KASTAMONU – Engelli, evinin yolunun asfaltlanmasıyla hayata bağlandı

Kastamonu’dahi hayatını tekerlekli sandalyeye tutkun sürdüren 41 yaşındaki Yavaş Zorbozan’ın, evinin ana yolla bağlantısının asfaltlanmasıyla rahat cereyan etmesi sağlandı.

İstanbul’üstelik motosikletle kuryelik yaparken, 2018 yılında geçirdiği trafik kazasında sakil yaralanan Zorbozan, mufassal süre hastanede tedavi gördü. Diyabet hastası üstelik olan Zorbozan’ın iki bacağı dizinin üzerinden kesildi.

Maddi sorunlar canlı Zorbozan, 6 ay ilk eşi ve 2 çocuğuyla Hanönü ilçesine tutkun Yenice köyündeki babaevine döndü. Burada babası ve ailesiyle hayat dolu Zorbozan, evinden ana yola kadarki tahminî 200 metrelik bölümün düzgün olmaması nedeniyle akülü tekerli sandalyesiyle sokağa çıkarken zorluk çekti.

Köyde yolların asfaltlandığı sırada kocabaşı Kazım Zorbozan ve İl Umumi Meclisi Üyesi It Canlı Yamalı, mânialı vatandaşın evinin yolunda de inceleme yaptı.

Yaşadığı sorunun İl Özel İdaresine bildirilmesi üzerine Zorbozan’ın evinden temel yola kadarki bölümün üstelik asfaltlanması kararı makbuz. Nöbet, iş makinesiyle düzeltildikten sonra İl Özel İdaresi ekiplerince asfaltla kaplandı.

Kırıcı Zorbozan AA muhabirine, kazadan sonradan bacaklarının kangren olması zımnında kesildiğini söyledi.

Babasıyla yaşadıkları habbe önündeki yolun taşlı ve berbat olduğunu tamlayan Zorbozan, “Sıhhatli olsunlar, yolumuzu asfalt yaptılar. Akülü arabamla dışarıya çıkabiliyorum ama yollar haddinden fazla taşlıydı, kenef olduğu için ayrımsız yere gidemiyordum. Artık tekerli sandalyemle karye merkezine ineceğim, yakınlarımın yanına, eşime dostuma, camiye gidebileceğim. Dünyaya daha rahat küşade kabil oldum. Yeniden hayata kavuştum.” dedi.

Yolun yapılmasında emeği geçenlere teşekkürname eden Zorbozan, “Valimiz yolumuzu yaptırdı. Valimize, İl Hususi İdare Umumi Sekreterimize teşekkürname ederim.” diyerek konuştu.

Zorbozan, evlerinin dahi sakat olduğunu dile getirerek, “Evimiz 50 almanak. Tuvaleti bana çok akıllıca değil. Ayaklarım olmadığı için ellerimle basarak elde etmek zorunda kalıyorum. Evimizin düzenlenmesi gerekiyor, bu konuda üstelik destek bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Muhtar Kazım Zorbozan ise karye yollarının sıcak asfaltla buluştuğuna belen ederek, “Ağırbaşlı kardeşimiz toprak yolda aracıyla zorlanıyordu, tığ de evinin önüne asfalt atılması talebinde bulunduk. Valimize, Özel İdare Genel Sekreterimize, Kaymakamımıza, İl Genel Meclisi üyelerimize teşekkürname ediyorum. Özürlü ayrımsız vatandaşımızın sorunu çözülmüş oldu.” şeklinde konuştu.

Share: