık levrek, en ucuzu ise mezgit. Vatandaşlar yeryüzü çok yine bile hamsi satın alıyor. Hamsinin arkası sıra mezgit ve istavrit dahi haddinden fazla satılıyor. Sabık yıllarda tezgahın genişlik sakim balığı istavritti. Bu sene istavritler iri çıktığı için fiyatı biraz fiyatlı. Fiyatlar sair protein ürünlerine bakarak uygun olduğundan vatandaşların balığa olan ilgisinden memnunuz” dedi.

“Balık fiyatları oldukça makul”

Sezondan mutlu olduklarının altını çizen balık satıcısı İsmet Akpınar, “Beyaz Zehir ve al deri fiyatlarına göre balık fiyatları berenarı makul. 2 kilogram balıkla 4-5 yaşama doyabiliyor. Satışlarımız gayet iyice gidiyor. Mecbur havalarda vatandaşlar balığa daha çok gönül gösteriyorlar. Serencam zamanlarda yer çokça hamsi, mezgit ve istavrit satıyoruz. Sezon palamut ile adamakıllı başladı. Hamsi, istavrit, mezgit ve çinekop satışlarımızla de bu sezon bol gitmeye devam ediyor” diyerek konuştu.

Balık satın düzlük vatandaşlar ise mezgidin fiyatından memnun olduklarını ancak mevsim balıklarından hamsi, istavrit ve barbunun fiyatının biraz daha çarkıt olması gerektiğini söylediler. – SAMSUN

Share: