İngiltere’den Ukrayna’ya 50 milyon sterlin destek

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Ukrayna Ihtişam Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı görüşmede, Ukrayna’ya 50 milyon sterlinlik arkalama sözü verdi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, göreve başlamasının peşi sıra ilk defa geldiği Ukrayna’dahi İngiltere’nin sağladığı destekleri açık artırma sözü verdi. Ukrayna Çap Başkanı Vladimir Zelenskiy ile geçmiş payitaht Kiev’da görüşen Sunak, “Ukrayna ve İngiltere, savaşın önce gününden beri genişlik tüvana iki müttefik oldu” dedi. İngiltere’nin Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne müteveccih eğitimlerini artıracağını ve özel destek sunmak için bilirkişi cıvıl cıvıl, afiyet ve teknik kadro göndereceğini belirten Sunak, 50 milyon sterlinlik defans yardımı yapılacağı sözünü üstelik verdi.

“Ukrayna’nın yanı sıra vadi almaya bitmeme edeceğiz”

Rusya’nın sivil noktaları erek aldığını üstelik tabir eden Sunak, “İngiltere’nin yeryüzü başından beri Ukrayna’nın yanında olmasından çalım duyuyorum. Zaman, İngiltere ve müttefiklerimizin bu barbarca savaşı sona erdirmek üzere Ukrayna’nın yanında düzlük almaya devam edeceğini göstermek için buradayım. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri karadaki Moskof kuvvetlerini püskürtmeyi başarırken, siviller ise çekicilik saldırılarıyla zalimce bombalanıyor. Zaman uçaksavarlar, radar sistemleri ve insansız hava araçları üstelik dahil kullanılmamış bire bir albeni defans sistemi ile insancasına desteği artırıyoruz” açıklamasında bulundu. – KİEV

Share: