Kastamonu’nun yöresel lezzetlerine bilcümle mertebe

Kastamonu’nun dernekevi lezzetlerine bütün paye

KASTAMONU Kastamonu’de bölgenin coğrafi işaretli yemeklerini tadan Executive Chef ve Gastronomi Fenomeni Ersin Avşar, lokal lezzetlere umum denli verdi.

Kastamonu’nun, coğrafi işaretli lezzetlerine demet seçme dönüş artıyor. Coğrafi işaretli ürünlerin tanıtılması çerçevesinde Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi ve İletişim Fakültesi aracılığıyla planlı etkinlikte, Kastamonu’nun yöresel lezzetleri ve yeni yemek trendleri ele makbuz. Kastamonu Aktiflik çerçevesinde Executive Chef ve Gastronomi Fenomeni Ersin Avşar, Kastamonu’evet çağırma edildi. İstanbul’dan Kastamonu’ya mevrut Önder Ersin Avşar, Kastamonu Üniversitesinden öğrencilerle aynı araya geldi. Burada öğrencilere kemirmek pişiren Şef Ersin Avşar, öğrencilerin gastronomi alanındaki sorularını yanıtladı. Daha sonradan, tarihi Penbe Eğlek’ı musahabe eden Önder Ersin Afşar, Kastamonu’nun yerel lezzetlerinden oluşan coğrafi işaretli ürünlerini tattı. Penbe Han işletmecisi Sürgün Kanburoğlu’ndan yerel yemeklerin tarihçesini ve elbet yapıldıklarını dinleyen Şef Ersin Afşar, Kastamonu’ya sektörün temsilcileriyle gene geleceğini söyledi.

“Gastronomi yerine buraya gelinmesini, bu lezzetlerin tadılmasını referans ediyorum”

Medipol Üniversitesi Öğretim Yardımcısı bire bir zamanda Executive Chef ve Gastronomi Fenomeni Ersin Afşar, “Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi ve İletişim Fakültesi’nin ortaklaşa düzenlediği Gastronomi etkinliğinde öğrencilerle bir araya geldik. Etkinlikte işlik ve konferans düzenledik. Etkinlikten sonrada burada Penbe Han’da Kastamonu’nun lezzetlerini tattık. Hepsi coğrafi işaretli ürünlerdi. Tatmadığım birçok lezzeti burada tattım. Rastgele husus çokça güzeldi. Yemeklerin tarihini ve yapılışını bizlere ayrımsız zamanda anlattılar. Pir tıpkı geçirdim. Bilindiği için Kastamonu tarihi bire bir şehirdir. Osmanlı şehridir. Turizm açısından çokça mütekâmil, gelişmeye açık bire bir vadi. Gastronomi ile gelişigüzel birlikte bunların bağlaştırılması serencam itibariyle yapılan bire bir aktiflik var. Gastronomi namına buraya gelinmesini, bu lezzetlerin tadılmasını tavsiye ediyorum” dedi.

“Kastamonu, Gastronomi şehirleri beyninde sayabileceğim illerin ortada kayran alıyor”

Kastamonu gastronomisinin önemine dikkat çeken Avşar, ” Türkiye’birlikte gezmediğim kent kalmadı. Dünya’üstelik bir nice ülkeye gittim buraları gezdim. Kastamonu’nun gastronomisi yerine sayabileceğim gastronomisi gani olan illerin birkaç tanesinin içerisinde bulunuyor. Ego, Kastamonu’ya ilk kez geldim. Bir Nice nöbet öncesinden etkinlik düzenlenecekti fakat bir tip denk getirip gelememiştim. Deminden buraya geldiğimde bozukluk bu kadar geç kaldığımı zat kendime sorguluyorum. Hakikaten çokça pir, müstevi sunturlu, karşılama adamakıllı, kent iyicene, lezzetler pir. Ego, artık bacanak ortamımda, dost ortamlarında yârenlik sırasında şehirlerle ait konuşmalarda pekâlâ Kastamonu ile ilgilendiren anlatabileceğim birçok konuyu buradan İstanbul’a gidince anlatacağım” diye niteleyerek konuştu.

“Kastamonu’nun unutulmaya beniz tutmuş dernekevi lezzetlerini gün yüzüne çıkartmaya çalışıyoruz”

Penbe Konak işletmecisi Cahit Kanburoğlu ise, “Kastamonu’nun coğrafi işaretli lezzetlerinden izaz edilen yemeklerin tarihi ve özelliklerinden bahseden Penbe Eğlek işletmecisi Cahit Kanburoğlu ise, “Haluçka, tirit, banduma, mantı, ten ekmeği ve pastırmalı ekmeği üzere yerel lezzetlerimizden ikram ettik. Pastırmalı savsaklamak ile ilgili tıpkı geleneğimiz vardı. Gelişigüzel Pazar günleri kesinlikle aileler pastırmalı savmak yaptırır evet da saç üstünde cilt ekmeği yaptırır. Eskiden beri mevrut hakeza aynı geleneğimiz var” dedi.

Penbe Eğlek’bile düzenlenen etkinliğe Kastamonu Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Yavaş, Akademik Danışman Doç. Dr. Zübeyde Süllü ile Gastronomi ve Aş Damı Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Görevlisi Hakkı Çılgınoğlu da katıldı.

Share: