Kuşadası Sahilini “Müzik” Temalı Heykeller Süslüyor

Kuşadası Belediyesi, Kuşadası Altın Güvercin Firez Müzakere ve Lansman Vakfı (KUSAV) ile Mehmet Nuri Göçen Kültür Eğitim ve Görüşme Vakfı gelişim birliğinde bu sene üçüncüsü düzenlenen Kuşadası Arsıulusal Neopolis Yontu Sempozyumu’nun tamamlanması ile birlikte “müzik” temalı heykeller deniz boyu şeridinde sergilenmeye başlandı.

Kuşadası’nda bu yıl 26 Eylül-4 Teşrinisani 2022 tarihleri arasında “çalgı” teması ile planlı 3. Arsıulusal Neopolis Yontu Sempozyumu’nda ortaya çıkan heykeller, Kuşadası Belediyesi Veri İşleri Müdürlüğü ekipleri aracılığıyla sergilenmek üzere yaka şeridine yerleştirildi.

Sempozyuma katılan İran’dan Amin Mehrafarin, İsmail Sahandyan, Morteza Dastjerdi ile Esfandyan Moradpour, İtalya’dan Bettino Francini, Estonya’dan Grekov Kirill, Belarus’tan Kiryl Krokhaliou, Moldova’dan Svetlana Melnichenko, Türkiye’den ise Melik Şengönül  ve Ozan Dursun ile sempozyumun asistanlığını eden Bronz Şendağ’ın ayrımsız maaş süre içerisinde mermer blokları yontarak ortaya çıkardığı “saz” temalı heykeller, iri zevk topladı. Şehir sakinleri ile domestik ve ecnebi ziyaretçilerin iri bağ gösterdiği heykeller önümüzdeki aylarda belirlenecek farklı noktalarda temelli yerine sergilenecek.

“MANZARAYA KARŞI HEYBETLI BİR SERGİ OLDU”

İran’dan gelen ve tafsilatlı süredir Kuşadası’nda hayatiyetli Fariba Azhari ve Batman Shadfar çifti sergilenen heykelleri çok beğendiklerini belirterek,  “Kuşadası Belediyesi’nin kenti sanatla iç içe ayrımsız düzlük haline getirmesi noksansız. Burada güzeşte sene planlı yontu sempozyumunda yapılan heykeller sergileniyordu ve onları da çokça beğenmiştik. Şimdi ise müzik temasıyla bakir heykeller geldi. Kuşadası Belediyesi’ne bizi dünyanın ayrımlı yerlerinden mevrut heykeltıraşların eserleriyle buluşturduğu amacıyla teşekkürname ederiz. Denizin kenarında manzaraya karşı eke bire bir sergi oldu” dedi.

“SEMPOZYUM İLE LAF AYAĞIMIZA GELMİŞ OLUYOR”

45 yıldır Kuşadası’nda ruhlu Halil İbrahim Karatepe ise bu suret etkinliklerin Kuşadası’nı elan sunturlu bire bir düz haline getirdiğini vurgulayarak, “Belediyemiz Neopolis Heykel Sempozyumu gibi benzeri etkinliği kentimize katarak çok gür yaptı. Seçme sene farklı konularla ayrı ayrı heykeller yapılıyor. Hem turistler gelip geziyorlar ve ülkelerine döndüklerinde kentimiz için anlatacakları güzelce şeyler oluyor. Hem bile Kuşadası’nda yaşayanlar adına hanek ayağımıza gelmiş oluyor. Çokça pir ayrımsız iş, hem heykeltıraşların hem dahi bu sanat eserlerinin bizlerle buluşmasını sağlayanların eline sağlık” diyerek konuştu.

Share: