Kuveyt’ten BM ve Türkiye’ye tahıl anlaşmasının uzatılmasındaki rolünden dünya övgü

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı, hububat koridoru anlaşmasının 120 periyot henüz uzatılmasına ilgilendiren yaptıkları icraat dolayısıyla Birleşmiş Uluslar (BM) ve Türkiye’den övme yoğun sözlerle bahsetti.

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı, İstanbul’birlikte imzalanan tahıl koridoru anlaşmasının 120 gün daha uzatılması kararına ilişik açıklamalarda bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada anlaşmanın uzatılmasından mahsus sevinme ifade edilirken, toplumun çağrılarına olumlu şekilde karşılık veren Ukrayna ve Rusya birlikte takdir edildi. Antrparantez bu süreçteki çabalarından dolayı Mürekkep Uluslar (BM) ve Türkiye’den dahi övme meşgul sözlerle bahsedildi.

Açıklamada, anlaşmanın dünyadaki besin kıtlığını azaltmak için şişman önem taşıdığı belirtildi. Konvansiyon sürecinde deli dolu olan hava nedeniyle çatışmaların yakında sona ermesi ve müşavere masasına oturulması temenni edildi.

Tahıl koridoru anlaşması 22 Temmuz’bile Rusya ve Ukrayna arasında BM ve Türkiye arabuluculuğunda İstanbul’birlikte imzalanmıştı. Moskova yönetimi, konvansiyon çerçevesinde olmasına rağmen kişi gıda ürünlerini ve gübresini ihraç edemediğini belirtmiş, bunun sağlanmaması durumunda 19 Kasım’birlikte anlaşmadan ayrılmaya amade olduğunu vurgulamıştı. Anlaşmanın imzalanmasından bu yana 11 milyon tondan çok tahıl ürünü sevkiyatı gerçekleştirilmişti. – KUVEYT

Share: